İngilizce Öğrenmek Kariyerinizi Nasıl Geliştirir? (Yurtdışında Çalışmak İstemeseniz Bile!)

Çoğumuz "Vakit nakittir" sözünü biliyoruz. Ama dil bilmeninde de bir nevi nakit olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın dört bir yanında (örneğin Türkiye, Brezilya, Polonya gibi ülkelerde) yapılan araştırmalar, yabancı dil konuşanların daha yüksek maaş aldığını ortaya koyuyor.

Öyleyse, yabancı dillerin, özellikle İngilizcenin kariyerinize yardımcı olup olamayacağını merak ediyorsanız, cevap kesin bir "EVET" olacaktır.

İster muhasebeci ister piyano eğitmeni olun, ister yurtdışında çalışmayı planlıyor olun isterseniz de ülkenizi asla terk etmeyin, İngilizce kariyerinizde büyük bir rol oynayabilir.

Bu makalede size nasıl olduğunu anlatacağız.

İngilizce Uluslararası Fırsatlara Kapı Açıyor

Günümüzde yurtdışında bir iş bulmak için yaşadığınız yerden taşınmanıza gerek yok. COVID-19 salgını nedeniyle birçok şirket çalışanlarının evden çalışmasına izin vermeye başladı. Twitter gibi bazı şirketler sınırsız olarak evden çalışma kuralını getirmeyi bile planlıyor.

Bu şirketlerin çoğu artık, konumdan bağımsız olarak yeni çalışanları da işe alıyor. Bu, artık evinizin rahatlığında dünyanın en iyi şirketleri için çalışabileceğiniz anlamına geliyor.

COVID-19 salgınından önce bile, İngilizce dil becerileri, illüstratörlerden web geliştiricilerine kadar birçok serbest çalışan profesyonelin uzaktan çalışma fırsatları bulmasına izin verdi.

Dolayısıyla, işiniz uzaktan yapılabilen bir iş ise, iş İngilizcesi iletişim becerileriniz bu fırsatları değerlendirebilecek kadar iyi olduğu sürece, muhtemelen sizin için birçok fırsat vardır.

İngilizce, Ülkenizdeki Fırsatları Ortaya Çıkarır

Bir İngilizce eğitim platformu olarak, eczacılıktan eğitime kadar birçok alanda yerel iş piyasasında daha rekabetçi olmak isteyen birçok öğrencimiz oldu.

Örneğin, Brezilyalı bir öğrencimizin paylaştığı gibi, "Sadece iyi bir İngilizce seviyesine sahip oldukları için terfi eden vasıfsız kişileri ve diğer yandan, iyi bir İngilizceye sahip olmadıkları için terfi edemeyen harika profesyonelleri duymanız olasıdır. İngilizce, gerçekten ihtiyaçları olmasa bile her şirketin istediği bir beceri haline geldi."

Araştırmanın da önerdiği gibi, İngilizce becerileriniz yoksa Latin Amerika'da bir yönetici pozisyonuna terfi etmeniz zordur.

Elbette bu sadece Latin Amerika veya büyük küresel şirketler için geçerli değil. Bugünlerde uluslararası ticaret dünya ekonomisinin % 25'ini oluşturuyor, bu nedenle küçük ve orta ölçekli şirketler bile yurtdışında iş fırsatları geliştirmek istiyorlarsa İngilizce konuşan işçilere ihtiyaç duyuyorlar.

Son olarak, ticaretle ilgili olmayan pek çok kariyer de İngilizce becerilerinden destek alır. İşte bazı örnekler:

  • İngilizce konuşuyorsanız, müzik, sanat veya aşçılık gibi uzmanlık alanınızda çevrimiçi dersler verebilirsiniz. Hatta başkalarına kendi dilinizi bile öğretebilirsiniz!
  • İngilizce konuşan bir terapistseniz, farklı ülkelerden müşterileriniz olabilir. Ünlü bir örnek olarak, aslen Belçikalı olan ancak dünyanın her yerinden müşterilere yardım eden Ester Perel'i verebiliriz.
  • İngilizce konuşan bir muhasebeci iseniz, US CPA lisans sınavına girebilirsiniz. Geçtikten sonra, lisans yalnızca sekiz ülkede muhasebeci olarak çalışmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ülkenizdeki yabancı şirketlere başvururken size rekabet avantajı sağlar.

İngilizce Güncel Kalmanızı Sağlar

Son olarak, ister tasarım ister biyoteknoloji alanında çalışıyor olun, alanınızdaki en son gelişmeleri takip etmek için İngilizce geliştirmeye ihtiyacınız olacak.

Örneğin, mühendis olan öğrencilerimizden bazıları bize iş için İngilizceye ihtiyaçları olmadığını, ancak konferanslara katılmak ve yeni teknolojiler hakkında bilgi edinmek için İngilizce'ye ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Bu, birçok ülkede neden İngilizce becerileri ile inovasyon arasında güçlü bir ilişki olduğunu açıklayabilir. Sonuçta, inovasyon dünyanın farklı yerlerinden insanlar arasındaki işbirliğine gittikçe daha fazla dayanıyor ve İngilizce bu tür işbirlikleri için temel bir gereklilik.

Öyleyse Başlayalım!

İster terfi almak istiyor olun, ister yeni bir işe girmeyi umuyor olun, isterseniz de sektörünüzde güncel kalmaya çalışıyor olun, bir şey açıktır: İngilizce size bu konuda yardımcı olabilir. Dahası, öğrencilerimiz size buna tanıklık edebilir.

Örneğin, öğrencilerimizden biri İngilizce konuşan meslektaşları ile iş gezileri ve konferans görüşmeleri için İngilizcesini geliştirdi.

Başka bir öğrencimiz, hizmetimiz sayesinde işyerinde itibarını artırdığını söylüyor.

Yine başka bir öğrencimiz, derslerimizin kariyerinin uluslararası olarak gelişmesine izin verdiğini söyledi.

Siz de kariyerinizi geliştirmek için İngilizceyi kullanmak istiyorsanız, eğitmenlerimizden biriyle bir ders rezervasyonu yapmayı deneyin. İş İngilizcesi konuşma, mail yazma veya daha farklı bir alanda çalışmak isteyip istemediğinize bakmaksızın İngilizcenizi geliştirmenize 7/24 yardımcı olacak binlerce eğitmenimiz var.

Ayrıca, ilk seansınız ücretsiz, yani kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Şimdi üye Ol!