Dinleme Becerilerinizi Çevrimiçi Olarak Geliştirmenin 13 Ücretsiz Yolu

Dinleme becerilerinizi geliştirmek (listening geliştirme) istiyor ancak para harcamak istemiyor musunuz? O halde ihtiyacınız olan herşey bizde!

Aşağıda, dinleme becerileriniz üzerinde çevrimiçi olarak çalışmanın kategorilere ayrılmış 13 ücretsiz yolu bulunmaktadır:

  • Podcast'ler ve radyo programları
  • Haberler
  • Şarkılar
  • Videolar
  • Dinleme egzersizleri
  • Telaffuz kaynakları

Podcast’ler ve Radyo Şovları

1. İngilizce öğrenenler için hazırlanmış podcast’ler

Bugünlerde İngilizce öğrenenler için hazırlanmış birçok İngilizce podcast bulunmakta. Konuşmacılar birçok ilginç konu hakkında konuşuyor ve ayrıca yavaşça konuşarak ve zor kelimeleri açıklayarak tamamen anlayabilmenize yardımcı oluyor. İşte bunlardan birkaçı:

2. İngilizce Hakkında Podcast’ler

Yukarıdaki podcast'lerin aksine, bunlar kelime bilgisi, dil bilgisi, konuşma stratejileri ve İngilizce ile ilgili her şeyi açıklamaya odaklanıyor.

3. Anadili İngilizce Olan Gençler için Podcast’ler

Çocuklar için de podcast'ler olduğunu biliyor muydunuz? Birçoğu da ebeveynler göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır ve bu nedenle içerik her yaştan dinleyiciler için ilginçtir.

Çocuklar için podcast'ler birçok ilginç konuyu kapsar. Mesela bu podcast bilimle ilgili konuları içerir. Ayrıca, "dondurma nasıl yapılır?" ve "uğur böceklerinde neden lekeler vardır?" gibi çocukların sorduğu yaygın soruları yanıtlayan bir podcast de vardır.

Ve bazı podcast'ler sadece hikayeler anlatır. Örneğin, bu hikaye podcast'i 2004'ten beri yayınlanıyor! Daha fazla öneri için "çocuklar için en iyi podcast'ler" diye aramanız yeterlidir. Çeşitliliğe hayran kalacaksınız.

4. Anadili İngilizce Olan Yetişkinler için Radyo Şovları

Sadece dinleme becerilerini geliştirmek isteyen ileri düzey bir öğrenciyseniz, o zaman anadili İngilizce olan yetişkinler için hazırlanmış podcast'ler ve radyo şovları ile derinlere dalın.

İşte birkaç öneri:

Son olarak, dünyanın her yerinden radyo kanallarını "tune in" yapmak (dinlemek) için Tunein.com'u kullanabileceğinizi unutmayın.

Dilleri merak ediyorsanız, diller ile ilgili podcast'lerin de keyfini çıkarabilirsiniz. İşte bunlardan sadece birkaçı:

Haberler

5. Dünyadan İngilizce Haberler

Çoğu öğrenci muhtemelen ABD ve İngiltere'deki büyük haber kanallarını duymuştur. Ancak diğer ülkelerin kendi İngilizce haber kanalları olduğunu biliyor muydunuz?

Örneğin, Japonya, Güney Kore, Almanya, Fransa, Hindistan ve Rusya'nın hepsinde İngilizce haber kanalları vardır. Diğer ülkelerden bu tür kanallar için bu listeye bakın.

Bu haber kanalları, ülkeler hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve uluslararası olayları farklı bir perspektiften görmenize olanak tanır.

Şarkılar

6. Şarkılar Dinleyin

Şarkılar, dinleme pratiği yapmanın harika bir yoludur. Bunları işe giderken, egzersiz yaparken veya çamaşır yıkarken arka planda çalabilirsiniz.

Şarkılardan en iyi dil öğrenimini elde etmek için her seferinde birkaçına odaklanın. Örneğin, yenilerine geçmeden önce bir hafta boyunca her gün aynı 2-3 şarkıyı tekrar tekrar dinleyin.

7. Boşluk Doldurmalı Şarkı Sözü Egzersizleri

Boşlukları doldurma alıştırmaları kulağa eğlenceli gelmeyebilir, bize güvenin - bunları şarkılarla yaptığınızda oyun gibi zevkli oluyorlar.

Bunu yapmanıza izin veren birkaç web sitesi var:

Tamamen rastgele şarkılar seçebilir, böylece sadece dinleme becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda yol boyunca yeni şarkılar da keşfedersiniz.

Videolar

8. YouTube

Youtube'u zaten kullandığınızdan eminiz, ancak bunu dil öğrenme amacıyla da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunu yapmanın harika bir yolu, ilgi alanlarınızla ilgili kanalları takip etmektir.

Örneğin:

Sadece “(ilginiz) ile ilgili Youtube kanalları” diye google'da arama yapın ve sevdiğiniz bir şey bulun!

9. Eğitim Videoları

İlgi alanlarınızla ilgili kanalların yanı sıra, The School of Life veya TED-ed gibi eğitim kanallarına da abone olmanızı öneririz, çünkü bunlar gibi kanallar genellikle altyazılarla gelir.

Muhtemelen TED Talks’u da duymuşsunuzdur. TED Talks, uzmanların 18 dakika boyunca kendi alanlarıyla ilgili görüşlerini paylaşmasını içerir. En iyi yanı, tüm transkriptlerin birçok dile çevrilmiş videoların altında bulunabilmesidir.

Ve TED Talks'u seviyorsanız, muhtemelen dünyanın her yerinden etkili insanların "büyük fikirlerini" paylaştığı Big Think'i de seveceksiniz.

Dinleme Egzersizleri

10. Dikte Çalışması

"Dikte", bir şeyi dinleyip sonra tam olarak duyduklarınızı yazmaya çalıştığınız bir pratik türüdür. Yazdıktan sonra neleri kaçırdığınızı kontrol edin!

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu sadece dinlemeyi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda yazım ve dil bilgisini de geliştirir. Elbette bunu altyazılı herhangi bir videoda yapabilirsiniz.

Aklınızda herhangi bir video yoksa dikte alıştırmaları için birçok harika web sitesi de vardır. Tümü gerçek kişiler tarafından hazırlanmış kayıtları kullanan aşağıdaki siteleri tavsiye ediyoruz.

Bunların Amerikan İngilizcesi kayıtları var:

Aşağıdakiler İngiliz İngilizcesi kayıtlarını kullanır:

11. Dinlediğini Anlama Alıştırmaları

Aşağıdaki web siteleri bir ses kaydını dinlemenize ve bununla ilgili bazı soruları yanıtlamanıza olanak sağlar. Her seviyedeki öğrenciler için listening geliştirme alıştırmalar bulunur.

Telaffuz Kaynakları

Telaffuz kaynakları hakkında bir bölüme sahip olmak tuhaf görünebilir, ancak eğer konuşma İngilizcesini anlamakta güçlük çekiyorsanız ("çok hızlı!"), Önce konuşma İngilizcesinin seslerini çalışmalısınız..

12. Telaffuz Eğitmenleri

Neyse ki, birçok uzmanlıklarını ücretsiz olarak paylaşan telaffuz eğitmenleri vardır. İşte önerdiğimiz birkaç tanesi:

13. Telaffuz Sözlükleri

Ayrıca telaffuz sözlüklerini de yararlı bulabilirsin. Ve bununla, ses kayıtları olan geleneksel sözlükleri kastetmiyoruz.

Gerçek kişilerin kayıtlarını içeren telaffuz sözlüklerini kastediyoruz, örneğin:

  • Youglish: Gerçek hayatta "innovative" veya "crash" kelimelerinin nasıl telaffuz edildiğini hiç merak ettiniz mi? Bunları Youglish'te arayın ve insanların bunları Youtube videolarında nasıl telaffuz ettiğini görün.
  • Forvo: Telaffuzunu geleneksel bir sözlükte bulamadığınız bir kelime mi var? Ana dili İngilizce olan bir kişinin buraya bir ses kaydı göndermesini isteyin.
  • Rhinospike: Ana dili İngilizce olan bir kişi tarafından kaydedilecek bir kelime, cümle veya paragraf için istek gönderin. Sonra bir başkası için kendi dilinizde bir şeyler kaydedin.

Son Bir İpucu: Gerçek İnsanlarla Konuşun

Son olarak, dinleme becerilerinizi test etmenin en iyi yollarından biri gerçek insanlarla konuşmaktır! Diğer ülkelerdeki arkadaşları aramak, buna başlamak için harika bir yoldur.

Yurt dışında arkadaşlarınız yoksa her zaman Engoo eğitmenleriyle çalışabilirsiniz! Ayrıca herkes Engoo ile bir adet ücretsiz deneme dersi alabiliyor, yani kaybedecek hiçbir şeyiniz yok!