K-Pop'u Anlamayabilmek, Kore'ye Seyahat Etmek, İş Bulmak ve Daha Fazlası için Korece Öğrenin!

İster kariyer fırsatlarını genişletmek için olsun, isterse de duşta K-pop şarkısı söylemek için olsun, Korece öğrenmek için yararlı bir dildir! İşte bugün Korece öğrenmeye başlamak için altı ana neden!

1. Kore Kültürünü Anlayın 

Bugünlerde Kore kültürü, insanların Korece öğrenmeyi tercih etmesinin en önemli nedenidir. Ve onları kim suçlayabilir? Kore kültürü, yeni ile eskinin, sakinliğin ve çılgınlığın büyüleyici bir karışımıdır - herkes için bir şeyler var.

Kore pop müziği veya dizilerinin hayranı mısınız? Öyleyse, Korece öğrenmek size şunları sağlar:

  • şarkıları orijinal dilde söyle (şarkılara eşlik edebildiğin zaman konserlerin ne kadar eğlenceli olacağını bir düşün!)
  • altyazı olmadan dizileri ve çeşitli şovlarını izleyin ve karakterlerin ne dediğini daha iyi anlayın
  • favori yıldızınıza hayran mektubu yazın
  • gelecek trendler hakkında bilgi edinin (mesela yeni R&B grupları
  • geleneksel müziği ve bugün hala Kore müziğini etkileyen eski pop müziğini keşfedin

Kore pop kültürüne girmemiş olsanız bile, muhtemelen "Gangnam Style" ı (bir milyar görüntüleme alan ilk Youtube videosu) veya Parasite, Train to Busan, ve Old Boy gibi uluslararası üne sahip filmleri duymuşsunuzdur.

Ve eğer bir dansçı veya oyuncuysanız, muhtemelen Güney Kore'nin "dünya break dance başkenti" olduğunu ve dünyanın en iyi bilgisayar oyuncularına ev sahipliği yaptığını biliyorsunuzdur.

Bugünlerde Kore kültürünün etkisini hissetmemek ve tüm bunların arkasındaki ülkeyi merak etmemek zor.

2. Kore'ye Seyahat

İsteseniz de...:

… Korece konuşmak Kore gezinizi çok daha keyifli hale getirecek.

Gün batımında Güney Kore'nin başkenti Seul

Biraz temel Korece ile, yerel biri gibi toplu taşıma araçlarını veya taksileri kullanarak kolaylıkla kullanıp şehri turlayabilirsiniz. Ayrıca, sokaktaki insanlara yol tarifi sorabileceğiniz için kaybolma konusunda endişelenmenize de gerek kalmayacak.

Korece bilmek aynı zamanda hamama gitmek, yerel bir pazarda pazarlık yapmak veya en ağız sulandıran sokak yemeklerini sipariş etmek gibi daha otantik kültürel deneyimlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

3. Sonsuza Kadar Genç Görün

Daha önce bir Kore filmi veya müzik videosu izlediyseniz, muhtemelen içindeki insanların kusursuz bir cilde sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Bu nedenle, dünyanın her yerinden kadınların ve erkeklerin en yeni cilt bakımı ve makyaj ürünleri için Kore'ye giderek daha fazla yönelmesi şaşırtıcı değil.

Bu ürünleri satın almak için Korece bilmenize gerek olmayabilir. Ne de olsa büyük Koreli markalar ürünlerini uluslararası olarak satmaktadırlar.

Ancak Korece bilmek daha ileri gitmenize yardımcı olabilir. Mesela, şu gibi şeyler yapabilirsiniz:

  • en son trendler ve en yeni ürünler hakkında güzellik bloglarını ve makyaj eğitimlerini anlayarak izleyin.
  • Henüz Kore dışındaki mağazalara girmemiş küçük, bağımsız markalar da dahil olmak üzere tüm markaları sosyal medyada takip edin!
  • Korece ürün incelemelerine bakın. Yerel halk kendi markaları, içerikleri ve ne kadar işe yaradıkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğundan, yerel dilde yapılan incelemeler daha kapsamlı olacaktır.
  • ne kullandığınızı daha iyi anlayın. Kullanılan terimler farklıdır ve çoğu ürün "fermente soya fasulyesi" gibi geleneksel bileşenler kullanır.

4. Kariyer Beklentilerinizi Geliştirin

Güney Kore şu anda dünyanın en büyük 12. ekonomisidir. Ülkenin New York eyaletinden daha küçük olduğu düşünülürse bu etkileyicidir:

Bu ülke aynı zamanda ABD'nin altıncı en büyük ticaret ortağıdır ve 15 Fortune 500 şirketine (ör. Samsung, LG, Hyundai) ev sahipliği yapmaktadır. Bu çok uluslu şirketlerin dünya çapında genel merkezleri bulunuyor, ve aynı zamanda yabancı ülkelere aktif olarak yatırım yapıyorlar.

Gördüğünüz gibi, Güney Kore küçük ama güçlü bir ülke. Korece öğrenerek, Koreli şirketlerde, Kore ile iş yapan şirketlerde veya ülkenin kendisinde iş bulma avantajına sahip olacaksınız!

Koreliler de seyahat etmeyi çok severler. 2018'de nüfusun yarısından fazlası yurt dışına seyahat etmiştir. Yani Koreliler ülkenizi ziyaret ederse, bir tur rehberi olabilirsiniz!

5. Yaklaşık 80 Milyon Yerel Koreli ile Konuşun

Bugünlerde pek çok Koreli İngilizce konuşsa da, kendi dillerinde yerellerle konuşabilirseniz Kore'yi gerçekten tanıyabilirsiniz.

Ve Korece öğrenenlerin şansına, Kore dili dünyanın 14'üncü en çok yerel konuşmacısı olan ülkesidir. Bu, Fransızca ve Almanca gibi dilleri konuşanlardan daha fazlasıdır.

Korece sadece Kore'de kullanışlı değildir. Milyonlarca etnik Koreli yurtdışında Japonya'dan ABD'ye kadar bir çok farklı ülkelerde yaşıyorlar. Ülke aynı zamanda dünyanın dördüncü yurtdışına en çok öğrenci gönderen ülkesi. Böylece Korece'yi Kore dışında da kullanabileceksiniz.

Odanızın konforunda bile Korelilerle konuşabilirsiniz. Ülke, dünyadaki en yüksek internet hızlarına sahip ve insanların yaklaşık % 90'ı sosyal medyada. Böylece çevrimiçi konuşmak için Koreliler bulmakta sorun yaşamazsınız.

Artı, yabancıların çoğu bu dili konuşamadığından, Koreliler genellikle konuşabilenlere çok sıcak bakıyorlar! Korece sadece "Merhaba" diyebiliyorsanız, farkına varmadan Koreli arkadaşlar edinmiş olursunuz.

6. Başlamak Çok Kolay!

Son olarak, öğrenmeye başlamak çok kolay. Diğer Asya dillerinden farklı olarak, Korece'de okur yazar olmak için öğrenmeniz gereken tonlar veya binlerce karakter yoktur.

Dünyadaki en mantıklı yazı sistemlerinden birine sahip olan hangul İngiliz alfabesinden daha az harf içerir. 15 dakikada öğrenebilirsiniz.

Böylece menüleri, sokak tabelalarını ve hatta kitapları hemen okuyabileceksiniz. Ayrıca, en kullanışlı Korece kelimelerden bazıları aslında İngilizcedir (ör. bus, taxi, computer, butter), bu yüzden kelime öğrenmek zor olmayacak.

Engoo ile çalışırsanız, akıcılık sorun olmayacaktır. Öğrenme materyallerimizden birini kullanarak (örn. Korean Grammar In Use) bire bir ders için İngilizce konuşan bir Koreli eğitmen ile rezervasyon yapın ve kısa sürede konuşmaya başlayın!

Kaydolduğunuzda bir adet ücretsiz deneme dersi alabilirsiniz. Hemen deneyin!