Sırbistanlı ve Filipinli eğitmenlerin İngilizceleri neden bu kadar iyi?

Engoo ile çevrimiçi İngilizce dersleri alıyorsanız, muhtemelen Filipinler ve Sırbistan gibi resmi dili İngilizce olmayan ülkeler den gelen mükemmel İngilizce konuşan bir çok eğitmenle tanışmışsınızdır!

Öğrencilerimizden bazı yorumlar:

“İlk başta anadili İngilizce olmayan eğitmenlerden ders alma konusunda endişeliydim, ancak Filipinli İngilizce öğretmenleri seviyorum! Çok cana yakınlar ve İngilizceleri çok iyi! ”

- Tayvanlı bir öğrenci.

“Pek çok Sırbistanlı eğitmenim var. Onlar çok zekiler ve gayet iyi İngilizce telaffuzları var. Anadilleri İngilizce olmadığı için yanlış telaffuz öğrenme endişesinden kurtuldum. ”

- Japon bir öğrenci.

Bu bir hayal değil! Ortalama olarak, Filipinli ve Sırbistanlı eğitmenler aslında İngilizcede diğer birçok ülkeden daha iyidirler. EF İngilizce Yeterlilik Seviyeleri Endeksi dünya çapında akıcı İngilizce konuşmak gibi birçok İngilizce yeteneğini ölçer ve Sırbistan ile birlikte Filipinler 100 ülke arasında 17. ve 20. sırada yer almaktadır.

Ama neden bu iki ülkede insanları İngilizcede bu kadar iyiler?

Günlük Yaşamın Bir Parçası

İngilizce bu iki ülkede günlük yaşamın bir parçasıdır. Örneğin, Filipinler'de İngilizce her yerdedir - menülerde, reklamlarda ve hatta benzin istasyonlarında bile görebilirsiniz:

İngilizce pop kültürü Filipinler ve Sırbistan'da da çok popüler. Eğitmenlerimizin çoğu, İngilizce müzik dinlediklerini veya çok uzun sürelerden beri İngiliz TV şovlarını ve filmlerini izlediklerini söylemektedirler.

Son yirmi yılda internet, İngilizce ile tanışmayı daha da kolaylaştırdı. Devlet okulu eğitmeni olarak da çalışan Sırbistanlı bir eğitmen, öğrencilerinin İngilizce blogları ve YouTube kanallarını takip ettiğini söyledi.

Dolayısıyla İngilizce, Filipinli ve Sırbistanlı İngilizce eğitmenleri için yabancı bir dil değildir.

Daha İyi Bir Hayatın Anahtarı

Hem Filipinler'de hem de Sırbistan'da İngilizce akıcılığı daha iyi bir gelecek demektir.

Sırbistan'da milli gelirin yarısından fazlası ihracattan geliyor, bu da iş için İngilizcenin gerekli olduğu anlamına geliyor. Sırbistanlı eğitmen Hellen Day, “Telefonla konuştuğum, yabancı ortaklarımıza e-posta gönderdiğim ve ayrıca toplantılarda tercüme yaptığım bir ithalat-ihracat şirketinde çalıştım. Bu yüzden İngilizcemin çoğunu üniversiteden mezun olduktan sonra öğrendim! ” 

Filipinlerde de İngilizce önemlidir. Ülkenin en hızlı büyüyen endüstrileri İngilizce akıcılığı ile mümkün olabilmektedir. Çağrı merkezi temsilcileri bazı doktorlardan daha fazla kazanabilmektedirler. Birçok genç Filipinli, yurtdışında iş bulabilecek üniversite bölümlerini bile tercih ediyor.

Dolayısıyla Sırbistan ve Filipinler'deki bu kadar çok insanın neden İngilizcelerini bu kadar akıcı hale getirdiklerini anlamak çok zor değil.

Okulda İletişim

Peki, bu iki ülke okullarındaki İngilizce eğitimi nasıl? İngilizce dünyanın birçok ülkesinde öğretilmektedir. İngilizce eğitim Sırbistan ve Filipinler'de özel bir eğitim alanı mıdır?

Filipinler'de birçok okul dersleri İngilizce olarak öğretmektedir. Üniversite giriş sınavları da İngilizce'dir.

Buna ek olarak, birçok Filipinli eğitmen okullarının sadece İngilizce konuşma zorunluluğu olduğunu söyledi. Öğrenciler İngilizce dışındaki dillerde konuşmaktan para cezasına çarptırılmaktadırlar. Bir eğitmen, “Para cezası bir peso idi (yaklaşık iki ABD senti), ama kuralı çiğnemeye devam ederseniz, miktar artıyordu!”

Sırbistanlı eğitmenlerimiz, ülkelerindeki İngilizce eğitim içeriğinin daha az gramer ve daha çok iletişim odaklı olduğunu söylüyorlar. 10 yıldır Sırbistan okullarında öğretim yapan bir eğitmen “ilkokulun sonunda [sekiz yıl süren] öğrencilerin akıcı olması gerektiğini” söyledi.

👋 Şimdilik bu kadar!

Umarız bu blog yazısı size Filipinli ve Sırbistanlı İngilizce eğitmenlerinin neden İngilizce konusunda bu kadar iyi olduğuna dair bir fikir verebilir. Bir dahaki sefere ders rezervasyonu yaptığınızda, onlara İngilizce öğrenme deneyimlerini sormayı unutmayın!

Deneyebileceğiniz bazı sorular:

  • İngilizce'nin Sırbistan / Filipinler'deki günlük hayatın bir parçası olduğunu duydum. Bu doğru mu? Bana birkaç örnek verebilir misin?
  • İngilizcenin ülkenizde daha iyi fırsatlara yol açabileceğini duydum. Bu doğru mu? Yaşadığınız yerde İngilizce konuşmanın avantajları nelerdir?
  • Ülkenizdeki okullarda İngilizce eğitiminin iletişime odaklı olduğunu duydum. Bu doğru mu? İngilizce eğitiminiz nasıldı?