Sınav Öncesinde, Sırasında ve Sonrasında Stresi Yönetme Rehberi

Öğrencilerin büyük sınavlardan, özellikle IELTS, TOEFL veya TOEIC gibi standart ingilizce sınavlarından (standard english test) önce kendilerini stresli hissetmeleri normaldir.

Stresle baş etme için genel tavsiye, derin nefes almak, uykuyu iyi almak , sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmaktır. Bununla birlikte, sadece semptomları tedavi etmek değil, doğrudan stres kaynağıyla da ilgilenmek önemlidir.

Bunu sınav öncesinde, sırasında ve sonrasında yapmanın bazı yollarına bakalım.

İlk olarak, Yeniden Düşünün

Geleceğinizi belirlemede sınavların büyük bir rol oynadığı gerçeğini değiştiremeyiz. Fakat, sınavların bizi stresli, endişeli ve hatta cesaretsiz hissettirmesini engelleyebiliriz.

Stresinizi Yeniden Düşünün

Araştırmalar, öğrencilerin stres hakkında düşünme şeklini değiştirmenin sınavlarda daha yüksek puan almalarına yardımcı olabileceğini görmüştür. İşte strese bakış şeklimizi değiştirmenin bazı yolları.

  • Vücudumuzun strese verdiği tepkinin aslında faydalı olduğunu bilin. Örneğin, daha hızlı kalp ve nefes ritmi beyne daha fazla kan pompalanması anlamına gelir ve bu da düşünmemize yardımcı olur.
  • Duygularımızı kabul edelim. Bir uzmanın önerdiği gibi, kendimize şöyle diyebiliriz: "Bu hedef benim için önemli. Bu nedenle vücudum bu şekilde yanıt veriyor çünkü beni bu hedefi gerçekleştirmeye hazırlıyor."
  • Stresin daha olumlu yönlerini öğrenmek için aşağıdaki TED konuşmasını izleyin, "Arkadaşınızı nasıl strese sokarsınız?"

Sınavı Yeniden Düşünün

Yapabileceğiniz bir başka şey de sınav hakkındaki düşüncelerinizi tekrar gözden geçirmektir. İşte bazı ipuçları:

  • Nihai puana odaklanmak yerine, sınava hazırlanırken ne kadar öğrendiğinize odaklanın. İdeal bir puan almasanız bile, sıkı çalışmanızın boşuna olmadığını bilin.
  • Sınavların bir konuda ne kadar iyi olduğunuzu yansıtmadığını anlayın. Örneğin, bazı insanlar İngilizceyi iyi konuşur ancak TOEFL için yeterince hızlı not alamaz veya yeterince hızlı çalışamazlar..

Genellikle sınavların konuşma bölümleri, öğrencilerin en çok stresli oldukları kısımlardır. İşte özellikle bu stresle başa çıkmak için bazı ipuçları:

  • Speaking bölümünün ne kadar süreceğini düşünün. TOEFL veya IELTS sınavına giriyorsanız, bu sadece 15 dakika sürecektir. İşte bu kadar!
  • Bir sınav görevlisi varsa, onların sadece İngilizcenizi değerlendirmek için orada olduklarını unutmayın - kişi olarak kim olduğunuzu yargılamak için değil. Her zaman gülümsemeyebilirler, ancak eve gittikten sonra ne gibi hatalar yaptığınızı da hatırlamayacaklardır. Unutmayın, sınav görevlileri de genellikle gergindir!

Sınavdan Önce

Sınav stresi genellikle hazırlıksız hissetmekten kaynaklanır. Yani iyi hazırlanarak kendimizi daha güvende hissedebiliriz.

Sınavı Çok İyi Tanıyın

Daha önce de tartıştığımız gibi, sınavlar gerçeği yansıtmaz. Şunu bir düşünün. Gerçek hayatta, bir yabancı size gelip, “Bana hayatınızın en etkileyici anını anlatın” der ve sonra 45 saniye boyunca tek başınıza konuşmanızı bekler mi? (Bu, TOEFL'da gerçek bir soru türüdür.)

Hayır ve aslında, anadili İngilizce olan çoğu kişi bile bu gibi sorularla mücadele etmek zorunda kalır. Örneğin, ana dili İngilizce olanların IELTS sorularına (IELTS example questions) nasıl tepki verdiğini görmek için bu videoyu izleyin.

Dolayısıyla, İngilizcede ne kadar iyi olursanız olun, şu noktalara aşina olmak isteyeceksiniz:

  • Testin tüm bölümleri
  • Ne tür sorular sorulduğu
  • Her soru için ne kadar zamanınız olduğu

Ayrıca deneme sınavlarına girmeyi bir düşünün. Deneme sınavları, hangi stratejilerin sizin için en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin okuma bölümünde önce soruların hepsini okuyup sonra mı cevaplıyorsunuz? Yoksa okurken soruları tek tek mi cevaplıyorsunuz?

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi, "sınav koşulları altında deneme testleri yapmayı ve hatta sınav salonunu önceden görmeyi" bile tavsiye ediyor. Böylece kendinizi bir odaya kilitleyip üç saatlik tam bir deneme testi yapmayı deneyebilirsiniz.

Ve (izin veriliyorsa) sınav salonunu ziyaret edin. Ne de olsa, korkunç ve muhtemelen hayatları değiştiren bir deneyimin gerçekleşeceği yer burasıdır, bu yüzden önce yeri tanımanız daha iyidir. Bu size sınav gününde daha fazla güvenlik ve kontrol hissi verecektir.

Gerçekçi Olun

İlk önce hedeflerinizin ne olduğuna kara verin. Diyelim ki başvurmak istediğiniz okul veya iş için 6 IELTS puanı gerekiyor. Deneme sınavınızda okuma, konuşma ve dinlemede 6, yazmada 3 puan aldınız. Bu, size ortalama 5,25 puan getirir ve toplamda 5,5 puana yuvarlanır.

Ortalama 6 puan alabilmek için, yazma bölümünde 5 veya 6 puanı hedeflemeniz cazip gelebilir. Bununla birlikte, yazmaktan nefret ediyorsanız, muhtemelen yazma bölümünde 4 puanı ve en az bir başka bölümde 7 puanı hedeflemek daha gerçekçi olabilir. Bu şekilde 5,75 puan alırsınız ve buda 6 puana yuvarlanır.

Nasıl çalışmanız gerektiği konusunda gerçekçi olun. Bir ay önceden çalışmaya başlayarak sınavda başarılı olabilecek bir tip değilseniz, daha erken başlayın ve her gün biraz çalışın. Aşağıdaki gibi bir çalışma programı planlayın:

Son olarak, tek seferde ne kadar çalışabileceğiniz konusunda gerçekçi olun. Her 40-50 dakikalık çalışma için 10-20 dakika dinlenme gibi düzenli aralar verin. Molalar sizi sadece yenilemekle kalmaz; Ayrıca yakında zamanda bir mola vereceğinizi bildiğinizde odaklanmanıza yardımcı olurlar!

Sınav Günü

Sınavdan önce tuvalete gitmek, esnemek ve midemizi bozacak hiçbir şey yememek dışında yapmamız gereken şeyler nelerdir?

Yaşadığın stres hakkında yaz

Chicago Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, öğrencilerden "çözmek üzere oldukları bir matematik problemleriyle ilgili duygu ve düşüncelerini olabildiğince açık bir şekilde" yazmalarını istedi. İlginç bir şekilde, bunu yapan öğrenciler daha fazla matematik problemini doğru cözdüler.

Araştırmacılar, stresin bir şeye odaklanmanız gerektiğinde ihtiyacınız olan zihinsel enerjiyi öldürdüğünü açıkladı. Fakat önce sınavla ilgili stresi ele alırsanız (örneğin, kabul ederek ve onun hakkında yazarak) sınava daha fazla odaklanabilirsiniz.

Daha Kolay Sorularla Başlayın

Bir soruya takılıp kalmak ve ardından dünyanın sonunda olduğunuzu hissetmek kolaydır. Böyle bir durumda gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın. Ardından soruyu atlayın.

Önce cevaplayabileceğiniz sorular üzerinde çalışın, özgüven kazanın ve sonra daha zor olanlara geri dönün. Ayrıca, tek bir soru için değil, tüm sınavdaki performansınız için puan aldığınızı unutmayın.

Akışına Bırakın

Ne kadar iyi hazırlanırsak hazırlanalım, hatalar yapacağız. Örneğin, ülkenizdeki meşhur yemeklerden bahsetmek istediğinizi, ancak İngilizce "spicy (baharatlı)" kelimesini unuttuğunuzu varsayalım.

Bu sözcüğü ya da başka sözcükleri hatırlayamıyorsanız, sadece konuşma akışınıza devam edin: aklınıza gelen ilk ilgili sözcüğü söyleyin, ör. "tuzlu." Sınavı yapan kişi farkı anlamayacak ve yurttaşlarınız sizi affedecekler.

Sınavdan Sonra

Kendinizi ödüllendirme zamanı! Sonuç ne olursa olsun, sıkı çalışmanız için bir ödülü hak ediyorsunuz. Geziye çıkabilir, bol bol dondurma yiyebilir, izlemek istediğiniz filmi izleyebilir veya sadece uyuyabilirsiniz - seçim sizin!

Ancak stresiniz geçmezse ve endişeli olduğunuzu düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanından yardım almak veya yerel bir yardım hattını aramak isteyebilirsiniz. .

Daha Fazla Pratik Yapmanız mı Gerekiyor?

Daha fazla pratiğe ihtiyacınız varsa, IELTS, TOEFL ve TOEIC'in konuşma bölümlerini içeren materyallerimizi deneyebilirsiniz:

Derslerimizin sizi stressiz kılacağına söz veremeyiz, ancak ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar az stresli olacağınızdan eminiz. Bu yüzden yardıma veya motivasyona ihtiyacınız varsa, eğitmenlerimizden biriyle ücretsiz bir deneme dersi yapmanızı öneririz!