İlk Dersleriniz İçin Eğitmen Seçimi

Online İngilizce konuşma dersleri almaktan çekiniyor musun? Yalnız değilsin. 

Çoğu öğrenci için ilk birkaç hafta zordur. İşte öğrencilerimizin bizimle paylaştığı bazı hikayeler:

“İlk dersim sırasında İngilizcem korkunçtu ve gerçekten cesaretim kırıldı. Başka bir ders ayırmak istemedim. "

- Ai, sistem mühendisi

"Her ders bir savaştı. Eğitmenin söylediği bir şeyi kaçırırsam, hiçbir şey anlayamaz hale geliyordum. Dersin bitmesini dört gözle bekliyordum."

- Keiichi, profesyonel yüzücü

“İlk birkaç ay boyunca her dersten sonra bitkin düşüyordum. Ama 3-4 ay sonra gergin hissetmeyi bıraktım. ”

- Mutsumi, film yönetmeni

Bu öğrenciler artık İngilizce konuşma konusunda kendilerini rahat hissediyorlar. Ai, Japonya'daki yabancı turistlere yol tarifleri konusunda yardımcı oluyor, Keiichi artık diğer ülkelerden yüzücülerle sohbet edebiliyor ve Mutsumi artık filmlerini dünyadaki film festivallerinde tanıtabiliyor.

Eğer cesaretiniz kırıldıysa, bunun normal olduğunu unutmayın. Ayrıca, ilk birkaç dersinizi daha kolay hale getirmenin bir yolu da var: favori eğitmenlerinizi bulun. Öğrencilerimizden birinin dediği gibi, “Rahatlamanıza olanak sağlayan bir eğitmen bulursanız, ilk birkaç dersiniz çok daha keyifli olacaktır.”

Engoo'nun 7.000'den fazla eğitmeni ve bu eğitmenlerin birçoğunun yüksek değerlendirme puanları var. Peki doğru eğitmenleri nasıl bulacaksınız? Aşağıdaki öğrencilerin ve eğitmenlerin tavsiyelerine göz atın.

Doğru Eğitmenler Nasıl Bulunur?

Etiketleri Kullanın

İngilizcenize güvenmiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey “Başlangıç Seviyesi” etiketini seçmektir. Bu şekilde, yeni başlayanlara eğitim verebilmek için ekstra eğitimi tamamlamış tüm eğitmenleri görebileceksiniz.

Ayrıca “+3 Yıl Tecrübe” etiketi de bulunmaktadır. Bu etikete sahip eğitmenler, hizmetimizin dışındaki deneyimler de dahil olmak üzere üç yılı aşkın bir süredir ders vermektedir. Bu etikete sahip eğitmenlerle ders almaya deneyebilirsiniz, çünkü yeni başlayanlar da dahil olmak üzere her seviyeden öğrenciyle eğitim verebilme deneyimine sahiptirler.

Unutmayın ki “deneyimli” her zaman “daha iyi” anlamına gelmez. Bir öğrencimizin dediği gibi, “Bazı insanlar bir üniversite öğrencisinin İngilizce öğretip öğretemeyeceğini merak edebilir. 20 yaşından küçük eğitmenlerle bile çok olumlu deneyimler yaşadım. Bu eğitmenler daha esnektiler. Örneğin, onlardan daha yavaş konuşmalarını isterseniz, bunu yapma olasılıkları çok daha yüksektir.”

Etiketleri kullanmayı deneyin, ancak bunların her şey olmadığını unutmayın ve sizin için doğru olan eğitmeni bulmak birkaç deneme gerektirebilir.

Eğitmenin Profilini Kontrol Et

Eğitmenlerin profillerine baktığınızdan emin olun. Diğer öğrencilerin onlar hakkında ne düşündüklerini görmek için yorumlarını kontrol edin.

Ancak, gözden geçirmeniz ve değerlendirmeniz gereken tek şey bu değildir. Eğitmen Asja'nın paylaştığı gibi, “Bir eğitmenin iyi değerlendirmeleri ve çok fazla deneyimi olabilir, ancak bu onların kişiliğini veya öğretim tarzını seveceğiniz anlamına gelmez.”

Bu yüzden eğitmenlerin profillerindeki videolarınıda izlemeyi unutmayın. Böylece, kişiliklerini ve öğretim tarzlarını, ayrıca aksan ve konuşma hızlarını beğenip beğenmediğinizi görebilirsiniz.

Arama

İstediğiniz eğitmenleri bulmak için arama işlevini de kullanabilirsiniz. Örneğin, Harry Potter'ı seviyorsanız, Harry Potter kelimesiyle arama yaparak onu seven eğitmenleri bulabilirsiniz:

Eğer bir mühendisseniz ve diğer mühendislerle daha iyi anlaşabileceğinizi düşünüyorsanız, “mühendis” kelimesiyle arama yapabilirsiniz. Ya da sizinle aynı hobileri olan eğitmenleri arayabilirsiniz: size “yemek yapma”, “yürüyüş”, “yazma” gibi birkaç fikir verebiliriz.

Bazı öğrencilerin sevdiği başka bir eğitmen türü de çağrı merkezlerinde çalışan eğitmenlerdir.

Filipinli eğitmenlerimizin çoğu çağrı merkezlerinde çalışır, yani zor durumlarda bile nasıl kibar ve profesyonel olacaklarını iyi biliyorlar. Ayrıca telefonla bile rahatça anlaşılabilecek kadar açık konuşurlar, bu nedenle öğrencilerimiz genellikle onları daha kolay anlarlar. Bu eğitmenleri bulmak için “çağrı merkezi” kelimesiyle arama yapabilirsiniz.

Diğer Tüyolar

  • Ana dili İngilizce olan (Native Speaker) biri ile calışmanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, bu blog yazısını okuyun.
  • Beğendiğiniz eğitmenleri bulduğunuzda, bunları “Favori Eğitmenler” listenize kaydetmeyi unutmayın.

“En Önemli Şey Konuşmaya Başlamak”

Mükemmel eğitmeni aramak için çok fazla zaman harcamadığınızdan emin olun! Deneyimli öğrencilerimizden birinin dediği gibi, “birçok öğrenci ne tür bir eğitmenin seçileceği veya ders sırasında ne söylemeleri gerektiği konusunda endişeleniyor. Bunlar, daha fazla ders alırken aşabileceğiniz şeyler. En önemli şey bir an önce konuşmaya başlamak.”

Belki de şöyle düşünüyor olabilirsiniz, “Ama hata yaptığımda utanıyorum!” Hataların öğrenmenin bir parçası olduğunu ve eğitmenlerinizin hata yapan öğrencilere alışkın olduğunu hatırlatmaya çalışın.

Ayrıca, hayatta çok daha utanç verici şeyler vardır. Örneğin, Japonya'dan bir öğrencimiz derslerimizi almadan önce sık sık yabancı iş ortaklarıyla konuşmaya çalıştığını, söyledikleri hiçbir şeyi anlamadığını ama onları anlıyormuş gibi yaptığından bahsetmişti. Ders almaya başladığında, “yabancıları anlıyormuş gibi yapmak dersler sırasında hata yapmaktan çok daha utanç verici bir durum!!” diye hatırlattı.

Son olarak, her dersten sonra hemen başka bir ders ayırın. Koreli bir öğrencimiz “Yapmazsan, cesaretini kaybedeceksin ve ders almayı bırakacaksın. Ama hemen bir ders rezervasyonu yaparsan, eğitmenin seni ders zamanı geldiğinde arayacak ve bu dersi yapman gerekecek. ” diyor.

İlk Adımınızı Atın

Yine de, ilk birkaç dersiniz iyi gitmezse endişelenmeyin. Başlamak her zaman işin en zor kısmıdır ve ne kadar çok ders alırsanız o kadar kolaylaşır. 

Akıcı bir yolculuğa favori eğitmenlerinizi arayarak başladığınız için gurur duyun! Sonra bir ders ayırın ve hemen ardından başka bir ders ayırın.
Online İngilizce konuşma dersleri ile günlük hayatınızı zenginleştirin. Böylece farkına bile varamadan özgüvenle konuşabildiğinizi göreceksiniz!