Çevrimiçi İngilizce Konuşma Becerilerinizi Geliştirmenin 3 Ücretsiz Yolu

İnternet, evde İngilizce öğrenmek için en kolay yollardan biridir. Güncel haber makaleleri ile okuma pratiği yapabilir, podcast ile dinleme pratiği yapabilir ve sosyal medyada yazma pratiği yapabilirsiniz.

Peki ya konuşma? İnternetten online ingilizce konuşma pratiği yapabilir misiniz?

Bunun cevabi “Evet!" İşte İngilizce konuşma becerilerinizi çevrimiçi olarak geliştirmenin üç kolay yolu.

1. Diyaloglar ve Altyazılarla Pratik Yapın

Bu yöntem, kendi kendinize çalışarak konuşmanızı geliştirebileceğiniz en iyi yoludur. Konuşma pratiği yapmak için, diyaloglar, transkriptler veya altyazılar kullanabilirsiniz. Neyse ki, bunlar Netflix ve Amazon Prime gibi çoğu yayın hizmetinde mevcuttur.

Pek çok öğrenci dinleme pratiği yapmak için alt yazılı diyalogları kullanırken, siz bunları konuşma pratiği yapmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin, bir komedyenin Bill Gates ile röportaj yaptığı bu videoyu izlediğinizi varsayalım.

Videoyu bir veya iki kez izleyebilirsiniz. Ardından, tekrar oynatıp ve komedyen konuşmayı bitirdiğinde duraklatıp Bill Gates'in satırlarını siz okuyabilirsiniz.

Bu alıştırmayı kendiniz için daha zor hale getirmek istiyorsanız, altyazıları kapatabilir ve Bill Gates'in diyaloglarını hatırlamaya çalışabilirsiniz. Bu, onun kullandığı kelime ve grameri kullanıp kullanamayacağınızı görmenin iyi bir yoludur.

Kendinize daha da büyük bir meydan okumak isterseniz bu alıştırmayı videoyu duraklatmadan yapmaya çalışın. Sadece sesi kapatıp Bill Gates ile aynı anda konuşmaya çalışın. Bu şekilde, kendinizi doğal bir hızda İngilizce konuşmaya zorlayacaksınız ve bu da daha akıcı olmanıza yardımcı olacaktır.

2. Telefonunuzla İngilizce Konuşun

Bugünlerde çoğu telefon kişisel asistan uygulamasıyla birlikte geliyor. Onlarla konuşmak, günlük yaşamınızda İngilizce konuşma pratiği yapmanın harika ve ücretsiz bir yoludur.

Apple cihazlarda kişisel asistana "Siri", Android cihazlarda ise "Google Asistan" denmektedir. Telefonunuza "Hey Siri" veya "Ok Google" derseniz, size nasıl yardımcı olabileceklerini soracaklardır.

Bildiğiniz gibi, bu kişisel asistanlara sizin için bir şeyler yapmalarını söyleyebilirsiniz. Örneğin, onlardan alarm kurmalarını ("Set an alarm for 7am") veya bir uygulamayı açmalarını ("Open Facebook") isteyebilirsiniz.

Kişisel asistanınızla konuşmak, telaffuzunuzu geliştirmenin ve kontrol etmenin harika bir yoludur. Sonuçta, bir şeyi doğru telaffuz etmezseniz, sizi anlayamayacaklardır!

Ek olarak, bu kişisel asistanlara aşağıdakiler gibi birçok soru sorabilirsiniz:

  • “Do I need an umbrella today?”
  • “What appointments do I have today?”
  • “What’s seven divided by ten?” 
  • “How do you spell ‘caterpillar’?”

Kişisel asistanınızla yapabileceğiniz diğer birçok şey vardır, Siri için bu makaleye ve Google Asistan için bu makaleye göz atın.

3. Telaffuzunuzu Tazeleyin

Günün sonunda, iyi konuşabilmek iyi bir telaffuz gerektirir. Çevrimiçi telaffuz pratiği yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Örneğin, kendi konuşmanızı kaydedebilir ve ana dili İngilizce olan kişilerin bulunduğu HiNative uygulamasında telaffuzunuzu kontrol etmelerini sağlayabilirsiniz.

Yabancıların telaffuzunuzu kontrol etmesi fikrinden memnun kalmazsanız, ELSA Speak'i deneyebilirsiniz. Nasıl çalıştığını bu videoda görün:

Ücretli sürümde, zayıf yönlerinizi hedefleyen bir öğrenim planı da oluşturacaktır, ancak değerlendirmeyi kullanarak kendi ders planınızı da kolayca oluşturabilirsiniz. Örneğin, uygulama R ve L'leri karıştırdığınızı fark ederse, çevrimiçi olarak R ve L minimal çift egzersizlerine bakın.

Veya Engoo'yu Deneyebilirsiniz!

Günün sonunda hiçbir şey gerçek bir insanla konuşmaktan daha iyi olamaz! Bu yüzden Engoo gibi birebir özel ders hizmetlerini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. 100'den fazla ülkeden binlerce eğitmenimiz bulunmaktadır. Böylece sanal olarak dünyayı gezerken İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Ücretsiz bir deneme dersi ile kendiniz test edin!