Utangaç Öğrencilerin İngilizcede Akıcı Olmasının 6 Yolu

Utangaç olmak kötü bir şey DEĞİLDİR.

Aslında, utangaç olmak için iyi evrimsel nedenlerin olduğunu biliyor muydunuz? Bir uzmanın BBC'de açıkladığı gibi:

“Grubunuzda dışarıda bulunan ve yeni gruplarla ilgilenen kişilerin olması yararlıydı, ancak örneğin daha fazla riskten kaçınan, tehdidin farkında olan ve genç yavruları korumak için daha iyi bir iş yapacak insanların bulunmasıda yararlıydı."

Başka bir deyişle, farklı insanların farklı güçlü ve zayıf yanları vardır. Utangaçlığın bizi nasıl kötü bir insan yapmadığı gibi, İngilizce eğitim konusunda da bizi kötüleştirmez!

Örneğin, araştırmalar utangaçlık yaşayan insanların genellikle konuştuklarında daha iyi dil bilgisine sahip olduğunu bulmuştur. Ama utangaçsak nasıl akıcı İngilizce ( fluent English ) sahibi olabiliriz?

İşte bunu yapmanın 6 yolu.

1. Yazılı Sohbetlerle Başlayın

Ne yazık ki, insanlarla konuşmadan İngilizce konuşmayı öğrenmek için bir yol yok. Ancak, bire bir kişisel etkileşimler kadar stresli olmayan konuşma yolları vardır. Bunu yapmanın harika bir yolu metin görüşmeleridir. Başka bir deyişle, biriyle yüz yüze konuşmak yerine onlarla metin üzerinden konuşuyorsunuz. 

Hawaii Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, öğrencilerin çevrimiçi olduklarında yüz yüze olmalarına kıyasla tartışmalara daha sık ve eşit olarak katıldığını bulmuştur. Bunun, çevrimiçi tartışmalar yapmanın utangaç öğrenciler için daha fazla katılım teşviği olabileceğini düşündürmektedir.

Hello Talk, bunun için geliştirilmiş ingilizce konuşma arkadaşı bulabileceğiniz ve mesajlaşma sistemini kullanabileceğiniz ücretsiz dil uygulamaları arasında popüler olan bir uygulamadır.

Ayrıca ilgi alanlarınızla ilgili çevrimiçi forumlara veya topluluklara (ör. Facebook grupları) katılabilirsiniz. Bu şekilde, en sevdiğiniz konular hakkında konuşabileceğiniz benzer düşünen insanlar bulabilirsiniz!

2. Düşündüklerinizi Yüksek Sesle Söyleyin (Yalnızken Bile!)

Yazılı sohbetler harika olsa da, konuşma korkusu yaşayan biriyseniz düşündüklerinizi yüksek sesle söylemeye çalışarak egzersiz yapmanız bu korkuyu yenmenize yardımcı olacaktır.

İşte utangaç öğrenciler için bazı konuşma egzersizleri:

  • Her şeyi yüksek sesle okuyun
  • Kendinizle konuşun
  • Kendi sesinizi kaydedin
  • Sesli mesajlar gönderin

Her şeyi bir konuşma egzersizine dönüştürebilirsiniz. Örneğin, yazılı konuşmalarınızı yüksek sesle okuyabilirsiniz. Bir film izliyorsanız, ilginç bulduğunuz bir replik söylendiğinde, aktörün veya aktrisin ardından tekrarlamaya çalışabilirsiniz.

Kendinizle de konuşabilirsiniz. Bu çılgınca gelebilir, ancak birçok dil öğrenicisi bunu yararlı bulmaktadır. Ve çoğumuz zaten kendi ana dillerinde konuşuyoruz (örn. “Telefonumu nereye koydum?”). Sadece bunları öğrendiğimiz dilde söylememiz gerekir.

Kendi sesinizi gerçekten duymak istiyorsanız, sesinizi kaydedebilirsiniz. Kayıtları dinlemek, duraklayıp duraklamadığınızı, ne kadar hızlı konuştuğunuzu, hangi kelimeleri telaffuz etmekte zorlandığınızı vb. görmenize yardımcı olacaktır. Kendinizi dinleyerek, öğretmen olmadan bile öğrenmek istediğiniz dilde büyük iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Ve anadili İngilizce olan bir kişiden düzeltmeler almak istiyorsanız, aşağıdaki soru şablonu ile ücretsiz dil uygulamaları arasında başka bir popüler uygulama olan HiNative'e bir ses kaydı gönderebilirsiniz:

Son olarak, bugünlerde birçok mesajlaşma uygulaması sesli mesaj göndermenize izin vermektedir. Bu özelliği kullanarak arkadaşlarınıza, dil değişim partnerinize veya öğretmenlerinize İngilizce sesli mesaj göndermeyi deneyebilirsiniz.

3. Sesli Aramalarla Pratik Yapın

Biraz rahat konuşabiliyorsanız, ancak tam olarak kendinize güveniniz yoksa, bir öğretmen veya online ingilizce konuşma arkadaşı bulabilir ve ardından kameranızı açmadan onlarla konuşabilirsiniz.

Bu şekilde, konuştuğunuz kişi gergin göründüğünüzü fark etmez. Aslında Engoo'da çok sayıda utangaç öğrenciler bu şekilde ders alıyorlar. Bir öğrenci olarak, kameranız olmadan ders almakta özgür olacaksınız. Ama endişelenmeyin, öğretmeninizi her zaman görebileceksiniz!

4. Yerel Olmayan Diğer Konuşmacılarla Öğrenin

Bazen, dil öğrenenler anadili İngilizce olan biriyle konuşurken utangaç olurlar. Bu durumda, önce anadili İngilizce olmayan konuşmacılarla konuşma pratiği yapabilirsiniz. Bu bir arkadaş, sınıf arkadaşı, iş arkadaşı veya kendinizi rahat hissettiğiniz biri olabilir.

Ve anadili İngilizce olmayan öğretmenleri de unutmayalım! Resmi dili ingilizce olmayan ülkelerden gelen öğretmenler, öğrenciler arasında popülerdir, çünkü birçok öğrenci onlarla konuşurken daha rahat hisseder. Ayrıca kendileride bir zamanlar İngilizce öğrenmek durumunda oldukları için size İngilizce öğrenmek için birçok iyi ipucu verebilirler.

Ancak, bir noktada, anadili İngilizce olan kişilerle konuşurken konuşma korkusu yaşıyorsanız, bunu yenmeniz gerekir. Bunu anadili İngilizce olan öğretmenlerle ders alarak veya şehrinizde anadili İngilizce olan kişilerle buluşarak yapabilirsiniz.

5. Temel Konuşma Konuları İle Pratik Yapın

Eğer utangaçsanız, muhtemelen hata yapmaktan hoşlanmıyorsunuzdur. Konuşmada hata yapmaktan kaçınmanın iyi bir yolu, konuşmada sıkça geçen konular hakkında konuşmaktır.

Bu, aşağıdaki konular hakkında konuşmak için çok fazla pratik yapmak isteyeceğiniz anlamına gelir:

  • kendiniz
  • Nereli olduğunuz
  • aileniz
  • işiniz
  • neden ingilizce öğrendiğiniz

Ayrıca konuşma partnerinize bu konular hakkında soru sormak isteyebilirsiniz. Bu konuları ele alacak mükemmel kelimeleri ve kelime öbeklerini öğrenmek için Konuşma materyallerimizle çalışabilirsiniz.

6. Birçok İngilizce İçerik Dinleyin ve İzleyin

Utangaç öğrenciler olarak, gerçek hayattaki konuşmaları dinleyerek bu tür konuşmalara hazır olmak isteyeceksiniz. Örneğin, filmleri, TV şovlarını veya Youtube videolarını İngilizce olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca podcast dinleyebilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın, insanların hangi kelimeleri, cümleleri ve cümle kalıplarını kullandığına dikkat edin. Kendi hayatınızda kullanabileceğinizi düşündüğünüz kısımları bir yere yazdığınızdan emin olun. Örneğin, yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorsanız, yürüyüşle ilgili bazı Youtube videolarını izleyin. Böylece hobiniz hakkında konuşurken ihtiyacınız olan tüm kelimeleri öğreneceksiniz. Sonra onları konuşmalarda kullanmaya çalışın!

Son Bir İpucu: Engoo'da Ders Alın

Yukarıdaki ipuçlarını denerseniz, kişiliğinize uygun bir dil öğrenme stilini yavaş ama emin adımlarla bulacağınızdan eminiz. Belki bu en başından beri bir konuşma partneri ile konuşmaktır. Ya da konuşmaya başlamadan önce birkaç ay beklemektedir. Durum ne olursa olsun, nasıl öğrenmeyi sevdiğinizi anladıktan sonra akıcılık sadece zaman meselesidir.

Engoo'da bunu deneyimlerimizden biliyoruz. Japonya'da, insanların genellikle daha utangaç olduğu bir ülkede kurulan bir online eğitim şirketiyiz. Şu anda Japonya'daki en büyük çevrimiçi İngilizce okuluyuz ve bunu, ne kadar utangaç veya dışa dönük olursa olsun tüm öğrencilerimize öğretmedeki başarımıza borçluyuz.

Bu yüzden utangaçlığınızın üstesinden gelmek için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, online ingilizce öğretmeni ile ücretsiz bir ders deneyin. Diğer hizmetlerin aksine, “bugün konuşmaya başlayacağınıza” dair söz veremeyiz, ancak profesyonel eğitmenlerin rehberliğinde kendi hızınızda konuşmaya başlayacağınızdan eminiz.