Çocuğunuzun İngilizce Eğitmenine Söylemeniz Gereken 5 Şey

Çocuklar için İngilizce eğitmeni arayışı, "doğru kişiyi" bulduğunuzda bitmiyor. Ayrıca onlara derslerle ilgili beklentilerinizin yanı sıra çocuğunuzun ilgi alanları, İngilizce seviyesi ve öğrenme tarzı hakkında da bilgi vermek isteyeceksiniz.

Eğitmen, oğlunuz veya kızınız hakkında ne kadar çok şey bilirse, derslerini o kadar iyi özelleştirebilir.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun İngilizce dersleri dahilinde başarılı olmasını sağlamak için çocuğunuzun eğitmeniyle olabildiğince erken paylaşmak isteyeceğiniz beş konuyu burada bulabilirsiniz!

1. Hedefler

Başlangıçtan itibaren, eğitmene çocuğunuzun derslerden neyi almasını istediğinizi ve ayrıca oğlunuzun veya kızınızın isteklerinin ne olduğunu söylemeniz önemlidir.

Eğitmene sizin ve çocuğunuzun hedefleri hakkında bilgi vermeniz, onların talimatlarını sizin ihtiyaçlarınıza göre uyarlamasına olanak tanır. Örneğin:

 • Eğitmenin çocuğunuzun standart bir sınava hazırlanmasına veya okulda daha iyisini yapmasına yardımcı olmasını istiyorsanız, eğitmen dilbilgisine ve kelime bilgisine daha fazla odaklanıp onları daha sık düzeltmeyi bilecektir.
 • Eğitmenin çocuğu, ailenin yurtdışına taşınması için hazırlamasını istiyorsanız, konuşma ve dinleme becerilerine daha fazla odaklanmaları gerektiğini bileceklerdir.

Eğitmenin ne kadar katı olmasını istediğiniz konusunda da net olabilirsiniz. Örneğin, sadece çocuğun İngilizce ile eğlenmesini istiyorsanız, eğitmenden daha fazla oyun oynamasını ve çocuğunuzu çok fazla düzeltmemesini isteyebilirsiniz.

Ve bir ders kitabı sağlamayı planlıyorsanız, eğitmene bu kitaba ne kadar bağlı kalmasını beklediğinizi de belirtmek isteyeceksiniz. Bazen eğitmenler ders kitabının çok zorlayıcı veya çok basit olduğunu fark ederlerse ya da bir çocuk sıkılmış veya yorgun görünüyorsa başka materyaller seçebilirler. Bu nedenle, materyallerinizi kesinlikle kullanmaları gerekip gerekmediğini veya planlanandan farklı bir şey yapmanın uygun olup olmadığını bilmelerini sağlamak faydalıdır.

Durum ne olursa olsun, eğitmeni erkenden sizinle aynı sayfaya yönlendirmek önemlidir.

2. Çocuğunuzun İngilizce Seviyesi

Ayrıca eğitmene çocuğunuzun mevcut İngilizce yetenekleri hakkında bilgi vermek isteyeceksiniz. Bu, "Nasıl merhaba diyeceklerini biliyorlar" dan "Şu anda üçüncü sınıftalar ve sınıf arkadaşlarından daha iyi durumda görünüyorlar" a kadar her şey olabilir.

Ayrıca çocuğunuzun şimdiye kadarki İngilizce öğrenme deneyimlerini paylaşabilirsiniz. Örneğin:

 • Çocuğunuzu evde İngilizce konuşulan bir ortama, İngilizce TV şovları ve şarkılar dinleterek alıştırdınız mı? Eğer öyleyse, buna nasıl tepki verdiler?
 • Çocuğunuz okulda kaç yıldır İngilizce okudu? Bu dersler kaç yaşında başladı?
 • Çocuğunuz şu anda İngilizce derslerinde neler öğreniyor?
 • Çocuğunuz İngilizce dersleri ve İngilizce eğitmenleri hakkında ne düşünüyor?

Çocuğunuzun İngilizce ile ilgili memnun olmadığı herhangi bir deneyim varsa, eğitmene bu konuda bilgi verdiğinizden emin olun. Bu, çocuğunuzun hoşlanmayacağı etkinliklerden kaçınmalarına olanak tanır.

3. İlgi Alanları

Çocuklarınızın bir yabancı ile onların tamamen anlamadıkları bir dilde konuşması onlar için kolay değildir.

Bu nedenle, online İngilizce öğretmeni olan kişiye çocuğunuzun ilgi alanlarını bildirmek, çocuğunuzla daha iyi bağlantı kurmasına ve ilgisini korumasına yardımcı olabilir. Örneğin, bir eğitmen kızınızın dans etmeyi sevdiğini bilirse, onu meşgul etmek için ders sırasında onunla küçük danslar yapabilir.

Eğitmenin onları daha iyi anlamasına yardımcı olmak için çocuğunuz hakkında paylaşabileceğiniz bazı şeyler:

 • Hobiler (ör. Spor yapmak, şarkı söylemek, dans etmek, çizim yapmak, okumak)
 • En sevdiği yemek, şeker ve atıştırmalıklar
 • Favori filmler ve aktörler / aktrisler
 • Favori şarkılar ve müzik grupları
 • Favori kitaplar
 • Favori video oyunları
 • Favori Youtube kanalları

4. Öğrenme stili

Eğitmenler sonunda oğlunuzun veya kızınızın öğrenmesinin en iyi yolunu bulacak olsa da, deneyimlerinizi doğrudan paylaşarak onlara çokça zaman kazandırabilirsiniz, örneğin:

 • Çocuğunuza bisiklete binmeyi veya ayakkabı bağcıklarını bağlamayı öğrettiğiniz püf noktaları.
 • Çocuğunuzun okulda en sevdiği eğitmenin kim olduğu ve öğretim tarzları.
 • Çocuğunuzun iltifat edilmeyi ("Harika iş!" "Harikasın!"), Ödüllendirilmeyi (ör. Çıkartmalarla) vb. sevip sevmediği.
 • Çocuğunuzun rekabeti ve oyunları sevip sevmediği.

5. Eğitim Süreçlerini Ne Sıklıkta Kontrol Etmek İstiyorsunuz?

Son olarak, çocuğunuzun eğitmeni ile kontrol toplantıları yapmak, derslerini daha etkili hale getirebilir. Bu kontrol toplantıları sırasında şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun gelişimi hakkında sorular sorun.
 • "Kızıma daha fazla kelime öğretebilir misin?" veya "Kızımı daha az düzeltebilir misin?" gibi isteklerde bulunun.
 • Eğitmeni çocuğun hayatıyla ilgili bilgilendirin. Örneğin, "Yakın zamanda bir köpek yavrusu aldık, bu yüzden oğluma bunu sorabilirsiniz!" veya "En yakın arkadaşı yakın zamanda taşındı, bu yüzden biraz üzgün olabilir" gibi.

Eğitmenler bu tür bilgileri çok yararlı bulacaklar. Eğitmene ne sıklıkta kontrol toplantısı yapmak istediğinizi söylediğinizden emin olun, böylece ne bekleyeceklerini bilirler. Örneğin, iki haftada bir mi yoksa ayda bir mi kontrol toplantısı yapmak istersiniz?

Hala bir Eğitmen mi arıyorsunuz?

Eğitmen bulmak için araştırma yapıyorsanız Engoo'ya bir göz atın! İki yaş ve üzeri öğrencilere eğitim veren çevrimiçi bir ders platformuyuz.

Ayrıca her seviyeden çocuklar için materyallerimiz var. Çocuğunuz alfabeyi bilmiyorsa sorun değil! Çocuklar için İngilizce materyallerimiz tam da bu konuyla başlıyor. Ve daha yetişkin çocuklar için, onları mutlu edecek bir dizi ders materyalimiz var. 

Ayrıca kaydolduğunuzda bir ücretsiz ders alabilirsiniz, öyleyse neden denemiyorsunuz?