Japonca Öğrenmek İçin 3 Neden (Ve Neden Aslında O Kadar da Zor Olmadığı)

İster ilgi alanlarınızın (zen meditasyonu, anime veya Japon yemekleri gibi) peşinden gitmeyi, Japonya'ya seyahat etmeyi, kariyer beklentilerinizi geliştirmeyi veya istersenizde sadece gerçek suşi ve ramen yemeyi planlıyor olun. Japonca bilgisi sizin çok faydalı olacaktır.

Japonca öğrenmek konusunda hâlâ kararsızsanız, bu büyüleyici dili ve neden göründüğü kadar zor olmadığını anlamak için bu makaleyi okumaya devam edin.

Japonya’nın Kültürel Öğelerini Tamamen Takdir Edin

Japonya, anime, manga, j-pop, j-rock, romanlar, video oyunları ve benzeri olmayan filmler üreten yaratıcı bir ülkedir. Bahçe işleri, kaligrafi, yemek pişirme, karate ve çömlekçilik gibi Japon sanatları da dünya çapında ünlüdür.

Bu kültürü deneyimlemek için çoğumuz sadece çevirilere güveniyoruz. Ancak belli bir noktadan sonra artık bu yeterli olmuyor. İşin sonunda:

 • Çeviriler asla orijinal dilin güzelliğini tam olarak yakalayamaz.
 • Çevirilerin ortaya çıkması uzun zaman alır. Yani Japonca biliyorsanız, en sevdiğiniz animeyi altyazısız (veya daha kötüsü, dublajlanmadan) izleyebilirsiniz. Ya da Japon romanlarına meraklıysanız, bu romanlar tercüme edilmeden önce (eğer böyle bir şey olursa) onları Japonca olarak okumayı öğrenebilirsiniz.

Bir dili öğrenmek, tüm bu kültürel öğelerin arkasındaki ülkeyi anlamanıza da olanak sağlar. Örneğin:

 • Japonya’nın, Murakami Haruki gibi yazarların uluslararası alanda en çok satan romanları yazmasını mümkün kılmasına ne dersiniz? Veya Akira Kurosawa'nın sinema tarihindeki en etkili film yapımcılarından biri olmasına?
 • Pac-Man, Pokémon ve Final Fantasy gibi pek çok ünlü video oyunu neden Japonya'dan çıkıyor?
 • Organizasyon konusunda uzman olan Marie Kondo'nun Time Magazine’in "En Etkili 100 Kişi" olarak seçildiğini açıklayan nedir? Japonlar onun hakkında ne düşünüyor?

Bir düşünün: En sevdiğiniz Japonca içeriğin en saf haliyle tadını çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda bunu mümkün kılan kültürel koşulları da anlamak ne kadar harika olurdu?

Japonya’yı Seyahat Et

Eğer bunlardan birini yapmak isteseniz, Japonya’yı seyahat edin:

 • Bir bambu ormanının huzur veren atmosferinde veya bir dağın içine yerleştirilmiş bir tapınakta rahatlamak
 • Hayatı bir ninja, bir samuray veya bir imparator gözünden görmek
 • Kiraz çiçeklerinin kısacık süren güzelliğinin keyfini çıkarmak
 • Gün doğumunu görmek veya sumo güreşi yarışmasını izlemek için Fuji dağına yürüyüş yapmak
 • Bir yemek kursuna katılmak veya geleneksel bir çay töreni tecrübe etmek

… Japonca konuşmak, Japonya'ya yapacağınız seyahatin çoğundan zevk almanızı sağlayacaktır.

Japonya'ya seyahat ederken dil engeli gerçek bir sorun olabilir. Birçok Japon İngilizce konuşurken, kendilerine güvenleri yoktur ve kaybolan yabancıların yol sormasından çekinirler.

Ve maalesef çeviri uygulamanızda size pek yardımcı olamayacak. (Korkunç şekilde tercüme edilmiş bu restoran incelemelerine bir göz atmanız yeterli.)

Japonca öğrenmek size şunları sağlar:

 • Turistik destinasyonlarda ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğini açıklayan restoran menülerini ve tabelalarını okuyabilmek.
 • Yerel ulaşım için kendi kendinize rezervasyon yapabilmek. (Uçuk fiyatlı seyahat acentelerine veda edin!)
 • Japonca olarak internette arama yaparak en otantik restoranları bulabilmek.

Ve en kötüsü, dost canlısı bir Japon'a onları ürkütmeden bazı sorular sorabilirsiniz!

Kariyer Beklentilerinizi Geliştirin

Çince bugünlerde çok daha fazla ilgi görse de, Japonca hala iş dünyasında bilinmesi gereken en önemli dillerden biri. 

Japonya, dünyanın 3. büyük ekonomisi ve dünyadaki en büyük yatırımcıdır. Japon şirketlerinin dünya üzerindeki devam eden etkisi inkar edilemez.

Sadece sizin bildiğiniz tüm Japon şirketlerini düşünün: Panasonic, Uniqlo, Toshiba, Sony, Toyota, Honda, Nikon muhtemelen sadece birkaçı.

Japonya dışında Japonca konuşan az sayıda insan nedeniyle, Japonya'da faaliyet göstermek isteyen şirketler, Japon dilini konuşabilirseniz sizi kolları açık bir şekilde karşılayacaklar.

Buna ek olarak, Japonya'daki görece olarak iki dil bilme yeteneğindeki eksiklik nedeniyle, Japon iş piyasasında şansınızı denemeyi seçerseniz burada büyük bir avantaja sahip olacaksınız. Ülkedeki işgücü sıkıntısı nedeniyle yabancıların Japonya'da iş bulması da kolaylaştı.

Dolayısıyla, Japonya'ya açılmaya çalışan bir şirkette çalışmak, yurtdışında Japon ürünleri satmak veya Japonya'da iş bulmak istiyorsanız, Japonca bilgisi kariyerinize yardımcı olacaktır.

O Kadar Zor Değil

Son olarak, Japonca insanların söylediği kadar zor değil.

Herhangi bir dili öğrenmek uzun vadeli bir taahhüttür ve motivasyon başarının anahtarıdır. Başka bir deyişle, asıl önemli olan bu dilde ne kadar ustalaşmak istediğinizdir.

Eski bir Japon atasözünün dediği gibi, suki koso mono no jozu nare ("yapmaktan hoşlandığınız işte iyi olursunuz").

Bu yüzden, gerçekten sevdiğiniz ve öğrenmek için iyi nedenleriniz olan "daha zor" bir dili öğrenmeniz daha iyi olur. (Evet, "Japon web sitelerinden sınırlı üretim oyun konsolları satın almak" iyi bir neden.)

Ve aslında Japoncanın öğrenmeyi kolaylaştıran birçok yönü var. Bunlardan bazıları:

 • Birçok İngilizce kelimenin varlığı. Örneğin, Japonlar mutfağı キッチン (ki-chin) ve bilgisayarı コンピューター (kom-pyū-tā) olarak adlandırır.
 • Basit dilbilgisi. Bir çok zaman türevine sahip olan Avrupa dillerinin aksine, Japonca'da yalnızca iki tane zaman vardır: geçmiş zaman ve şimdiki zaman ile ve gelecek zamanı anlatmak için bir zaman daha. Ayrıca Avrupa dillerinden farklı olarak, Japonca dilbilgisi kurallarının çok az istisnası vardır.
 • Kolay telaffuz. "A" harfinin yedi farklı şekilde telaffuz edilebildiği İngilizceden farklı olarak, Japoncadaki her harfin yalnızca bir telaffuzu vardır! Japoncanın diğer dillerden çok daha az sesi vardır.

Sonuç olarak dilbilimciler, Japonca konuşmanın onu öğrenmekten nispeten daha kolay olduğuna inanırlar.

Ayrıca Japonca, diğer Doğu Asya dillerine açılan bir kapıdır. Kanji (Japonca karakterler) öğrenmek Çince'yi çok daha az acı verici hale getirir ve Japonca dilbilgisi size Korece için de bir başlangıç sağlar.

Bu yüzden Japon dilini bir deneyin! Sorularınız varsa veya konuşma pratiği yapmak istiyorsanız, arkadaş canlısı eğitmenlerimizin size yardım etmeye hazır olduğunu bilmeniz yeterli. (Not: İlk dersiniz bizden.)