Gerçekten Akıcı Olabilmek İçin En İyi Dil Öğrenme Hedefleri Nasıl Belirlenir

Akıcılık, her İngilizce öğrencisinin nihai hedefi gibi görünüyor. Ancak çoğu insan, tüm sıkı çalışmalarına rağmen bu hedefe ulaşmakta zorluk çekiyor.

Bu, çoğu insanın hedeflerini iyi bir şekilde belirlememesi nedeniyle olur. Sadece "akıcı olmayı" istemek yeterli değildir.

Sorun şu ki, akıcılık bir restoranda yemek sipariş etmekten multi-milyon dolarlık sözleşmeleri müzakere etmeye kadar her şeyi içeriyor.

Diğer bir deyişle, amacınızın "akıcı olmak" olduğunu söylemek, "Antarktika'da bir yere gitmek" istediğinizi söylemek gibidir. Tam olarak nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, oraya nasıl gideceğinizi de bilmiyorsunuzdur. 

Bu nedenle, bir sonraki dil öğrenme uygulamanızı indirmeden önce, İngilizce öğrenme hedeflerinizi belirlemek için biraz zaman ayırın, böylece gerçekten akıcı hale gelebilirsiniz!

Hedef Türleri

Birincisi, iki farklı hedef türüne aşina olmanız size bu konuda yardımcı olur: sonuç ve süreç temelli hedefler.

Daha basit bir ifadeyle, sonuca dayalı bir hedef Everest Dağı'na tırmanmak olabilirken, sürece dayalı bir hedef, dayanıklılığınızı artırmak için her hafta sonu küçük bir dağa tırmanmak olabilir.

İşte sonuç odaklı dil öğrenme hedeflerine bazı örnekler:

 • Sokakta İngilizce yol tarifi alabilmek.
 • TOEFL, IELTS veya başka bir sınavı geçmek.
 • İngilizce olarak bir sohbeti sürdürebilmek.

Öte yandan, bazı süreç temelli hedefler şunlardır:

 • Her hafta 70 yeni kelimeyi ezberlemek.
 • Her ay bir deneme sınavına girmek.
 • Her gün bir arkadaşınızla on dakikalık bir konuşma yapmak.

Artık farklı hedef türlerini nasıl ayırt edeceğimizi bildiğimize göre, bu hedeflerin nasıl görünmesi gerektiğinden bahsedilir.

Hedeflerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi veya sizin için en uygun olan öğrenme stratejilerini belirlemede yardıma ihtiyacınız varsa, eğitmenlerimizden biriyle size koçluk yapmaları için bir oturum ayarlamanızı öneririz. İlk seansınız ücretsiz.

SMART Hedefler Belirleme

Hedef belirlemenin iyi bir yolu, hedeflerinizin neler olması gerektiğini belirten SMART ("akıllı") çerçevesini kullanmaktır:

 • Specific (Belirli)
 • Measurable (Ölçülebilir)
 • Achievable (Başarılabilir)
 • Regularly Reviewed (Düzenli Olarak İncelenen)
 • Time-bound (Zamana bağlı)

1. Specific

Hedeflerin spesifik yani belirli olması gerekir. Sonuçta, başarının neye benzediğini bilmiyorsanız, başarıya giden yol haritasına nasıl sahip olabilirsiniz?

İngilizce ile yapmak istediğiniz spesifik şeyler için beyin fırtınası yaparak başlayın. İşte bazı örnekler:

 1. İş görüşmelerini İngilizce olarak geçebilmek istiyorum.
 2. Yurtdışına çıktığımda İngilizce iletişim kurabilmek istiyorum.
 3. Dünyanın her yerinden arkadaşlar edinmek istiyorum.

Bunun gibi belirli sonuca dayalı hedefler belirlediğinizde, bunları nasıl başarabileceğiniz konusunda daha iyi bir fikriniz olacak.

Örneğin, yurtdışına seyahat etmek için İngilizce öğrenmeniz gerekiyorsa, "Gül ağacının altında bir fıstık var" gibi cümleler öğreten bir ders kitabı satın almak yerine muhtemelen yoğun eğitimli bir İngilizce kursuna kaydolmak isteyeceksiniz.

2. Measurable

Artık belirli hedefleriniz olduğuna göre, bunları ölçülebilir hale getirmenin zamanı geldi. Peki bu ne anlama geliyor?

Bir hedefe yönelik çalışırken, % 25, % 50 veya - daha da iyisi - % 99 orada olduğunuzu bilmek motive edicidir! Maalesef dil öğrenimindeki ilerlemenizi ölçmek o kadar da kolay değildir.

Bu nedenle, sonuca dayalı hedeflerinizi süreç temelli hedeflerle birleştirmeniz yararlıdır. Bir seyahat İngilizcesi kitabı satın aldıysanız, yolculuğunuza kadar her hafta bir bölüm üzerinde çalışmak için süreç temelli bir hedef belirleyebilirsiniz.

3. Achievable

Bir hedefe ulaştığımızda, bir başarı duygusu hissederiz. Ve akıcılığa giden uzun yolculuğumuza devam edebilmek için buna çok ihtiyacımız var!

İşin zor yanı, deneyene kadar hangi hedeflere ulaşılabileceğini her zaman bilemeyeceğimizdir. Örneğin, her hafta 300 yeni kelimeyi ezberlemek gibi bir hedef belirlerseniz, kısa süre sonra bunu haftada 100 veya 50 kelimeye ayarlamanız gerektiğini fark edeceksiniz.

Başlangıçta belirlediğiniz bir hedefe ulaşamazsanız cesaretiniz kırılmasın. Hedeflerinizin devam eden bir çalışma olduğu gerçeğine dikkat edin. Bu nedenle, sizin için en iyi olanı bulana kadar başlangıçta birkaç hedef denemek zorunda kalırsanız endişelenmeyin!

4. Regularly Reviewed

Hedeflerinize eforsuz ulaşamazsınız. Çoğu Yeni Yıl kararı gibi sonuçlanmamaları için düzenli olarak gözden geçirilmeleri gerekir: Hedefler genelde ay içinde unutulurlar.

"İnceleme" kelimenin tam anlamıyla hedeflerinizi "yeniden gözden geçirme" anlamına gelebilir: Unutmamak için onları tekrar tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Bu, onları bir kağıda yazıp buzdolabınıza yapıştırmak anlamına gelebilir.

Veya amacınız her hafta bir kitabın bir bölümünü okumaksa, kitabı yatağınızın yanında tutabilirsiniz. Bu şekilde her gece yatmadan önce okumanız çok daha olasıdır.

Ayrıca, ilerlemenizi düzenli olarak kontrol etmek adına da hedeflerinizi gözden geçirmek isteyeceksiniz. Hedeflerinize bağlı olarak bunu yapmanın bazı yolları şunlardır:

 • Bir partner bulun ve ilerlemenizi düzenli olarak birbirinizle paylaşın. Bu şekilde, başarılı olma olasılığınız çok daha yüksektir.
 • Her pratik yaptığınızda hatalarınızı takip edin. Örneğin, Dinleme alıştırmalarında kaç hata yaptığınızı not edin ve iyileştikçe sayının zamanla nasıl azaldığını görün.
 • Düzenli olarak yeni materyallere hakimiyetinizi test edin. Örneğin, her iki haftada bir, tanımlarına bakmadan öğrendiğiniz yeni sözcüklerle cümleler kurmak için kendinize meydan okumak isteyebilirsiniz.

5. Time-Bound

Son olarak, hedeflerinizin "3 ay içinde anadili İngilizce olan bir kişiyle yarım saatlik bir konuşma yapabilmek istiyorum" gibi tarihlere sahip olduğundan emin olun.

İdeal olarak, tamamlama tarihi ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Bir hedefi tamamlama tarihiniz bir veya iki yıl sonra ise onu ertelenmesi daha kolaydır ("Yarın başlayacağım!"). Bir yıl gibi bir hedef tamamlama tarih belirlerseniz, bunu her hafta ve ay için uygulanabilir adımlara bölün.

Bol Şans!

Yukarıdaki ipuçları gözünüze çok fazla görünüyorsa, hedef belirlemenin ana noktasının akıcılığın sizin için ne anlama geldiğini dikkatlice düşünmek olduğunu unutmayın… böylece gerçekten akıcı olabilirsiniz.

Öyleyse bugün bazı SMART hedefler belirleyin!

Ve bunları gerçekleştirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, Engoo'nun yardım etmek için burada olduğunu unutmayın. Yüz binlerce öğrenciye hizmet veren online bir İngilizce okulu olarak, akıcı konuşmanın sözde daha kolay olduğunu anlıyoruz, bu yüzden öğrenme deneyiminizi oluşturmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz:

 • Ölçülebilir: Aldığınız her ders, akıcılığa doğru bir adımdır. Sizi motive etmek için şimdiye kadar kaç ders aldığınızı ve her derste hangi yeni kelimeleri öğrendiğinizi gösteriyoruz.
 • Ulaşılabilir: Herkes bir saat süren derslere katılamaz. Bu yüzden 25 dakikalık parçalar halinde dersler veriyoruz! Bir işin sonu her zaman görünmelidir.
 • Düzenli Olarak Gözden Geçirme: Eğitmenler her dersin sonunda size geri bildirimde bulunur, böylece ne kadar başarılı olduğunuzu bilirsiniz.

SMART hedefleriniz ve derslerimizle, akıcı olmanız sadece an meselesi!