Neden İhtiyacım Olduğunda Kelimeleri Hatırlamıyorum?

Sohbet sırasında aniden kullanmak istediğiniz bir kelimeyi hatırlayamadığımız oluyor. Ardından birkaç saat sonra, birdenbire aklınıza geliyor. Bu durumda şöyle düşünmemize neden oluyor, "Ben de bunu söylemek istemiştim! Neden hatırlayamadım? "

Ne yazık ki, bir kelimeyi kullanmak, onu biliyor olmaktan çok daha zordur. Cambridge’in kelime öğrenme kılavuzunun ifade ettiği gibi, "Üretken kelime bilgisi, alıcı bilgiden daha fazla öğrenmeyi gerektirir."

Neyse ki, bu sorunu çözmenin ve konuşmada kullanabileceğimiz kelime dağarcığını önemli ölçüde artırmanın birçok yolu var. Bu makalede tam da bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı kelime öğrenme stratejileri öğreneceğiz.

1. Seçici Ol

İlk tavsiyemiz, öğrendiğiniz kelimeler konusunda seçici olmanızdır. Bir kelimeyi doğru şekilde kullanabilmek için ona yeterince aşina olmak çok emek gerektirir, bu yüzden karşınıza çıkan tüm kelimeleri öğrenmeye çalışmayın. Örneğin:

  • Anlamadığınız pek çok kelimenin kullanıldığı bir TV şovu izliyor veya kitap okuyorsanız, hepsini sözlükten kontrol etmeyin. En ilginç bulduğunuz kısımlardaki kelimeleri öğrenmeye odaklanın.
  • Ders kitabınızda çokça bilmediğiniz kelime varsa, gerçekte hangi kelimelere ihtiyacınız olduğunu düşünün ve bunları hatırlamaya odaklanın.

Peki ama bir kelimeye ihtiyacın olup olmadığını nasıl anlarsın? Tabii ki, kelimenin gerçek hayatta sıkça kullanılıp kullanılmadığını size söyleyebilecek ana dili İngilizce olan bir arkadaşa veya bir eğitmene ihtiyacınız olabilir.

Bununla birlikte, bir kelimenin sizin için yararlı olup olmadığına nihayetinde karar veren kişinin siz olduğunu da unutmamalısınız. Örneğin, yeni bir kelime ile karşılaştığınızı varsayalım, "ev kuşu" (yani evde çok zaman geçirmeyi seven biri). Bu kelimeyi aktif olarak kullanmanız gerekip gerekmediğini kendinize sormak için bir kaç saniye düşünün. Siz bir ev kuşu değilseniz, aktif kelime bilginiz muhtemelen onsuz da yapabilir. Böylece, sizin için daha yararlı olan kelimeleri öğrenmeye devam edebilirsiniz.

2. Kelimeleri Yüksek Sesle Söyleme Alıştırması Yapın

Yeni kelimeleri kullanmayı öğrenmemizin uzun zaman almasının bir başka nedeni de, onları yeterince söyleme alıştırması yapmamamızdır.

Sadece anladığımız için bir kelimeyi bildiğimizi düşünmek bizim için kolaydır. Ancak, çoğu zaman, kelimenin nasıl telaffuz edileceğini onu konuşmada kullanmadığımız için yeterince iyi bilmiyoruz.

Ana dili İngilizce olan çocuklar bile aslında aynı sorunla karşı karşıyadır. Örneğin, "timsah" ve "asansör", "tavuk" ve "mutfak" ve "sürahi" ve "resim" gibi kelimeleri sık sık karıştırırlar. Onlar gibi biz de yeni bir dili ve o dilin tüm seslerini anlamlandırmaya çalışıyoruz.

Bu yüzden, bir kelimenin yararlı olduğuna karar verdiğimizde, yapmak isteyeceğimiz bir sonraki şey onu söyleyerek alıştırma yapmaktır. Bu, "hafıza kasımızı" geliştirir ve bu böylece kelimeyi konuşma sırasında otomatik olarak kolayca kullanabiliriz.

3. Kelimeleri Hatırlama Alıştırması Yapın

Amacımız bir sohbet sırasında kelimeleri hatırlayabilmek olduğundan, genel olarak kelimeleri hatırlamaya çalışarak pratik yapmak isteyebiliriz. Örneğin, "sarı" kelimesini öğreniyorsanız, ön tarafında sarı şeylerin resimleri ve arka tarafında "sarı" kelimesi bulunan kelime kartları hazırlayabilir ve bunlarla alıştırma yapabilirsiniz.

Araştırmalar, boşlukları doldurma egzersizlerinin öğrencilerin yeni kelimeleri hatırlamasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Örneğin, Hayfa Üniversitesi'ndeki bu çalışma, öğrencilerin yeni okudukları bir metnin boşlukları doldurma özetini tamamladıklarında kelimeleri daha iyi hatırladıklarını bulmuştur.

Yeni kelimeleri hatırlama pratiği yapmak için boşluk doldurma alıştırmalarını kullanabileceğimiz bazı yollar şunlardır:

  • Bir makale okuyorsanız, öğrenmek istediğiniz kelimelerin altını çizin. Makalenin sonunda, altı çizili bu kelimelerin her birine geri dönün, üzerlerini bir parmağınızla kapatın ve hatırlamaya çalışın.
  • Bir TV şovunu izlerken, ilgilendiğiniz bir kelimenin geçtiği cümleleri bir kağıda yazın, ancak kelimeyi cümleden çıkardığınızdan emin olun. Programdan sonra, kelimeyi cümledeki boşlukları doldururken hatırlayabilecek misiniz bir bakın.
  • Boşluk doldurmacalı kelime kartları hazırlayın: Her kartın önüne, öğrenmekte olduğunuz kelimeyi kullanan bazı cümleler koyun, ancak kelimeyi cümlelerden çıkardığınızdan emin olun. Sonra diğer tarafa cevabı yazın.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

İngilizce kelime öğrenme, söylemesi kolay fakat yapması zor olan bir eylemdir. Örneğin, bir kelimeyi öğrenmek için zaman harcayabilir ve daha sonra kimsenin onu gerçekten kullanmadığını fark edebilirsiniz. Ya da birçok kez bir kelimeyi söyleme alıştırması yapabilir ve sonra insanların hala ne dediğinizi anlamadıklarını farkedebilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa, eğitmenlerimizin 7/24 sizin için burada olduğunu unutmayın. Ayrıca, ilk dersiniz ücretsiz, yani kaybedecek hiçbir şeyiniz yok!