TOEFL veya IELTS: Hangisini Almalı?

İlk bakışta IELTS ve TOEFL* sınavları benzer görünürler:

 • Çoğu okul her iki testi de kabul eder.
 • Her ikisi de yaklaşık 3 saat sürer.
 • Her iki sınav da aynı becerileri test eder: okuma, yazma, konuşma ve dinleme.
 • Yaklaşık 200 USD'ye mal olurlar (ancak bu ülkeye göre değişebilir) ve her ikisi de puanlarınızı yaklaşık aynı sayıda kuruma ücretsiz olarak göndermenize izin verir (TOEFL için dört, IELTS için beş).

Ama söylendiği gibi, "şeytan ayrıntıda gizlidir". Bu yüzden aşağıda, testlerin beş yönünü karşılaştıracağız, gerçek araştırmalara atıfta bulunacağız ve hangi İngilizce sınavı güçlü yönlerinizi en iyi şekilde vurgulayacağına karar vermenize yardımcı olmak için öğrencileri onlara hazırlarken kendi deneyimlerimizi paylaşacağız!

*"TOEFL" derken TOEFL iBT'ye ve "IELTS" derken IELTS Academic sınavına atıfta bulunduğumuzu unutmayın.

1. Kullanılan İngilizce Türü

Çoğu öğrencinin hangi sınava gireceğini karak vermeye çalışırken düşündüğü ilk şey kullanılan İngilizce türüdür. Muhtemelen bildiğiniz gibi, TOEFL çoğunlukla Amerikan İngilizcesi (American English) kullanırken IELTS çoğunlukla İngiliz İngilizcesi (British English) kullanır.

Birini diğerine göre tercih edip etmediğinizi görmek için örnek TOEFL parçalarını burada ve IELTS parçalarını burada dinleyebilirsiniz.

Ancak şunu unutmayın:

 • Hem TOEFL hem de IELTS, anlaşılır ve standart telaffuz ile konuşabilen seslendirme sanatçılarını işe alır.
 • Hangi testi seçerseniz seçin, İngilizce'nin bir varyantını diğerine tercih ettiğiniz için cezalandırılmayacaksınız.

2. Gerçek Kişi ve Bilgisayar

Öğrencilerin genellikle bahsettiği bir diğer büyük fark ise, IELTS konuşma testlerinin gerçek bir kişiyle konuşmanıza izin vermesidir.

Ancak bu sınavlara binlerce öğrenciyi hazırlayan bir ders platformu olarak, odada gerçek bir kişinin olmasını seven her bir öğrencinin yanısıra sınav görevlisinin düşmanca olduğunu düşünerek tedirgin olan bir başka öğrenci olduğunu da biliyoruz.

İşte tavsiyemiz:

 • Her türden insanla konuşma yeteneğine sahipseniz, yüz yüze sınava uygunsunuz demektir.
 • Performansınızın sınav görevlisinin tutumundan etkileneceğini düşünüyorsanız, bilgisayar tabanlı bir sınavda daha iyi performans gösterebilirsiniz.

3. Kağıt vs Bilgisayar

Bazı öğrenciler, TOEFL bilgisayar tabanlıyken IELTS'in sınav için bir kağıt seçeneği sunmasından da hoşlanır.* Bu nedenle, kağıt üzerine yazmanın bilgisayarda yazmaktan daha rahat olacağını düşünüyorsanız, IELTS'in kağıt testi daha güvenli bir seçenektir.

Ancak, gelecekteki çalışmalarınız bilgisayar üzerinde çok fazla İngilizce yazmanızı gerektirecekse, TOEFL ile pratik yapmaya başlamak isteyebileceğinizi unutmayın.

Ek olarak, puanlarınızı almak için geçen sürenin, girdiğiniz testin türüne bağlı olduğunu unutmayın. Bilgisayar tabanlı testlerin sonuçları daha erken ortaya çıkar ve bu, zamanınız kısıtlıysa önemlidir.

İşte referans için saatler:

* Not: TOEFL'in kağıt versiyonu vardır. Ancak, testin bu sürümünde konuşma bölümü yoktur ve yalnızca sınırlı internet erişimi olan alanlarda sunulmaktadır.

4. İçerik

TOEFL ve IELTS arasındaki en büyük farkın aslında içerik olduğuna inanıyoruz: TOEFL, IELTS'den daha akademik bir içeriğe sahiptir.

TOEFL İcra Direktörünün açıkladığı üzere, "TOEFL içeriğinin yüzde 100'ü üniversite metinlerinden alınmıştır."

Buna ek olarak, 2018’de 90'dan fazla TOEFL ve IELTS sınavı üzerinde yapılan bir araştırma, TOEFL okuma bölümlerinin, IELTS'inkinden ortalama olarak iki kat daha fazla fen bilimleri bölümüne sahip olduğunu buldu. (Araştırmalar, insanların bilimsel okumaları sanat ve beşeri bilimler alanlarına göre daha zor bulduğunu buldu.)

Ayrıca, TOEFL dinleme bölümü kampüs temelli konuşmalar ve dersler içerir. Derslerden sonra soruları cevaplamak için, tıpkı gerçek bir derste olduğu gibi, dinlerken not almanız gerekecek.

Öte yandan IELTS, dergi makaleleri ve günlük konuşmalar gibi çoğu öğrenciye daha aşina olan okuma ve dinleme bölümleri içerir.

Bu fark konuşma testlerinden de anlaşılıyor. TOEFL sizi sözlü bir sınava veya sınıf tartışmasına daha fazla hazırlasa da, IELTS konuşma testi daha çok bir konuşma gibi yapılandırılmıştır. Sınav görevlisi önce kendinizle ilgili sorular sorar, sonra bir konu hakkında sorar ve son olarak konuyu daha genel veya ayrıntılı bir şekilde tartışmanızı sağlar. Konuşma sınavının nasıl olduğunu IELTS konuşma materyallerimizden görebilirsiniz.

Sonuç olarak, TOEFL için çalışmak sizi gelecekteki çalışmalarınızda karşılaşacağınız durumlara daha iyi hazırlayabilir. Ancak, testin bu yönü aynı zamanda birçok öğrenci için işleri daha da zorlaştırır.

5. Sorular Tipleri

En büyük diğer bir fark ise soru tipleridir.

Önceki bölümde TOEFL'nin içerik açısından nasıl daha zor olabileceğini tartışmıştık. Ancak, sınava giren kişiler genellikle TOEFL soru tiplerini daha kolay bulurlar ve işte nedeni:

 • TOEFL soruları çoğunlukla çoktan seçmeli sorulardır.
 • Okumayla ilgili sorular size cevapları aramak için metnin hangi paragrafını söyler (örneğin, "Birinci paragrafa göre sorun nedir?").
 • TOEFL soruları sıralıdır: Size önce birinci paragrafı, sonra ikinci paragrafı vb. sorar.

Öte yandan, IELTS sınavındaki sorular daha çeşitlidir. Örneğin, resmi web sitesi aşağıdaki soru türlerinden bahseder:

 • Çoktan seçmeli
 • Doğru, yanlış
 • Eşleştirme
 • Boşluk doldurma
 • Kısa cevaplı sorular

Her yeni bir soru türüyle her karşılaştığınızda, "vites değiştirmeniz" gerekir. Açık uçlu sorularda, yazım yanlışı ve dilbilgisi hataları için puanınız kırılır.

Yazma bölümünde, IELTS sizden diyagramları ve akış şemalarını analiz etmenizi ve bunu yorumlamanızı isteyecektir. Dolayısıyla, analitik becerilerinize güvenmiyorsanız, bu da IELTS'i sizin için daha zor hale getirecektir.

Öte yandan, TOEFL'in Konuşma ve Yazma bölümlerinde, konuşma veya yazmayı dinleme ve / veya okuma ile birleştiren bazı zorlu görevleri de vardır. Bu, bir metni okumanız veya bir kaydı dinlemeniz ve ardından öğrendikleriniz hakkında konuşmanız veya yazmanız gerektiği anlamına gelir.

Peki, hangi test sizin için daha iyi?

Eğer çok fazla bilgi aktardığımızı hissediyorsanız, endişelenmeyin! Karar vermenize yardımcı olmak için bir kontrol listesi hazırladık:

𝤿 Kuzey Amerika İngilizcesini anlamakta güçlük çekiyorum.
𝤿 Bilgisayar tabanlı bir sınava kıyasla kağıt testini şiddetle tercih ederim (ve son başvuru tarihimden en az iki hafta önce sınava girebilirim).
𝤿 Kendimi kaydetmektense yüz yüze konuşma testini şiddetle tercih ederim.
𝤿 Akademik İngilizceye kıyasla günlük İngilizcede test edilmeyi şiddetle tercih ederim.
𝤿 Bilimle ilgili metinleri anlamakta güçlük çekiyorum.
𝤿 Pek çok soru türü olan (yani sadece çoktan seçmeli değil) testlerde rahatım.
𝤿 Sıklıkla grafikler, tablolar, diyagramlar ve çizelgelerle çalışırım.

Bu kutulardan beş veya daha fazlasını işaretlediyseniz, kesinlikle IELTS'i sınavını düşünmelisibiz. Bu kutulardan beş veya daha fazlasını boş bıraktıysanız, TOEFL sınavına girmelisiniz.

Her iki durumda da, hazırlık konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, eğitmenlerimizin 7/24 sizin için burada olduğunu bilin. Basit bir aramayla, öğrencileri TOEFL veya IELTS'e hazırlama konusunda deneyimli eğitmenler bulabilirsiniz. Hatta eğitmenlerimizden bazıları bu sınavlara bizzat girmiş kişilerdir. İlk dersiniz bizden, yani kaybedecek hiçbir şeyiniz yok!