Konuşmalarınızı Daha Doğal Hale Getirmek İçin İhtiyacınız Olan Tek Strateji

Yeni bir iş arkadaşın var ama o Türkçe bilmiyor, bu yüzden herkes ona yaklaşmaktan çekiniyor.

Bir gün İngilizce konuşma korkunuzun üstesinden gelmeye ve bir konuşma başlatmaya karar veriyorsunuz. Sormak için kısa bir soru listesi hazırlıyorsunuz ve bunları peş peşe sormaya başlıyorsunuz:

Ve birdenbire, sorabileceğiniz başa sorunuzun kalmadığını farkediyorsunuz! Peki şimdi ne olacak?

Problem

Daha önce başınıza böyle bir şey geldiyse endişelenmeyin - yalnız değilsiniz!

Öğrencilerimizden bazıları, yabancı müşterilerle iş yemeklerine katılacakları zaman onlara sormak için soru listeleri hazırlıyordu. Sonra listelerdeki soruları tek tek gözden geçiriyorlar ve konuşmalarının neden bu kadar tuhaf olduğunu merak ediyorlardı.

Bu sorun, halihazırda akıcı İngilizce konuşanları bile etkiliyor! Örneğin, ABD'deki en iyi üniversitelerden birine giden Çinli bir öğrenci, sohbet ederken rahat hissetmediğini itiraf ediyor:

"Bazen sorular sorarak veya kendi kendime bile konuşarak sohbet etmek için çok uğraştığım zamanlar oluyor, ama bazı nedenlerden dolayı karşımdakiler asgari düzeyde yanıt veriyorlar ... Ama konuşacak başka birini bulduklarında, aniden yüz ifadeleri değişir ve daha konuşkan olurlar."

Denediği stratejinin "sorular sormak" ve "kendi başıma çok konuşmak" olduğuna dikkat edin. Bu sadece şuna benzeyen konuşmalara yol açar:

Maalesef sorular ve yanıtlar arasındaki bu tür bir "zikzak" konuşma, iyi bir sohbet ortaya çıkarmaz. 

Eğitmenlerimizden birinin paylaştığı gibi, "Kendimi sorguya çekiliyormuşum gibi hissettiren bazı öğrencilerim oldu. Bana sorular sormaya devam ettiler ve cevap verdiğimde cevabıma karşılık vermediler. Bunun yerine başka sorular sordular. Bir sohbet gibi hissettirmedi. "

Peki gerçekten sohbet gibi hissettiren bir konuşma nasıl yapabiliriz?

Çözüm

Çözüm, temel İngilizce konuşma stratejilerinden biridir: yorum yapmak.

Kısa yorumlar, sohbet ortağımızın yanıtlarıyla ilgilendiğimizi görmesine yardımcı olacak ve sohbetimizin daha çok şuna benzemesini sağlayacak:

Bu stratejiyi David ile yaptığınız görüşmeye uygulamayı deneyelim:

Bu sefer, bir sonraki soruyu sormadan önce David’in adı hakkında yorum yaptınız. 

Tüm isimler hakkında yorum yapamazsınız, ancak bunu yapma şansınız olduğunda bunu iyi yapabilirseniz, sohbeti yumuşatabilirsiniz. Bu, İngilizce konuşan birçok kişinin insanların isimlerine iltifat etmelerinin bir nedenidir ("What a lovely name!").

Devam edelim:

Bu sefer David'in cevabına (“I’m from Ireland”), İrlanda'nın ne kadar güzel bir ülke olduğuna dair bir yorumla yanıt verdiniz. Sonra, bir sonraki sorunuzu (“When did you move here?”) sormadan önce David'e bu yorumu yanıtlaması için zaman verdiniz.

Sorunuzu yorumlardan ayırarak ve David'e yorumunuza yanıt vermesi için zaman tanıyarak, David'i rahatlattınız ve gerçekten bir sohbete katılmasına izin verdiniz.

İşte son bir örnek:

Bu sefer doğrudan olarak bir sorudan diğerine geçtiğinize dikkat edin: “So when did you move here?” ve sonrasında “And how long will you stay?” Bu gayet iyi. Her yanıt için yorum yapmak zorunda değilsiniz çünkü bu biraz zorlanmış görünebilir.

Sadece sorularınızı yorumlarla dengelediğinizden emin olmak istemelisiniz. Bu şekilde konuşmanız daha çok aşağıda ki gibi görünecek:

Şunlara dikkat edin:

  • Bazı keskin dönüşler ve bazı yumuşak dönüşler var.
  • Bazı sorular arasında (örneğin, “Where are you from?” ve “When did you move here?”) diğerlerine göre daha fazla boşluk vardır.

Yukarıdakilerin ikisi de konuşmaları daha doğal hale getirmeye yardımcı olur.

David şimdiye kadar gerçekten hiç soru sormadı. Bazen böyle bir durum olabilir. Her zaman işbirlikçi bir konuşma partneriniz olmayacak.

Ancak, onlarla doğal bir konuşma yapmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilmeleri onları mutlu edebilir ve genellikle bu, "daha yumuşak" olan konuşma yöntemi, sonunda karşınızdaki kişinin de size soru sorarken daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

Bir deneyin!

Artık yorumların gücünü bildiğinize göre, kendi yorumlarınızı oluşturmaya çalışın!

Başlamak için aşağıdakilere yanıt vermeyi deneyin:

  • “I’m from Germany.” 
  • “I have two cats.”
  • “I like playing basketball in my free time.”

Bunu yaptıktan sonra, bu stratejiyi bazı hayattaki konuşmalarınıza uyguladığınızdan emin olun. Henüz bunu yapmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, eğitmenlerimizden ücretsiz İngilizce konuşma dersleri alın ve onların cevapları üzerine yorum yapma pratiği yapın.