Facebook ve Instagram Ücretsiz Bir İngilizce Öğrenme Aracına Nasıl Dönüştürülür

Ortalama bir internet kullanıcısının Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde günde iki saatten fazla zaman geçirdiğini biliyor muydunuz? Zaman kaybı gibi görünüyor, değil mi?

Eğer bu zamanı online İngilizce öğrenme için kullanabilirsen, hayır! Aslında, bu siteleri birer kendi kendine ücretsiz online ingilizce öğrenme aracına dönüştürmenin birçok yolu vardır. Bu yazıda, bunu yapmanın üç yolunu ele alacağız.

İpuçlarımızdan bazıları Twitter ve diğer sosyal medya siteleri içinde geçerli olacaktır, ancak bu sitelerdeki yayınlarda genellikle resimler veya videolar olduğu için esas olarak Facebook ve Instagram'a odaklanacağız. İşte nedeni:

  • Resimler ve videolar sadece içeriği anlamanızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni kelimeleri daha iyi hatırlamanıza da yardımcı olur.
  • Videolar aynı zamanda harika bir dinleme pratiği işlevi görecektir.

İngilizce İçerikleri Takip Edin

Facebook ve Instagram'da İngilizce öğrenmek için yapmanız gereken ilk şey birçok sayfayı ve İngilizce hesabı takip etmektir. Bu şekilde, sosyal medyayı her açtığınızda, kendinizi İngilizce görmeye zorlayacaksınız.

Peki kimleri takip etmelisiniz? Rastgele bir İngilizce sayfayı takip etmek pek etkili değildir çünkü takip ettiğiniz sayfaları gerçekten beğenmezseniz, muhtemelen onları gördüğünüzde bu sayfaları atlayacaksınız. İşte seçmeniz gerekenler:

Gerçekten İlgilendiğiniz Sayfalar.

Basketbolu seviyorsanız, NBA (Facebook, Instagram) gibi bazı basketbol sayfalarını takip edin. Bilimi seviyorsanız, Öğrenciler için Bilim Haberleri veya IFLScience gibi bazı bilim sayfalarını takip edin. Her halükarda, İngilizce'ye dikkat etmenizi sağlayacak kadar ilginizi çeken sayfaları takip ettiğinizden emin olun.

Ve tabii ki beğendiğiniz ünlüleri takip etmeyi unutmayın. Ünlüleri takip etmenin bir avantajı, genellikle dinleme alıştırması olarak kullanabileceğiniz kendi videolarını yayınlamalarıdır.

Paylaşımları Çok Uzun veya Zor Olmayan Sayfalar.

Bir sayfadaki paylaşımlar çok uzunsa, onları okumak istemeyeceksiniz. Bu nedenle sizin için tam olarak yeterli miktarda metin yayınlayan sayfaları takip etmeye çalışın. Yeni başlayan biriyseniz, bir kalıp veya bir cümle iyi bir uzunluktadır. İleri düzey bir öğrenciyseniz, bir paragraf uzunluğundaki paylaşımlardan daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

Bir sayfada anlaşılması zor olan çok fazla argo veya kelime dağarcığı kullanılıyorsa, İngilizce halini bile okuyamayabilirsiniz. Bu nedenle seviyenize uygun dili kullanan sayfaları takip etmek isteyebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz varsa çeviri işlevlerini kullanabileceğinizi unutmayın. İşte Instagram ve Facebook için talimatlar. Ayrıca eğitmenlerimizden paylaşımları anlamada yardım isteyebilirsiniz.

Son bir ipucu: Facebook'ta, ilk görme özelliğini kullanarak en sevdiğiniz İngilizce sayfaları haber akışının en üstünde görmeyi seçebilirsiniz. Bu şekilde, Facebook'u açtığınızda, en üstte çıkacaklar!

İngilizce Yayınlar

Instagram veya Facebook'ta İngilizce öğrenmek istiyorsan yapmanız gereken ikinci şey, İngilizce paylaşımlar yapmaktır. Bu şekilde sadece girdi (okuma ve dinleme) değil, aynı zamanda çıktı (yazma) alıştırması da yapabilirsiniz.

İnsanların yayınlarını İngilizce yanıtlayarak bu işe başlayabilirsiniz. İşte bazı temel yanıtlar:

  • Nice!
  • Wow!
  • Great photo!

Sosyal medya hesaplarınızda İngilizce olarak da paylaşım yapabilirsiniz. #weekend veya #sunset gibi hashtag'lerle başlayın ve kendinizi daha motive hissedebilirseniz, her seferinde bir cümle ve ardından iki veya daha fazla cümle ile başlayarak İngilizce yazılar paylaşabilirsiniz.

Bu ilk başta korkutucu gelebilir, ancak unutmayın: İnsanlar sosyal medyada İngilizcenizi yargılamazlar. Hatta pratik yapmaya ve bunu ilham verici bulmaya çalıştığınızı bile görebilirler. Ekstra yardım istiyorsanız, bir eğitmenin gönderilerinizi düzeltmesini de isteyebilirsiniz.

Sosyal medyayı ilerlemenizi takip etmenin bir yolu olarak bile kullanabilirsiniz. Her gün öğrendiğin yeni bir İngilizce cümle ya da İngilizce konuştuğun bir video paylaşabilirsiniz.

Japon öğrencilerimizin çoğunun, platformumuzda yaptıkları derslerini yayınlamak için ayrı bir Instagram hesabları bulunmakta. Öğrendikleri şeyler ve eğitmenleri hakkında nasıl hissettiklerini yazmaktadırlar. Hatta bir öğrenci, "Ders yapmazsam, Instagram hesabımda paylaşım yapamam. Buda beni ders yapmaya devam etmem için motive ediyor!" Diye bir itirafta bile bulundu.

Böyle bir paylaşımı sizde yaparsanız, gönderiyi paylaşırken #engoo_global hashtag'ini kullanmayı unutmayın! Bu şekilde İngilizce öğrenmeye çalışan diğer kullanıcıları da bulabilirsiniz. Birbirinizin gönderilerini yanıtlayabilir, İngilizce öğrenmek için ipuçları paylaşabilir ve birbirinizi motive edebilirsiniz.

Resim Açıklama Egzersizleri Yapın

Resimleri tanımlamak, kelime bilginizi geliştirmenin harika bir yoludur ve sosyal medyadaki fotoğrafları kullanmak bunu daha da eğlenceli hale getirir! Sosyal medyada paylaştığınız veya gördüğünüz fotoğrafları açıklama pratikleri yapabilirsiniz.

Bunu bir eğitmenle yaparsan daha da eğlenceli olabilir. Örneğin Instagram'da paylaştığınız fotoğrafları eğitmenlerinize gösterebilir ve onları birlikte açıklayabilirsiniz. Eğitmeninizin kendi fotoğraflarınıza nasıl tepki verdiğini görmek daha da eğlencelidir ve onlar hakkında söyleyecek daha çok şeyiniz olur.

Kendinizi resimlerle sınırlamanız da gerekmez. Örneğin, bir reklam görürseniz, reklamı verenin göndermeye çalıştığı mesajı ve bunun etkili olup olmadığını tartışabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, sosyal medyadaki resimleri anlatmak her türlü eğlenceli tartışmaya yol açabilir!

Boş zamanınızda, eğitmeninizle tartışmak istediğiniz içeriğe bir işaret koyabilirsiniz. İşte Instagram ve Facebook için talimatlar.

Bu Gün Başlayın!

Özetlemek gerekirse, işte sosyal medyaya ayırdığınız zamanınızı İngilizce çalışma zamanına çevirmenin bazı yolları:

  1. İngilizce sayfaları takip edin: İlgilendiğiniz sayfaları takip ettiğinizden emin olun.
  2. İngilizce paylaşımlar yapın: Gönderileri yanıtlayın, kendi gönderilerinizi yazın ve hatta bir "İngilizce çalışma hesabı" açın.
  3. Resim açıklama alıştırmaları yapın: Kelime dağarcığı oluşturmak için resimleri açıklayın. 

Bunları bir deneyin! Ve kendi kendinize çalışmaktan yorulursanız veya daha fazla yardım istiyorsanız, Engoo'yu bir deneyin! Dünyanın her yerinden eğlenceli ve etkili yollarla İngilizce öğrenmenize yardımcı olmaya hazır binlerce eğitmenimiz bulunmakta. Ayrıca, kaydolduğunuzda ücretsiz bir deneme dersi de alabilirsiniz, böylece kaybedecek bir şeyiniz olmaz.