Çocuğunuzun Odaklanmasını Sağlamak İçin Kafa Molaları Kullanın

Hiç çocuğunuzu bir İngilizce dersi ortasında uyuklarken buldunuz mu? Uykulu ya da yorgun olmasalar bile dikkatlerinin dağıldığını fark ettiniz mi?

Bu blog yazısında, bu duruma neden olan şeyleri açıklayacağız ve çocuklarınızın öğrenme yolculuklarını tekrar "yoluna koymanın" yollarını önereceğiz. Bonus olarak, bu etkinliklerin çoğu İngilizce dili kullanır, böylece çocuğunuz boş zamanlarında bu etkinlikler sayesinde farkında olmadan bu küresel dil için pratik yapabilir.

Kafa Molaları - Nedir? Ne değildir?

Beyin bilgiyi işlemek ve depolamak için çok çalıştığından, öğrencinin kendi kendine çalışma seansında veya sınıf dersi dahilinde 20-30 dakika kadar erken bir zamanda odağını kaybetmesi olasıdır. Örneğin, yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, beyne giden kan akışı ile birlikte, bir görev yerine getirilirken gösterilen performansın 20 dakika içinde sürekli olarak düştüğünü buldu. Bu yüzden çocukların çok daha erken bir şekilde odak kaybı yaşaması şaşırtıcı olmamalı.

Bu gerçekleşmeden önce, hızlı bir mola yani kafa molası vermek çok önemlidir. İdeal mola uzunluğu çocuğunuzun yaşına bağlıdır:

 • Çocuğunuz 11-12 yaşının altındaysa, 20 dakikalık çalışmadan sonra en az üç dakika ara vermelidir.
 • 12 yaşında veya daha büyüklerse, 30 dakikalık çalışmadan sonra en az beş dakika ara vermeleri gerekir.

Çok sayıda çalışma, kafa molalarının faydalarının sonsuz olduğunu göstermiştir. Fiziksel zindeliği artırır, zihinsel sağlığı iyileştirir, yaratıcılığı geliştirir ve okulda da üretkenliği artırır.

Bu molaları daha da anlamlı kılmak için, İngilizceyi seçtiğiniz aktivitelere dahil edebilirsiniz. Aşağıda çocuklar ve gençlerle yapabileceğiniz bazı mola aktivitelerini paylaşacağız.

Çocuğum için ne yapabilirim?

Bir kafa molasına karar vermeden önce çocuğunuzun ruh halini ve kişiliğini göz önünde bulundurun. Oğlunuz veya kızınız genellikle enerjikse ve hareketsiz oturamıyorsa, aşağıdaki aktivitelerden bazılarıyla onları sakinleştirmeyi deneyin:

 • Çocuklar için Yoga: Basit pozlar ve germe haraketleri, nefes egzersizleri ve meditasyon çocuğunuzun çalışmaya başlamasını kolaylaştırabilir. Ayrıca hiperaktivite ile mücadele ederken dengeyi ve esnekliği de geliştirecekler. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı harika yoga içerikli ingilizce videolar.
 • Yürüyüşe çıkmak: Hava güzelse kısa bir yürüyüş yapın. Araştırmalar, yürümenin çocukların zihnini temizlemeye yardımcı olabileceğini, daha iyi konsantre olmalarına ve akademik performansı iyileştirmelerine olanak tanıdığını gösteriyor.
 • Evcil hayvan zamanı: Bir evcil hayvanınız varsa, çocuğunuzu molalarda onunla oynamaya teşvik edin. Araştırmalar, evcil hayvanlarla temasın çocukların sakinleşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 • Yaratıcı aktiviteler: Çocuğunuza bir origami kuşu katlamak veya boyama kitaplarındaki bir sayfayı boyamak gibi basit sanatlar el işleri yaptırın. Veya, legoları seviyorlarsa, bir şeyler inşa etmelerini sağlayın. Kendilerini kaptırmadıklarından emin olmak için, etkinliği bir meydan okuma olarak çerçevelendirin (ör. "Bakalım kim kuşu daha hızlı katlayacak!").

Çocuğunuzun enerji seviyesi düşükse ve uykuya dalmaya devam ediyorsa, aktif olarak hareket etmelerini sağlayacak kafa molaları yapmanızı öneririz. Aşağıdakilerden herhangi birini deneyebilirsiniz:

Genç Oğlum / Kızım (ile) İçin Ne Yapabilirim?

Gençler ve ergenlik çağındaki çocuklar için yaşa uygun aktivitelere ihtiyacınız olacak, örneğin:

 • Birlikte gülmek: Birlikte gülmemeye çalışma yarışmasını izleyin veya komik memlere bakın. Bunların çoğu İngilizcedir ve muhtemelen ergen çocuğunuz bazılarına aşina olacaktır ve böylece bunları size açıklayabilir.
 • Video oyunları: Video oyunlarını seviyorlarsa, kısa tetris turları veya gizli nesne oyunları oynamalarını önerin. Bunun gibi oyunları bulabileceğiniz birçok İngilizce web sitesi vardır.
 • Yemek pişirme: Birlikte bu hızlı muzlu dondurma gibi kolay tatlılar yapın. Genellikle önceden hazırlık gerektirirler, ancak gerçek hazırlama sadece birkaç dakika sürer. İngilizcede pek çok tarif videosu vardır, böylece çocuğunuz dinleme becerilerini geliştirebilir. Yemek pişirirken yeni kelimeleri pekiştirmelerine de yardımcı olabilirsiniz (örneğin, “Pass me the butter”)
 • Videolar: "Sakız nasıl yapılır" gibi bilgilendirici videolar veya ilgilerini çekebilecek herhangi bir şey izlemelerine izin verin. Daha fazla dinleme aktiviteleri için blog gönderimize bakın.
 • Dans: Hem siz hem de çocuklarınız müzik ve dansla ilgileniyorsanız, kimsenin görmeyeceği bir zamanda dans edin.

Çocuğunuzun ilgi alanlarına bağlı olarak, karalama çalışması gibi daha yaratıcı faaliyetlerde çalıştırmalarını da sağlayabilirsiniz. Onları bu yaz yapılacak şeylerin listesini hazırlamaya veya almak istedikleri en iyi üç doğum günü hediyesini düşünmelerine yönlendirebilirsiniz. İngilizce yazmak da bir kafa molası alternatifi olarak düşünülebilir. 

Son Bir Tavsiye

Çocuğunuz kafa molaları sırasında ne yaparsa yapsın, su içmeleri ve aktif kalmaları önemlidir.

Son bir kafa molası fikri. Çocuğunuzla aynı ilgi alanlarını paylaşan çevrimiçi bir eğitmenle sohbet etmesine izin verin. Engoo'da resim yapmayı, dans etmeyi, basketbolu ve çocuğunuzun ilgisini çekebilecek her şeyi seven eğitmenlerimiz var. Böylece, eğlenceli bir şekilde İngilizce konuşma pratiği yapabilirler.
Ayrıca, bir online ders 25 dakika uzunluğundadır, ve bu da çocuklarınızın bir çalışma oturumu VE kafa molası verebileceği anlamına gelir! Ücretsiz bir ders deneyin ve nasıl gittiğini görün!