Resmi İletişimde Yanlış Kısaltmaları mı Kullanıyorsunuz?

İngilizcede kısaltmaların (contractions in English) iki türlü olduğunu biliyor muydunuz?

Resmi kısaltmalar, resmi ve resmi olmayan durumlarda, hem yazma ve hemde konuşma için uygunken ve resmi olmayan daralmalar ise sadece metin mesajları gibi resmi olmayan yazışmalarda ve konuşmalar için uygundur.

Resmi yazıda resmi olmayan kısaltmalar kullanmak, İngilizce öğrenenlerin yaptığı yaygın bir hatadır. Maalesef sizi dikkatsiz ve hatta kaba gösterebilirler!

Öyleyse, istemeyerek yanlış şekilde kısaltma kullanmadığımızdan nasıl emin olabiliriz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Unutmayın: İngilizce yazınızı kontrol edecek birine ihtiyacınız varsa, eğitmenlerimiz 7/24 sizin için burada.

Resmi ve Resmi Olmayan Kısaltmalar

Bazı eğitmenler, öğrencilerine resmi iletişimde tüm kısaltmalardan kaçınmalarını söylerler. Bu, okul ödevleri ve sınavlar için uyulması gereken iyi bir kural olsa da, diğer çoğu durumda gereksizdir. Tüm kısaltmalardan katı bir şekilde kaçınırsanız, kulağa doğal gelmeyebilirsiniz.

İki tür kısaltma olduğunu hatırlamak yararlıdır: formal (resmi/biçimsel) ve informal (resmi olmayan, ölçüsüz). Biçimsel kısaltmalar, genellikle İngilizce dersinde öğrendiğiniz aşağıdaki gibi kısaltmalardır:

 • I’m (= I am)
 • Let’s (= let us)
 • There’s (= there is)
 • Don’t (= do not)
 • Should’ve (= should have)

Hepsinde kesme işareti (‘) olduğuna dikkat edin. Öte yandan, ölçüsüz kısaltmalar genellikle aşağıdakiler gibi kesme işareti içermez:

 • Wanna (= want to)
 • Gonna (= going to)
 • Gotta (= got to)
 • Kinda (= kind of)
 • Gimme (= give me)

Ölçüsüz kısaltmalar konuşma dilinde kullanılır ve konuştuğunuzda daha doğal ve akıcı konuşmanıza yardımcı olur. Bunları ayrıca metin mesajlarında da kullanabilirsiniz. Ancak, resmi yazılarda kullanmak iyi bir fikir değildir.

Hangi kısaltmanın ne zaman kullanılacağına dair daha iyi bir fikir edinmek için aşağıdaki resmi iletişim örneklerine göz atın.

Not: Örneklerdeki tüm kelimeleri anlamıyorsanız endişelenmeyin! Şimdilik kısaltmalara odaklanın.

Örnek 1: Siyasi Konuşma

Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2004'te hala yerel bir politikacı iken meşhur bir konuşma yaptı. Aile geçmişini tanıtarak ve hikayesini Amerikan rüyasına bağlayarak başladı.

They [my parents] imagined me going to the best schools in the land, even though they weren't rich, because in a generous America you don't have to be rich to achieve your potential. They're both passed away now. And yet I know that, on this night, they look down on me with great pride.

Konuşmanın bu bölümünü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Bu resmi İngilizce konuşma sırasında bile, Obama'nın “weren’t”, “don’t”, ve “they’re” gibi kısaltmaları kullandığına dikkat edin. Bunun nedeni, bunların resmi kısaltmalar olmasıdır.

İşte aynı konuşmadan birkaç örnek daha:

there's not a liberal America and a conservative America; there's the United States of America. There's not a black America and white America and Latino America and Asian America; there's the United States of America.

Burada konuşmanın daha fazla satırını görebilir ve buradan dinleyebilirsiniz. Umarız biçimsel kısaltmaların İngilizce resmi diline ait olduğu ve ölçüsüz kısaltmaların resmi İngilizceye ait olmadığını anlamışsınızdır!

Örnek 2: E-posta

Resmi İngilizce mail içeriklerinde de biçimsel kısaltmaları kullanabilirsiniz. Örneğin, bir profesöre şunu yazabilirsiniz: “Dear Professor Smith, I’d like to ask a question about something you said in class today.” 

Ancak, “I wanna ask you a question.” gibi resmi olmayan kısaltmalar kullanmak istemezsin. Tayvan'daki bir İngiliz profesörü bunu şaka yollu bir şekilde şöyle açıklıyor: “Bunun gibi e-postalar gördüğümde, öfkemin dinmesi için bir an beklerim…. Sonra öğrenciye "wanna" kısaltmasının kaba olduğunu söyleyerek cevap veriyorum. "

Diğer yaygın e-posta ifadeleri şunları içerir: “I’m writing to inform you that…,” ve “Please let me know if that’s OK.” 

 • “let me” ifadesinin “lemme” olarak kısalmadığına dikkat edin, çünkü bu ölçüsüz olacaktır.
 • Ancak “I am” ve “that is”, “I’m” ve “that’s” olarak kısaltılabilir.

Kısaltmalara Dikkat Edin

Bir dahaki sefere resmi bir şey yazarken veya söylediğinizde, hangi kısaltmaları kullanacağınızı biliyorsunuz. BBC haber videolarını izleyerek İngilizce resmi dilinde kullanılan daha birçok kısaltmayı gözlemleyerek pratik yapabilirsin. Ve resmi bir yazı yazmak için yardıma ihtiyacınız varsa, her zaman eğitmenlerimizden biriyle bir ders yapabilirsiniz!