Online Grup Dersleri mi Yoksa Birebir Dersler mi? Hangisinin Sizin İçin Daha İyi Olduğuna Nasıl Karar Verebilirsiniz.

İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek istiyorsunuz ve bazı çevrimiçi dersleri denemeyi planlıyorsunuz. Bunun için biraz araştırma yaptığınızda, iki seçenek dikkatinizi çekecektir: grup konuşma dersleri ve birebir özel dersler.

Hangisinin sizin için daha iyi olduğunu görebilmek için yapabileceğiniz tek şey, her ikisinide denemek ve karar vermek. Yine de, dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri bu yazıda sizlerle paylaşıyoruz.

Diğer Öğrenciler

Grup konuşmaları bazlı dersler aldığınızda, öğrenme deneyiminiz diğer öğrencilere bağlı olacaktır. Onlarla iyi geçinirseniz, bir takım olarak öğrenerek ilerleyebilir ve böylece yol boyunca birbirinizi motive edebilirsiniz.

Ancak grup derslerinin etkili ve eğlenceli olması için iki koşulun karşılanması gerekir:

  1. herkesin aynı seviyede olması
  2. herkesin aynı hızda öğrenebilmesi

İlk koşul genellikle öğrencilerin çoğu çevrimiçi okulun yaptığı gibi yerleştirme sınavlarına girmesiyle karşılanır. Ancak, çevrimiçi okullar genellikle ikinci koşulun yerine getirileceğini garanti edemezler. Sonuçta, insanların ne kadar hızlı öğrendiklerini ölçmenin bir yolu bulunmamaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak, daha hızlı öğrenebilen öğrenciler daha yavaş olanlar tarafından aşağı çekildiğini hissedebilir ve daha yavaş öğrenenler daha hızlı olanlar nedeniyle baskı altında hissedilebilir.

Bazen sinir bozucu, her şeyi bilen veya çok fazla soru soran öğrencilerle karşılaşırsınız. Dolayısıyla, online ingilizce konuşma dersleri ile ilgileniyorsanız, araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

Veya birebir dersleri deneyin. Kendinize odaklanabilecek ve kendi hızınızda öğrenebileceksiniz. Tek yapmanız gereken eğitmeninizle iyi geçinmek!

Özel Talimatlar

Dikkate alınması gereken bir başka nokta da, bir eğitmenden ne kadar özel talimat alabileceğinizdir. Birebir özel dersler, eğitmenin yalnızca bir öğrenciye (size) odaklanmasını gerektirdiğinden dolayı en özelleştirilmiş eğitim tecrübesi sunar. Güçlü ve zayıf yönlerinize dair geri bildirimler alarak daha hızlı ilerleme kaydetmenize olanak sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Ancak, herkesin özel talimatlara ihtiyacı yoktur. Örneğin, yeni başlayanlar sadece belirli türden hatalar yapma eğilimindeyken, ileri düzey öğrenciler genellikle daha çeşitli hatalar yaparlar. Bu nedenle yeni başlayanlar birebir ders seçeneğini ileri düzey öğrencilerden daha az yararlı bulabilirler.

Tabii ki, aynı seviyedeki öğrenciler arasında da farklılıklar vardır. Örneğin, bir Türkseniz ve online ders dahilindeki tüm sınıf arkadaşlarınız Çinliyse, diğer herkesten farklı hatalar yaparsınız. Bu durumda, farklı bir sınıfa geçiş yapıp yapamayacağınızı veya birebir ders seçeneğini deneyip deneyemeyeceğinizi görmek isteyebilirsiniz.

Konuşma Pratiği

Dikkate alınması gereken başka bir şey de ne kadar ingilizce konuşma pratiği yapmak istediğinizdir. Grup derslerinde herkes sırayla konuşur, bu yüzden beş öğrenciyle beraber toplamda bir saatlik bir ders alıyorsanız, sadece on dakikalık konuşma pratiği yapabilirsiniz.

Ve bu, sadece dersin iyi yönetilmesi halindedir. Ne yazık ki, birçok konuşma pratiği dersinde, bazı öğrenciler diğerlerinden daha fazla konuşacaktır. Bu nedenle derste öğretmenin dikkatini çekebilen bir öğrenci varsa, sizin konuşmak için daha az fırsatınız olacaktır.

Ancak, bazı öğrenciler daha az ingilizce konuşma pratiği ihtiyacı duyarlar. Sonuçta, ders boyunca konuşmak zorunda kalmak stresli olabilir! Bu şekilde hissediyorsanız, grup derslerine başlayarak ve daha sonrasında kendinize dahada güvende hissettiğinizde birebir ders denemek isteyebilirsiniz.

Alternatif olarak, pratiklerinize “balıklama atlamak” isterseniz, konuşma korkunuzu yenene kadar birebir ders almaya başlayabilirsiniz. Öğrencilerimizden birinin söylediği gibi, “Grup derslerinin daha çok konuşmak gerektiği gerçeğini ertelediğini hissettim.”

Bu yüzden çok fazla ingilizce konuşma pratiği yapmaya hazırsanız, birebir ders deneyin. Sadece eğitmeninizin sizden fazla konuşmadığından emin olun!

Kelime ve Dil Bilgisi Öğrenme 

Dikkate almanız gereken diğer bir şey ise, grup derslerinde birebir derse göre ne kadar kelime ve dilbilgisi öğrenebileceğinizdir.

Birebir derslerle, eğitmeniniz size doğrudan yaşamınız bağlantılı daha fazla kelime öğretebilir. Grup derslerinden böyle bir fayda alamayacak olsanız da, sınıf arkadaşlarınızın yaşamları ile ilgili daha fazla kelime duyabileceksiniz:. Her iki şekilde de, kelimeleri daha unutulmaz kılacak olan samimi bir ortamda öğrenebileceksiniz.

Yeni kelime ve dil bilgisi öğrenmenin bir diğer önemli yönü de “farketmektir”. British Council'ın açıkladığı gibi, “Bir öğrenci edat kullanımında hata yapabilir, ancak başka bir öğrenci tarafından bu hata fark edilebilir ".

Tuhaf bir şekilde, anadili ingilizce olmayan başka bir konuşmacı kelime ve dilbilgisi hataları yaptığında, bu hataları daha fazla fark etme eğilimindeyiz, bu yüzden grup derslerinin bir yararıda, diğer öğrencilerin söylediklerini duyarak çok şey öğrenebileceğinizdir.

Problemlerden biri, diğer öğrencilerin bazı kelimeleri veya cümle kalıplarını yanlış kullanmasıdır. Bu durum sizinde hata yapmanıza neden olabilir. Dolayısıyla doğru konuşmak bir numaralı endişenizse, sadece eğitmenin İngilizce'sini dinlediğiniz birebir derslere bağlı kalmak isteyebilirsiniz.

Bir Deneyin!

Hala hangisini seçeceğinizden emin değilseniz, gerçek dersler almanın yanısıra daha iyi bir yol yoktur! Çoğu hizmetler ve online eğitmenler indirimli deneme dersleri sunmaktadır.

Genel olarak, sadece eğitmeninize ve kendinize dikkat etmeniz gerektiği için birebir özel dersin kontrolü daha kolaydır. Her iki durumda da, seçtiğiniz e-eğitim platformunun (e-learning platform) esnek olduğundan emin olun. Örneğin:

  • Orjinal eğitim grubunuzdaki diğer öğrencilerle anlaşamıyor ve online ders için araştırma yapıyorsanız, çevrimiçi öğrenme platformu başka bir servise geçmenize izin verecek mi?
  • Size uyan bir eğitmen arıyorsanız, platform hangisini tercih ettiğinizi görebilmeniz için farklı eğitmenlerle dersleri denemenize izin veriyor mu?
  • Platform, grup dersleri ve birebir dersler arasında geçiş yapmanıza izin veriyor mu? Eğer öyleyse, birebir dersleri ne kadar erkenden ayırtmanız gerekiyor?

Hazır araştırma yapıyorken, neden Engoo'yu denemiyorsunuz? Engoo olarak birebir özel eğitim platformuyuz, ve ders başına 11.33₺ kadar fiyatlar ile grup dersleri sunan birçok hizmetten daha uygun bir fiyat sunuyoruz. Ayrıca hizmetimiz son derece esnektir: İsterseniz her derste farklı bir eğitmen seçebilirsiniz. Bugün hemen bir ücretsiz deneme dersi rezervasyonu yapın!