İngilizce Okumaya Nasıl Başlanır (yeni başlayanlar için)

Okumayı sevenler için yeni bir dil öğrenmek ve istediğimiz şeyleri okuyamamak cesaret kırıcı olabilir.

Neyse ki, aslında yeni başlayanlar için İngilizce okuyacak çok güzel şeyler var. İster İngilizce okuma alıştırması, ister sadece eğlenceli ve okuması kolay bir şey olsun, sizin için hepsini ele aldık.

Aşağıdaki okuma materyalleri kesinlikle İngilizce metin okumayı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Kolay Haberler

İngilizce öğrenenler için birkaç haber kaynağı bulunur. Makaleler basit bir dilde ilginç konuları kapsıyor ve bu da onları yeni başlayanlar için mükemmel kılıyor. İşte bunlardan birkaçı:

 • Simple English News, her hafta yeni bir makale ile güncellenir. Makaleler dört ila beş cümledir. Hatta bazıları deyim öğretir.
 • News in Levels, farklı düzeylerde yazılmış haber makalelerine sahiptir. Yeni başlayanlar "Level 0" veya "Level 1" i kullanabilir.
 • Breaking News English'te daha uzun makaleler bulunur, ancak cümleler çok kısadır, bu nedenle yeni başlayanların gözünü korkutmaz.

Yeni başlayanların da çok şey öğreneceği, çocuklar için hazırlanmış çevrimiçi haber siteleri de vardır. Makaleler çocuklar için yazılırken, kapsadıkları konular her yaştan insan için ilginçtir.

Graded Readers

Graded readers, farklı seviyelerdeki öğrenciler için yazılmış kitaplardır. Graded Readers kitaplarının tadına bakmak için, şu ücretsiz olanlarına bir göz atın: 

Kitap satın almak istiyorsanız, aşağıdakilere göz atın:

 • Oxford, hem fiziksel hem de dijital formlarda mevcut olan çok sayıda graded readers koleksiyonuna sahiptir. En kolay kitapları bulmak için yan taraftaki "Refine Results" kutusundan "A1" i seçin.
 • Collins, dil öğrenenler için Agatha Christie’nin ünlü gizem kitaplarını uyarladı ve otobiyografileri yazdı. Bunlar fiziksel ve dijital kitaplar olarak da mevcuttur.
 • Heibling, klasik kitapları dil öğrenenler için uyarlar, ancak aynı zamanda orijinal kurgu hikayeleri de yazar.

Çocuk Kitapları

Yetişkinlere çocuk kitaplarını tavsiye etmek tuhaf olabilir. Ancak, en iyi çocuk içeriklerinin çoğunun yetişkinler için de eğlenceli olduğunu unutmayın. İşte bazı örnekler:

Ayrıca, çocuklar için yazılan kitaplar genellikle dil öğrenenler için yazılmış kitaplardan daha kalitelidir. Bu nedenle, sadece çocuklar için yazılmış diye bunlardan kaçmayın!

Bu kategorideki en iyi tavsiyemiz, genç okuyucular için uyarlanmış 66 klasik kitap serisi olan Great Illustrated Classics'tir. The Adventures of Sherlock Holmes, Gulliver’s Travels, Heidi ve daha fazlasını içerir! Yazı boyutu büyük ve her sayfada bir resim var.

Bununla birlikte, ücretsiz çocuk kitaplarını aşağıdaki kaynaklarda da bulabilirsiniz:

Şiir

Şiirler yeni başlayanlar için harikadır çünkü genellikle kısa ve tatlıdırlar. İşte başlamanız için bazı popüler şiirler:

Poets.org, konuya göre ayrılmış basit şiirlerin iyi bir listesine sahiptir. Mesela aşk, doğa, teknoloji ve seyahat üzerine şiirler vardır.

Limerick ve haiku gibi kısa şiir biçimlerini de keşfetmek isteyebilirsiniz.

 • Limericks, beş satırlık şiirlerdir. Kafiyeli ve genellikle saçmadırlar. Buradan bir kaçını okuyun. En ünlü limerik şairleri Edward Lear, Ogden Nash ve Lewis Carroll'dır.
 • Haikular üç satırlık şiirlerdir. Birinci ve üçüncü satırlarda beş heceli, ikincisinde ise yedi hecelidir. Buradan bir kaçını okuyun.

Sadece bu tür şiirleri içeren kitapları da bulabilirsiniz. Haiku için Andrew Clement’in Dogku'sunu (haiku şiirleriyle anlatılan bir köpeğin hikayesi), Jack Prelutzky’nin If Not For the Cat ve Nikki Grime’ın A Pocketful of Poems adlı eserini görebilirsiniz.

Son olarak, Dr. Seuss ve Shel Silverstein'ın kitapları gibi ünlü çocuk şiir kitaplarını unutmayın. İngilizce konuşulan ülkelerdeki çocukların muhtemelen çoğunun okuduğu ve yetişkinlerin bile sohbetlerde bahsettiği şiirler yazmışlardır.

Bununla birlikte, şiirlerin genellikle dilbilgisi açısından doğru olmadığını ve bu günlerde yaygın olarak kullanılmayan bazı kelimeleri sıklıkla kullandığını unutmayın. Bu yüzden onları %100 olarak anlamaya çalışmayın.

Sadece sesin ve ritmin keyfini çıkarın ve bunları yüksek sesle okurken eğlenin! (İpucu: Telaffuz konusunda çok yararlıdırlar.) Bunları anlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, bu şiirlerin açıklamalarını ve özetlerini çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz.

Veya onları anlamanıza yardımcı olabilecek online eğitmenlerden dersler alın!

Şakalar ve Bilmeceler

İngilizcede pek çok şaka ve bilmece var. İngilizce'deki klasik bir şaka türü, knock-knock şakasıdır. Knock-knock şakaları şu şekilde olur:

 • A kişisi “knock knock” der (kapıya vurma sesi gibi)
 • B kişisi, “Who’s there?” diye sorar
 • A kişisi bir şeyin veya bir kimsenin ismiyle cevap verir, örn. “Olive.”
 • B kişisi, “Olive who?” diye sorar (Olive kişinin soy ismini sorar gibi).
 • A kişisi bir kelime oyunuyla cevap verir, “Olive next door. Hi neighbor!” (“Olive kelimesinin okunuşu “I live” e benzer).

İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı knock-knock şakaları. “What do you get if you cross an X and Y?” gibi birçok şaka farklı türü de vardır. Buradan daha fazla şakaya göz atın.

Şakaları seviyorsanız, bilmeceleri de sevebilirsiniz! Bilmeceler, bir sorunun cevabını tahmin etmenizi gerektirir. Örneğin, "What goes up but never comes down?" (yaşınız). Bilmecelere buradan göz atın.

Şakalar ve bilmeceler genellikle kelimelerle oynanır, bu yüzden anlaşılması biraz zor olabilir. Dünyanın her yerindeki İngilizce eğitmenleri tarafından önerilen daha kolay şakalar ve bilmeceler için bu web sitesine göz atın.

Hikayeler

Hikayeler de okumaya başlamanın iyi bir yoludur. Bazı "kısa hikayeler" okumayı deneyebilirsiniz. İşte yeni başlayanlar için kısa hikayeler içeren bazı web siteleri:

Çocuk içeriklerinide görmek isterseniz şu kaynaklara göz atın:

İyi bilinen bir hikaye türü, sonunda size bir ders veren bir "masal" dır. En meşhurları Ezop'un masallarıdır. Bunları buradan çevrimiçi olarak okuyabilir veya hepsini içeren bir kitap edinebilirsiniz.

Basit İngilizce Wikipedia

Wikipedia'nın basit bir İngilizce versiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Tüm makaleler basit kelime ve dil bilgisi kullanılarak yazılmıştır.

Orijinal Wikipedia kadar çok makale içermiyor, ancak yine de beyzbol üniformalarından COVID-19'a kadar pek çok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Rastgele bir sayfa görmek ve yeni bir şeyler okumak için yan taraftaki "Show any page" işlevini kullanın!

Okuma Egzersizleri

Son olarak, çevrimiçi ücretsiz okuma alıştırmaları sunan birkaç web sitesi:

Bu web siteleri, anlamanızı test etmek için sorular ve alıştırmalarla birlikte kısa bölümler sağlar.

Okuduğunu anlama becerilerinizi geliştirmek için harika etkileşimli web siteleri de vardır. Bunlar ESL öğrencileri için tasarlanmamış olabilir, ancak bol miktarda başlangıç içeriğine sahipler. İşte önerdiğimiz bazı siteler:

 • ReadTheory: Yukarıdaki sitelerin aksine ReadTheory etkileşimlidir. Örneğin, bir soruya yanlış cevap verirseniz, doğru cevabı açıklayacaktır. Ayrıca seviyenizi test eder ve soruları nasıl cevapladığınıza göre gördüğünüz bölümleri değiştirir.
 • ReadWorks: Bu kitap okuma üzerine yapılan en son araştırmaya dayanmaktadır.

Okumaya Başlayın!

Umarız bu yazı, yeni başlayanlar olarak okuyabileceğiniz her şey hakkında size bir fikir vermiştir. Hangi kaynakları ilginç buldunuz? Hangi kaynakları kullanacağınızı düşünüyorsunuz?

Neyi seçerseniz seçin, okumada daha iyi olmanın tek yolunun yine okumak olduğunu unutmayın, bu yüzden okuma yolculuğunuza mümkün olan en kısa sürede başlayın!

Peki ya bir cümle, paragraf ya da şaka görürseniz ve anlamını çözemezseniz? Ya da belki çok okuduğunuzu hissediyorsunuz, ancak kelimeleri doğru telaffuz edip etmediğinizden emin değilseniz?

O zaman, Engoo'daki çevrimiçi bir eğitmenden yardım alın! Öğrencilerimizin çoğu eğitmenlerle birlikte kitap bölümlerini yüksek sesle okur ve anlamadıkları bölümler hakkında sorular sorarlar. Artı, ilk ders bizden hediye, yani kaybedecek hiçbir şeyiniz yok!