Nasıl Doğru İngilizce Argo Öğrenilir (Uyarılar Dahil)

“I saw a picture of my newborn niece and almost died.

“I killed it at my final exam!”

Endişelenmenize gerek yok! Kimse ölmedi, kimse öldürülmedi. Bu cümleler sadece İngilizce argo içeriyor! 

  • İlk cümlede, ne kadar şaşırmış olduğunu vurgulamak için "died" ("öldüm") kelimesi kullanılmış. Burada muhtemelen bir yeğeni olduğu ve onun ne kadar sevimli olduğuna inanamadığını anlatıyor.
  • İkinci cümlede sınavlarında ne kadar başarılı olduklarını vurgulamaklarken sınav için "killed" ("öldürmek") kelimesi kullanılmış.

İyi ya da kötü olsun argo, modern İngilizcenin büyük bir parçasıdır. Dünya liderleri bile konuşmalarında argo kullanırlar! Örneğin, eski ABD Başkanı Obama, bu röportajda “screw up” ("hata yapmak" anlamına gelen) argo ifadeyi kullanıyor:

Bu nedenle, argo kullanmayı planlayıp planlamadığımızdan bağımsız olarak, konuşulan İngilizceyi anlayacak ve ona yanıt verecek kadar yeterli bilgiye ihtiyacınız var. Sonuçta, “What’s up?” diye sorulunca tavana bakan kişi olmak istemezsiniz!

Peki İngilizce argo öğrenmenin en iyi yolları nelerdir?

1. Popüler Dizi ve Filmleri İzleyin

Shakespeare, kendi zamanında artık İngiliz dilinde yaygın olarak kullanılan birçok yeni kelime icat etti. Günümüzde, popüler diziler ve filmler birçok İngilizce argo kelimelerin kaynağıdır.

Örneğin, Amerikan argosu (US slang) öğrenmek istiyorsanız The Simpsons, Friends veya Seinfield gibi diziler harika bir kaynaktır. Ayrıca, daha fazlasını bulmak için Google’da “classic sitcoms” ("klasik sitcom") veya “popular sitcoms” ("popüler sitcom") diye arama yapabilirsiniz.

Argo ayrıca kitle iletişim araçlarını da işgal etti, bu nedenle talk showlarda, spor yorumlarında ve hatta bazı haber programlarında bile kullanıldığını duyabilirsiniz.

Öyleyse ilginizi çeken bir şey bulun ve dikkatlice izleyin! Ardından, anlamadığınız bazı argo deyimlerle karşılaşırsanız, bunları not alın ve onlar hakkında bir eğitmenden yardım isteyin.

Şarkılar da yeni argoların bir başka yaygın kaynağıdır, bu nedenle müzikten argo öğrenebilirsiniz, ancak bunu yeni kelimelerin ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olacak görsel ipuçlarının olduğu video içeriğiyle yapmak kesinlikle daha kolaydır.

2. Çevrimiçi Okuma Yapın

İnternet bugünlerde pek çok İngilizce argo ifadenin doğum yeridir. Argo öğrenmek için Buzzfeed, Reddit, ve Twitter gibi mecralarda biraz zaman geçirmenizi öneririz.

Ancak Urban Dictionary, Online Slang Dictionary ve Peevish (İngiliz argosu “British slang” için) gibi argo sözlüklerden uzak durun. Argo öğrenmek için açık seçimler gibi görünseler de, aslında size faydadan çok zarar verebilirler. Bazı öğrenciler Urban Dictionary'de buldukları argo ifadeleri kullanmaya çalışıyor ve kulağa tamamen saçma geliyor.

Bunun nedeni, birçok girdinin sadece şaka olması. Ayrıca argo sözlükler, dilin nasıl kullanıldığını yansıtmaz. JStor Daily'nin ifade ettiği gibi Urban Dictionary, "Twitter kadar hızlı değil, Know Your Meme kadar spesifik değil, Merriam-Webster kadar saygın, Wikipedia kadar güvenilir ve Reddit kadar popüler değil."

Bu kaynakları en fazla referans olarak kullanmanızı öneririz. Diğer bir deyişle, bu sözlüklere yalnızca anlamadığınız argo sözcüklerle karşılaştığınızda başvurun. Ancak bunları argo çalışmalarınız için başlangıç ​​noktası olarak kullanmayın!

Aynı şey çevrimiçi argo sözcük listeleri için de geçerlidir. Dil öğretim alanındaki servislerin sosyal medyada argo öğretmesi veya bloglarında argo kelime listeleri yayınlaması yaygın bir durumdur.

Ancak, bu listelerin birçoğuna güvenilmemelidir. Birçok servis içeriğini ana dili İngilizce olan kişilere kontrol ettirmezler. Bu yüzden bu argo sözcük listelerini ezberlemeye başlamaman daha iyi olur. Bunun yerine, bunları çevrimiçi okuyarak bağlam içinde anlamaya çalışın!

3. Güncel Olayları Takip Edin

Argo genellikle zamanın bir ürünüdür, özellikle de olası nükleer savaş veya küresel bir pandemi gibi dünyayı sarsan bazı olayların olduğu zamanlarda (şu anda içinde olduğumuz gibi).

Aslında, COVID-19 halihazırda bir dizi yeni argo kelime (“Zoom university” gibi, şu anda çoğu üniversite derslerin yapıldığı telekonferans uygulaması, Zoom) doğurmuştur ve önceden var olan bazı argo kelimeleri (“Blursday” gibi, her gün evde olmanın tüm günleri birbirine karıştırması) tekrar popüler hale getirmiştir.

Bunun gibi kelimeleri (ve arkasındaki mizahı!) Anlamak için, bağlamlarını anlamanız gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. Haberleri izlemek veya okumak. Engoo’nun Güncel Haberleri, dil öğrenenler için harika bir haber kaynağıdır!
  2. İnsanların YouTube'daki güncel olaylar hakkında nasıl konuştuklarını gözlemlemek. Bunun gibi kanalları bulmak için “YouTubers who talk about the news” ("Haberler hakkında konuşan YouTuber'lar") diye arayabilirsiniz.

4. Gerçek Kişilere Sorun

Diller, insanların birbirleriyle iletişim kurma aracıdır, bu nedenle gerçek insanlara dil ile ilgili sorularınızı sormanız önemlidir. Bu özellikle argo söz konusu olduğunda geçerlidir:

  1. Argo ifadelerin çoğu kalıcı değildir, bu yüzden kullanmak istediklerinizin hala kullanımda olup olmadığını anlamak için ana dili İngilizce olan kişilerle görüşmek isteyeceksiniz.
  2. Birçok argo terimi yalnızca belirli yaş grupları tarafından, özellikle de genç yetişkinler tarafından kullanılır. Eğer ellili yaşlarınızdaysanız, büyük olasılıkla bir ergen gibi konuşmak istemezsiniz.
  3. Bazı argolar yalnızca belirli alanlarda ve belirli demografiler tarafından kullanılır. Bu nedenle, diğer alanlardan veya demografilerden gelen kişilerin bunları kullanması uygunsuz veya saygısız olarak görülebilir!

Diğer bir deyişle, bir şarkıda bir argo cümle duymanız veya Urban Dictionary'de bir kelime görmeniz, onu kullanmanız gerektiği anlamına gelmez.

Ve bir arkadaşının belli bir argo kelimeyi kullandığını duyman, senin de bunu kullanman gerektiği anlamına gelmez. İşte bunun iki nedeni:

  1. Arkadaşının kelimeyi kullanma şekli, çoğu insanın onu nasıl kullandığını göstermeyebilir. Örneğin, bu arkadaş şaka yapmak için kelimeyi yanlış veya kasıtlı olarak standart dışı bir şekilde kullanmış olabilir.
  2. Ana Dili İngilizce olan bir kişinin bir argo ifadeyi doğru kullandığını duysanız bile, kelimenin anlamını veya nasıl kullanılması gerektiğini yanlış yorumlayabilirsiniz. (Bu, çoğu öğrencinin düşündüğünden daha sık olur.)

Yani argo bir kelimeyi anadili İngilizce olan ne kadar çok kişiye sorarsan o kadar iyidir! Ayrıca, ana dili İngilizce olan konuşmacılara argo hakkında soru sormak genellikle ilginç sohbetlere yol açar! Farklı ülkelerden ana dili İngilizce olan kişiler birbirleriyle argo kelimeleri paylaşmaktan hoşlanırlar.

5. Amaçtan Sapmayın!

İngilizce'de kulağa daha doğal gelme arayışımızda, argo öğrenmeye kendinizi kaptırmak çok kolaydır. Ancak argo'nun bulmacanın sadece bir parçası olduğunu ve en önemlisi olmaktan çok uzak olduğunu unutmayın!

Ana dili İngilizce olan kişiler ne kadar argo kullandıkları konusunda farklılık gösterirler. Ama hepsinin kullandığı şey çok sayıda deyim ve eşdizimdir; İngilizcenin bu yönleri akıcılığınızda argo konuşmadan daha büyük bir fark yaratacaktır. Ayrıca farklı yaş grupları ve bölgeler tarafından daha yaygın olarak kullanılırlar.

Bu yüzden, hala deyimler ve eşdizimlerle mücadele ediyorsanız, argo sözcüklerle uğraşmadan önce bunlardan daha fazlasını öğrendiğinizden emin olun!

Son olarak, kendinizi argo kullanmak zorunda hissetmeyin veya yeterince kullanmadığınız için endişeli hissetmeyin. Argo, zorlamak isteyeceğiniz bir şey değildir.

Yeterli sayıda insanla İngilizce konuştuğunuzda, doğal olarak kendi konuşma tarzınızı ve size en uygun argo ifadeyi geliştireceksiniz.

Başlamak için, anadili İngilizce olan kişiler tarafından hazırlanmış Seyahat ve Kültür kategorimiz altındaki on adet "Slang Around the World" derslerimize göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu ülkelerden gelen native konuşmacılardan ders alabilirsiniz. Örneğin, İrlandalı bir eğitmenle İrlanda argosu dersi ve Amerikalı bir eğitmenle Amerikan argosu dersi alabilirsiniz. Ve unutmayın, ilk ders bizden hediye!