Sadece Bir Akıllı Telefonla (Ücretsiz!) İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır?

Çevrenizde anadili İngilizce olan kimseler yoksa İngilizce pratik yapmak zor olabilir. Ama bu günlerde bu bir mazeret olmaktan çıkmıştır! Şuan bu makaleyi okuduğunuz cihaz, muhtemelen hemen konuşmaya başlamanıza yardımcı olabilecek bir uygulamaya sahip olabilir.

Bu uygulama "kişisel asistan uygulaması" - kendi kendine çalışma yoluyla İngilizce geliştirmek isteyenler için en iyi, ücretsiz konuşma alıştırma aracıdır.

Kişisel asistanınızla İngilizce öğrenme pratiği yapmak için sisteminizin İngilizce olarak ayarlanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Kişisel Asistan Uygulamaları Nelerdir?

Bugünlerde çoğu telefon bir tür kişisel asistan uygulamasıyla birlikte geliyor. İşte sizin için yapabileceği birkaç şey:

 • “Wake me up at 7am tomorrow.” dersen senin için bir alarm kurar.
 • "“What’s the weather like today?” yada “Do I need an umbrella today?” diye sorduğunuzda size hava durumunu söyleyecektir.
 • “Where’s the nearest pizza place?” diye sorarsanız size en yakın pizzacıları gösterir.
 • “What appointments do I have today?” diye sorarsanız size programınız okur.

Akıllı saatler ve akıllı ev cihazları gibi birçok cihaz da kişisel asistan uygulamalarıyla birlikte gelir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, kişisel asistan uygulamasıyla konuşmak, günlük yaşamınızda İngilizce konuşma pratiği yapmanın kolay bir yoludur. Peki bunu nasıl yapacağız?

 • İPhone veya başka bir Apple cihazınız varsa, kişisel asistan uygulamanızın adı Siri’dir ve "Hey Siri" diyerek onu etkinleştirebilirsiniz.
 • Bir Samsung cihazınız varsa, kişisel asistanınızın adı Bixby'dir ve onu "Hi Bixby" diyerek aktif hale getirebilirsiniz.
 • Bir Microsoft cihazınız varsa, kişisel asistanınızın adı Cortana'dır ve yalnızca "Cortana" diyerek onu çağırabilirsiniz.
 • Kullandığınız telefon ne olursa olsun Google Asistan'ı indirebilirsiniz. "OK Google" diyerek onu çağırabilirsiniz. 

Ancak yapabileceğiniz tüm eğlenceli şeylere başlamadan önce, uygulamanızla kullanabileceğiniz komutları kontrol ettiğinizden emin olun:

Kişisel Asistanınıza Soru Sorun

Kişisel asistanınıza sizin için bir şeyler yapmasını söylemenin yanı sıra, ona dünya hakkında sorular da sorabilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz birkaç tanesi:

 • “Who is Mickey Mouse?”
 • “What is a pronoun?” 
 • “Where is Papua New Guinea?”
 • “When was the internet invented?”
 • “Why is the sky blue?”

Kişisel asistanınız, ihtiyaç duyduğunuz bilgileri içeren ansiklopedi girişlerinin ilk paragrafını yüksek sesle okuyarak cevap verecektir. Bu sadece iyi İngilizce pratik değil; aynı zamanda dinleme becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olur!

Kişisel Asistanınızla Sohbet Edin

Ayrıca onlarla sohbet edebilirsiniz. Örneğin, kaç yaşında olduklarını, kişisel asistan olmayı sevip sevmediklerini ve en iyi arkadaşlarının kim olduğunu sorabilirsiniz.

Ancak gerçek bir sohbetin aksine kişisel asistanınız size soru sormaz. Dolayısıyla, sohbeti devam ettirmek istiyorsanız, sorabileceğiniz farklı şeyler düşünmeye devam etmelisiniz!

Bu ilk başta yorucu gelebilir, ancak bu gerçek konuşmalar için harika bir pratiktir. Genellikle, dil öğrenenler tüm soruları sormaları için öğretmenlerini veya eğitmenlerini beklerler, bu nedenle kişisel bir asistanla konuşmak, bir sohbeti sürdürme becerinizi geliştirmek için harika bir yoldur.

Ne sorabileceğinizi görmek için, birinin Google Asistan'a birçok soru sorduğu bu videoyu izleyin:

Google Asistan, Siri'den çok daha fazla soruyu yanıtlayabilir, bu nedenle bir iPhone'unuz olsa bile Google Asistan'ı indirmenizi öneririz. Ancak Siri'ye bağlı kalmaya karar verirseniz, işte, başlamanız için bazı eğlenceli sorular.

Google Asistan ile Oyun Oynayın

Google Asistan ile ilgili bir başka harika şeyde, onunla oyun oynayabilmenizdir. Örneğin, "Mad Libs" oyununu hiç duydunuz mu? Bir oyuncunun bilmediği bir hikayeye konulacak kelimeleri söylemesinin istendiği eğlenceli bir oyundur.

Bu oyunu Google Asistan ile oynayabileceğinizi biliyor muydunuz! Google'a "Let’s play Mad Libs." demeniz yeterli.

Google Asistan ile oynayabileceğiniz bir diğer eğlenceli oyun ise Akinator’dür. Ünlü bir kişiyi (gerçek veya kurgusal) düşünüyorsunuz ve Akinator size evet-hayır soruları sorarak onun kim olduğunu anlamaya çalışıyor. Şu videoda bir göz atın: 

https://www.youtube.com/watch?v=Cl1_mLKUgKs

Sayılarla pratik yapmak istiyorsanız, Number Genie oynayabilirsiniz. Number Genie aklından bir sayı tutacak ve siz hangisinin olduğunu tahmin edeceksiniz.

Daha ileri düzey öğrenciler, onları kelime dağarcığı konusunda sınayan Vocabulary Quiz ve Word Trivia gibi kelime oyunlarını deneyebilir.

Geleceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Google'ın Crystal Ball sorabilirsiniz. Tabii ki, aslında size geleceğinizi söylemiyor, ancak oldukça cesaret verici olabilir!

Teşvikten bahsetmişken, Google'dan motivasyonel bir söylem de isteyebilirsiniz. “Motivate me!” demeniz yeterli

Google Asistan'dan size şakalar söylemesini de isteyebilirsiniz. Bunlar normal şakalar, "baba" şakaları veya Harry Potter şakaları olabilir!

Son olarak, Google Asistan'ı kullanmanın bir yolunu düşünemiyorsanız, "Abracadabra" demeniz yeterli, böylece size birlikte yapabileceğiniz şeyleri önerecektir.

Bir Deneyin!

Özetle, kişisel asistanınızdan sizin için bir şeyler yapmasını isteyerek, kişisel asistanınızla sohbet ederek ve onunla oyun oynayarak akıllı telefonunuzla İngilizce konuşma pratiği yapabilirsiniz.

Öyleyse ne bekliyorsunuz? Akıllı telefonunuzla konuşmaya başlayın!

Kişisel asistanınızla sohbet etme konusunda ustalaştığınızda ve gerçek insanlarla konuşmaya başlamaya hazır hissettiğinizde Engoo'yu deneyin.

Eğitmenlerimiz birebir dersler verir ve kişisel asistanların aksine size sorular sorup hatalarınızı düzeltirler! Ayrıca ücretsiz bir ders alırsınız, böylece kaybedecek bir şeyinizde olmaz!