Çocuklarınızın İngilizceye Olan İlgisini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Çocuklarınızın İngilizceyle ilgilenmesini sağlamak için neleri denediniz?

Çoğu ebeveyn gibiyseniz, sizde onlara gelecekte İngilizce öğreniminin faydalı olacağını söylemiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, psikoloji bize çok uzak bir gelecekte ki bir ödül için çalışma fikrinin, bırakın çocukları, yetişkinler için bile motive edici olmadığını söylüyor!

Bu yüzden bugün, evde yapabileceğiniz ve çocuğunuzun İngilizceye ilgi duymasını sağlayacak beş kolay şeyi tanıtacağız (okuyun: kendi fikirleri olduğunu düşünmeleri için onları kandırın). Bu gönderide on yaş ve altı çocuklara odaklanacağız.

1. İngilizceyi Günlük Yaşamın Bir Parçası Yapın

Çocuklar zekidir ve onlara pek yararlı bulmadıkları bir şey öğretmeye çalışıp çalışmadığınızı çabucak anlayacaklardır. Öyleyse, ilk işiniz çocuğunuzun "Neden İngilizceye ihtiyacım var?" gibi bir soru sormasına gerek bırakmayarak bu işi nefes almak kadar kolay ve doğal hale getirmektir.

Bunu yapmanın iyi bir yolu, onları olabildiğince erken İngilizce ile tanıştırmaktır. Bunun aşağıdakiler gibi pek çok yolu vardır:

  • Onlara İngilizce kullanan oyuncaklar ve kitaplar satın alın.
  • Bir bakıcı tutmayı planlıyorsanız, İngilizce konuşan veya bunu çocuğunuzla birlikte kullanacak kadar iyi bilen birini bulmaya çalışın.
  • Çocuğunuzun önünde arkadaşlarınızla İngilizce konuşun. Bu bir seçenek değilse, bir Engoo eğitmeniyle konuşma pratiği yapabilirsin!)
  • Çocuğunuzun tablet veya telefon kullanmasına izin veriyorsanız cihazın, dilini İngilizce olarak ayarladığınızdan emin olun. *
Renkli ahşap İngilizce alfabe oyuncağı
Açık uçlu oyuna ve bol miktarda ebeveyn etkileşimine izin veren basit oyuncaklar en iyisidir.

İngilizceyi çocuğunuzla yaptığınız bazı düzenli rutinlerle de birleştirebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzla market alışverişi yaptığınızı varsayalım. Arabayla giderken İngilizce çocuk müzikleri çalabilirsiniz. (Süper Basit Şarkılar, bir kaç fikre ihtiyacınız varsa başlayabileceğiniz iyi bir yerdir!)

Markette, çocuğunuzdan İngilizce dilinde size bir şeyler almasını isteyerek istediğiniz ürünleri anlamasını sağlayacak bir oyun oluşturabilirsiniz (örneğin, "Git ... bananas al! Git apples al! Bahse girerim kiwis ne olduğunu hatırlamıyorsundur!" ).

Çocuğunuzu günlük olarak İngilizceyle haşır neşir ederek, sadece dilin kulağa nasıl geldiğini ve nasıl göründüğüne aşina olmalarını sağlamayacak, aynı zamanda, İngilizceyi kullanmayı onlar için ikinci bir alışkanlık haline getireceksiniz.

* Not: Amerikan Pediatri Akademisi, 18 aydan küçük çocukların, video görüşmeleri yapmadıkları sürece ekran kullanmalarını önermemektedir.

2. İngilizceyi Siz ve Çocuğunuz İçin Eğlenceli Hale Getirin

Bugünlerde pek çok anne-baba, çocuklarına erken yaşlarda akıcı İngilizce konuşturmak için baskı hissediyor. Ancak işleri adım adım ilerletmek daha iyidir. Şimdilik önce İngilizceye olan ilgilerini ateşlemeye odaklanın.

Bir şeye ilgi duymanın önemli bir kısmının ondan nefret etmek olmadığını unutmayın. Bu nedenle, çocuğunuzun İngilizceyle ilk deneyimlerini olabildiğince eğlenceli ve stressiz hale getirmeye odaklanmaya çalışın.

Bu, onları dilbilgisi ve kelime dağarcığı konularına derinlemesine giriş yapan bir İngilizce kursuna göndermek yerine, çocuklara uygun filmler, diziler ve müzikler izlettirip, dinletmenin muhtemelen daha iyi olacağı anlamına gelir.

Başlamak için Peppa Pig’in resmi Youtube kanalına ve Disney filmlerinin yanı sıra National Geographic belgesellerinin ve diğer eğlenceli, eğitici içeriklerin İngilizce yayınlandığı Disney+ 'a göz atabilirsiniz.

Her çocuğun farklı bir "eğlence" anlayışı olduğunu unutmayın. Çocuğunuz sporla ilgileniyorsa, spor maçlarını İngilizce izlemeniz gerekebilir. Çocuğunuz yemek yapmayı seviyorsa, yemek programlarını izleyin ve İngilizce tariflerden bir şeyler yapmaya çalışın.

Ve eğlencenin bulaşıcı olduğunu da unutmayın. Çocuğunuz sizin İngilizce ile eğlendiğinizi görürse, muhtemelen o da bundan zevk alacaktır. Bazı ebeveynlerimiz bize ev işi yaparken nasıl sevdikleri İngilizce şarkıları çaldıklarını ve bir gün çocuklarının birdenbire nasıl şarkı söylemeye başladıklarını anlatıyorlar!

3. İngilizceyi Ailenizin Bir Parçası Yapın

İster ana dilimiz ister yabancı bir dil olsun, etkileşimin dil öğrenmenin anahtarı olduğunu unutmayın. Sonuçta, dil öğrenmek tek yönlü bir yol değildir!

Bu nedenle, mümkün olduğunda, çocuğunuzla aktivite yaparken İngilizce kullanmaya çalışın. İngilizce kullanarak film izleyin, İngilizce şarkılar söyleyin ve onlarla İngilizce olarak basit oyunlar oynayın (ör. Saklambaç).

Origami veya resim gibi sanat ve zanaatları birlikte yapmak, onları basit isimler, şekiller ve renklerle tanıştırmanın iyi bir yoludur. (Çocuğunuzun motor becerileri üzerinde çalışmanın dil gelişimine de yardımcı olabileceğini unutmayın!)

Ve resimli kitapları da unutmayın! Bu kitaplar iki dilli veya tamamen İngilizce olabilir. The Very Hungry Caterpillar gibi klasikler çocuklar arasında çok popülerdir ve sayfa başına en fazla bir cümle içerir, bu nedenle İngilizcenize güvenmeseniz bile okuması zor olmaz.

Çocuklarınıza İngilizce okumakta tereddüt ediyorsanız, bunu sizin için yapabilecek pek çok insan ve onların paylaştığı bir çok video vardır. Onlardan öğrenebileceğiniz şeyler olabilir. Ancak, bilgisayardaki bir kişinin yerine, çocuğunuzun sizin okuduğunuzu duymasının daha iyi olacağını unutmayın. Ve hata yaparsanız strese girmeyin. Bu etkinliklerin amacı, İngilizce bir şeyler yaparken çocuğunuzla eğlenmektir!

4. İngilizceyi Arkadaşınız Edinin

Çocukların, neden İngilizce yararlıdır sorusunun cevabını anlamaları önemlidir ve bunu yapmanın iyi bir yolu da dili konuşan arkadaşlar edinmektir.

Aslında, bir çocuğun İngilizce konuşan akranları yoksa, İngilizceyi kullanmak için bir neden göremezler ve hatta sizinde kullanmayı bırakmanızı bile isteyebilirler!

İşte İngilizcenin onlar için önemli kalmasını sağlamak için bazı ipuçları:

  • İngilizce konuşan çocuklardan oluşan bir oyun grubu bulun. Bun grupların tamamen İngilizce olması gerekmez. Aslında, yerel ailelerin ve İngilizce konuşanların bir karışımı bir grup sağlamak daha iyidir. Önemli olan herkesin çocuklarını iki dilli ve iki kültürlü yetiştirmek istemesidir.
  • Çocuğunuzu, İngilizce'yi sadece bir ders olarak öğretmekle kalmayıp aynı zamanda diğer konuları öğretmek için de kullandıkları, disiplinler arası İngilizce konuşulan bir anaokuluna veya anaokuluna kaydettirin.
  • İngilizce konuşulan ülkelerde çocuğu olan arkadaşlarınız veya aileniz varsa, tatillerde onları ziyaret etmeye çalışın ve yılın geri kalanında birbirinizle video görüşmesi yapın. Bu şekilde, onlar İngilizceyi bu eğlenceli tatiller ve yeni arkadaşlar ile bağdaştıracaklardır.
  • Çocuğunuzu onun ilgilendiği konularda iyi olan İngilizce konuşan diğer çocuklara tanıştırın.

Çocuklarınız için yüz yüze buluşmalar düzenleyemiyorsanız, onlara dünyanın her yerinden İngilizce konuşabilen çocukların videolarını göstermeyi ve yazabilecekleri veya görüntülü görüşme yapabilecekleri diğer ülkelerden mektup arkadaşları bulmayı deneyin.

5. Online Eğitim

Daha fazla fikre ihtiyacınız olursa işte son bir öneri: çevrimiçi özel ders.

Çevrimiçi ders, çocuğunuza sizi finansal zorluğa sokmadan İngilizce öğrenmek için ihtiyaç duyduğu bire bir etkileşimi sağlamanın kolay ve uygun maliyetli bir yoludur. Çevrimiçi dersler aynı zamanda mekan zorunluluğu olmadığı için çocuklarınızı bir yere bırakma ve oradan alma zahmetini de ortadan kaldırır. 

Engoo ile, eğitmenlerimizin çocuklarınızı İngilizceye bağlayacağından emin olabilirsiniz. Eğitmenlerimiz çocukları sık sık över ve onları ödüllendirerek öğrenme sürecinden keyif almalarını sağlarlar. 

Ayrıca yüzden fazla ülkeden binlerce eğitmenimiz bulunmaktadır. Bu, 7 gün 24 saat işlevsel olduğumuz ve çocuğunuzun dünyanın her yerinden insanlarla tanışabileceği ve erkenden küresel bir zihniyet geliştirebileceği anlamına gelir.

Yeni kayıt olan kullanıcılar ücretsiz bir ders alır, bu yüzden bize bir şans verin!