İleri Düzey Öğrenciler için Beş Öğrenme Stratejisi

İleri seviye İngilizce öğrencisi olarak İngilizce hedefleriniz nelerdir? Cevaplarınız, "Daha önce öğrendiklerimi unutmak istemiyorum" veya "sadece konuşma pratiği yapmak istiyorum" ise, ne duruyorsunuz? Konuşmaya başlayın!

Ancak amacınız konuşma becerilerinizi geliştirmekse, önünüzde çok iş olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Daha düşük seviyelerde konuşma pratiği yapmak, öğrencilerin güven kazanmasına yardımcı olur. Ama muhtemelen siz konuşma becerilerinize ince ayar yapmak istiyorsunuz. Eğer öyleyse, sizin gibi ileri düzey öğrenciler bu hedefe ulaşmak için hangi stratejileri kullanmalıdır?

1. Rol Modellerinizi Belirleyin

İlk olarak, nasıl bir ileri seviye İngilizce konuşmak istediğinizi düşünün. Bunu yapmanın kolay bir yolu, bazı "rol modelleri" seçmektir. Örneğin:

 • Daha ikna edici görünmek istiyorsanız, TED konuşmalarını izleyin.
 • Daha komik görünmek istiyorsanız, sevdiğiniz bir komedyen bulun ve videolarını izleyin.
 • Daha akademik bir konuşma yapmak istiyorsanız, çevrimiçi üniversite derslerini dinleyin ve istediğiniz şekilde İngilizce konuşan bir profesör bulun.

Rol modelleriniz gibi konuşabilmek için onların kullandıkları kelime dağarcığına, ifadelere ve cümle kalıplarına dikkat ettiğinizden emin olun. Daha sonra ilgilendiğiniz konuları tartışırken bunları kullanmayı deneyin.

2. Konu Dağarcığınızı Genişletin

İleri seviye öğrenciler, çok çeşitli konular hakkında konuşabilmelidir. Her konuyu konuşmada eşit derecede iyi olmanız gerekmese de, daha az aşina olduğunuz konular hakkında konuşurken akıcılığınızın çok fazla düşmemesi gerekmektedir.

Öyleyse kendinize şu soruyu sorun, "Hangi konularda konuşurken sorun yaşıyorum?" Aklınıza hiç bir konu gelmiyorsa, bu sefer kendinize şu soruyu sorun: "Hangi konular hakkında konuşmaktan çekiniyorum?" Ardından, kendinize farklı konularla meydan okuyun.

Bunu yapmanın kolay bir yolu Daily News materyallerimizi kullanmaktır. Örneğin teknolojiyle ilgili konular hakkında konuşurken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, "Bilim ve Teknoloji" kategorimizdeki makaleleri okuyabilir ve bunları bir arkadaşınız veya bir eğitmenle tartışabilirsiniz.

Ne zaman bu konuları konuşurken kendinizi rahat hissedebilirseniz o zaman, başka bir kategoriye geçin. Kalanların tümü için bu işlemi tekrarlayın ve yakında karşınıza çıkan herhangi bir konu hakkında konuşmak için gereken ileri düzey kelime dağarcığına sahip olacaksınız!

3. Daha Derinlemesine Düşünün

Bazen üst düzey öğrenciler daha uzun süreler nasıl konuşabileceklerini merak ederler. Bunun anahtarı, uzun uzun konuşmanın sürekli gevezelik etmek anlamına gelmediğinin farkına varmaktır. Bu daha sofistike bir düşünce yapısına sahip olmayı gerektirir.

Pearson’ın Küresel İngilizce Ölçeği (GSE) İleri seviye İngilizce öğrencilerinin şu becerileri geliştirmelerini önerir:

 • "Bir soru veya sorunun nedenleri hakkında tahminlerde bulunun"
 • "Eylemlerin veya olayların potansiyel sonuçlarını kesin olarak ifade edin"
 • "Çeşitli seçeneklerin avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirin"

Başka bir deyişle, daha derine inin. Sadece bir şey olduğunu söylemeyin. Neden olduğunu, sonuçların ne olabileceğini ve bununla ilgili neler yapılabileceğini açıklamaya çalışın.

Örneğin, sadece uykusuzluktan bahsediyor olsanız bile, Pearson'un tavsiyesine uyabilir ve şunları deneyebilirsiniz:

 • Uykusuzluğunuzun nedenleri ne olabilir diye tahmilerde bulunun.
 • Uykusuzluğunuzun sonuçları hakkında konuşun.
 • Her bir çözümün avantaj ve dezavantajlarını düşünürken sorunu çözülebilecek yollar önerin.

Diğer bir deyişle, her gün ne kadar uyuduğunuzu düşünmeyin. Konuyu genişletin!

4. Soru Sormayı Öğrenin

İleri seviye İngilizce konuşma sadece sohbet edebilmekle ilgili değildir. Aynı zamanda bir sohbete liderlik edebilmekle de ilgilidir.

Eğitmenlerimizden birinin paylaştığı gibi, "İleri düzey öğrencilerim nadiren soru soruyor. Tüm soruları sormamı benden bekliyorlar. Daha düşük seviyelerdeki öğrencilerle konuşurken, bu büyük bir sorun değil, ancak ileri düzey öğrenciler, sohbetlerin iki yönlü olması gerektiğini anlamalı."

Bu görüş, öğretim çerçeveleri tarafından desteklenmektedir. Örneğin:

 • İleri düzey bir beceri olarak "Tartışmalarda ayrıntılı sorular sorabilir" ifadesini listeleyen Pearson Küresel İngilizce Ölçeği.
 • "İleri düzeydeki konuşmacılar, açık ve katılımcı bir şekilde konuşmaya dahil olurlar" diyen Amerikan Yabancı Dil Öğretimi Konseyi (ACTFL).

Diğer bir deyişle, yalnızca diğer kişinin yönlendirmesini takip edip ve sorularını yanıtlamamalısınız. Sizde kendi sorularınızı da sormalısınız.

Bu yüzden, bir dahaki sefere bir İngilizce sohbet olduğunda, konuşmaya daha fazla liderlik etmeye ve daha az sessiz kalmaya çalışın.

5. Daha Fazla Yazın

ACTFL'ye göre, ileri düzeydeki öğrenciler “kısa ve öz bir şekilde konuşabilmelidir. Bu düzeyde, sözlü söylem tipik olarak yazılı söyleme benzer. " Başka bir deyişle, konuşma İngilizcenizin olması gerekenler:

 • Kısa ve öz olması.
 • Kulağa yazılı İngilizce gibi gelmesi.

Peki yazı yazmak gibi konuşmak ne anlama geliyor? Yazmak bize bir şeyi nasıl söylemek istediğimizi düşünmek için daha fazla zaman verir. Doğru kelimeleri dikkatlice seçmek ve hatta ifadelerimizi değiştirmek için daha fazla zaman harcayabiliriz.

Bu süreç, yazılı olarak konuşurken olduğundan daha fazla netliğe ulaşmamızı sağlar. Ve ne kadar çok yazarsak, o kadar çok kendimizi daha net ifade etme pratiği yaparız. Bu da daha kısa ve öz konuşmamıza yardımcı olur.

Ayrıca, bir arkadaşınızdan veya eğitmenden yazınız hakkında geri bildirim almak daha da kolaydır. Sizi gerçek zamanlı olarak dinlerken, en fazla hatalarınızı işaret edebilirler.

Ancak onlara yazdığınız bir şeyi verdiğinizde, gereksiz kelimeleri belirleyebilecek, daha net ifadeler ve daha yumuşak geçişler önerebilecek ve konuşurken fark edilmesi zor olan diğer şeyleri anlayabilecekler.

Basitçe söylemek gerekirse, daha iyi konuşmak için daha fazla yazmanız gerekir!

Şimdi Başlayın

Yukarıdaki stratejileri takip ederek İngilizcenizi kesinlikle daha yüksek seviyelere taşıyabileceksiniz.

Yazma, konuşma ya da ileri düzey konularda tartışma  konusunda geri bildirim almak istiyorsan, eğitmenlerimizin 7/24 burada olduğunu unutmayın. Üst düzey öğrencilere yardımcı olmak için daha donanımlı olan İleri Seviye etiketli eğitmenleri seçme seçeneğiniz de vardır.

İlk dersiniz bizden, yani kaybedecek hiçbir şeyiniz yok!