Çocuğunuzu Çevrimiçi İngilizce Derslerine Alıştıracak 5 Yol

Son yıllarda, çevrimiçi eğitim, yalnızca bir tık ötede bir dizi kaynak ve etkinlikle dünya çapında giderek daha yaygın hale geldi.

Ancak, çevrimiçi dersler tamamen eğlence ve oyun şeklinde görülmemelidir. Başlangıç olarak, birçok çocuk okul arkadaşları yanında olmadan evde öğrenmeye isteksizdir. Ayrıca, öğretmenlerinin tanıdık derse başlama rutinleri de eksik olur. Bir sınıfa hiç benzemediği bir ortamda, kişinin öğrenme havasına giremeyeceğinden bahsetmiyoruz bile.

Çocuğunuzun çevrimiçi çalışmalarını daha etkili ve eğlenceli hale getirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları hazırladık. Bunlar, 10-11 yaşındaki genç öğrenciler için en iyi sonucu verir.

Faydalarını Açıklayın

Çocuklar akıllıdır. Sebepsiz yere fazladan iş yapmak istemezler, bu yüzden onlar için neden yararlı olduğunu açıklamak isteyeceksiniz.

İlk önce onlara çevrimiçi derslerin kısa olduğunu ve en sevdikleri etkinliklerden fazla zaman ayırmaları gerekmediğini söyleyerek başlayabilirsiniz. Ve dersi almak için evlerinden çıkmak zorunda kalmayacakları için kötü havalarda bile kolayca ders alabileceklerini anlatın!

Yeni çevrimiçi derslerinde oyuncakları ve oyunları kullanabileceklerini ve bazı okul arkadaşlarının da bu dersleri aldığını belirtin. Bu onların daha az izole veya “farklı” hissetmelerini sağlayacaktır.

Ve son olarak, en rahat ve kontrollü oldukları yer olan evlerinden ders alabilecekler. Böylece şunları rahatlıkla yapabilirler;

  • çalışma alanlarını istedikleri gibi özelleştirmek
  • istedikleri her şeye (derslerde kullanmaları gerekebilecek oyuncaklar ve kuklalar gibi) erişebilmek
  • derslerden hemen sonra güzel bir atıştırmalığın tadını çıkarmak
  • ders biter bitmez dışarı çıkıp ve oynayabilmek

Ortamı Hazırlayın

Çevrimiçi dersler için evinizin en iyi köşesini bulmak için biraz zaman ayırın. Çocuğunuzun yüksek sesli bir TV, oyun oynamayı seven bir köpek veya gürültülü mutfak aletleri gibi dikkat dağıtıcı şeylerden uzak olduğundan emin olun.

Çalışma ortamını olabildiğince konforlu hale getirmeye çalışın. Mümkünse, ayakta durmayı gerektirecek bir masa ile renkli bir zemin koltuğu olan alçak bir masa arasında zaman zaman geçiş yapmak iyi bir fikirdir.

Odaya bir tema vermekten çekinmeyin. Çocuğunuz Harry Potter'ı seviyorsa, çalışma alanını J.K. Rowling'in kitaplarından çıkmış gibi görünecek şekilde dekore edebilirsiniz. 

Dersler İçin Gerekli Modu Ayarlayın

Derslerin eğlenceli bir aktivite gibi görünmesini sağlayın. Çocuğunuzla birlikte renkli bir zaman çizelgesi hazırlayarak başlayın. Örnek;

Ayrıca kontrol listeleri ve ödül sistemleri de hazırlayabilirsiniz. Ödüller, aşırıya kaçmadığı sürece harika bir teşvik olabilir. Tamamladığınız her İngilizce dersi için gülen yüzler yerleştireceğiniz bir tahta kurabilirsiniz. 15 gülen surat kazandıktan sonra süpriz bir hediye alabilirler. Hediyeler İngilizce hikaye kitabı, boyama kitabı, lego vb. gibi eğitici materyaller olabilir.

Çocuklar oyunlardan hoşlanırlar, bu yüzden onların çalışmalarından birini oyuna çevirebilirsiniz. Ulusal Küçük Çocukların Eğitimi Derneği'nin belirttiği gibi, "Çocuklar ... şu andaki ustalık düzeylerinin hemen ötesinde bir zorlukla karşılaştıklarında gelişim gösterirler."

Örneğin, küçük renkli kağıt parçalarına farklı görevler yazın ve bunları bir kavanoza koyun. Çocuğunuzun her hafta bir tane seçmesini sağlayın. Görevler, "bu hafta İngilizce bir şarkı öğren" veya "İngilizce ödevini bir saatten kısa sürede bitir" gibi şeyler olabilir.

Her Şeyi İki Kez Kontrol Edin

Ellerinde ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olun. Buna ders kitapları, defterler, kurşun kalemler, beyaz tahta, işaretleyiciler vb. dahildir.

Dil dersleri için oyuncaklar ve kuklalar kullanışlı olacaktır. Bunları hikayeler ve rol yapma etkinlikleri sırasında karakter olarak kullanılabilirler ve ayrıca rahatlık ve güvenlik duygusu sağlarlar.

Ayrıca her dersten önce video ve ses ayarlarının doğru şekilde yapılandırıldığından emin olmayı unutmayın. Teknoloji bazen öngörülemez ve küçük yazılım güncellemeleri bile beklenmedik sorunlara ve çocuğunuzun ilgisini kaybetmesine neden olabilir.

Son Olarak, Onlarla Kontrol Edin

Tebrikler! Çocuğunuz artık çevrimiçi derslerine hazır. Ama sizin işiniz henüz bitmedi. Çocuğunuzun zaman zaman hala derse odaklandığından emin olmak için ona göz atın. Ve eğer çok küçüklerse, ders için kullanacakları cihazla ilgili çok fazla rehberliğe ihtiyaçları olabilir.

Daha sonra onlara dersin nasıl geçtiğini sorduğunuzdan emin olun. Ödevlerini kontrol edin ve ne öğrendiklerini görün. Bunu bir oyun oynayarak veya onlardan size İngilizce öğretmelerini isteyerek eğlenceli ve rahat bir şekilde yapabilirsiniz - çocuklar kendileri öğretmen olmayı severler!

Ve eğitmenlerle de görüşmeyi unutmayın. Bunu, çocuğunuzun öğrenmesi ve performansı hakkındaki raporlarını okuyarak yapabilirsiniz. Eğitmenlerin kullanmayı planladığı materyallerden haberdar olmak ve çocuğunuzun öğrenme sürecine yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi bilmek önemlidir (örn. derslere sahne malzemeleri ve kuklalar getirin).

Tekrar Özetleyelim

Küçüklerinizin çevrimiçi İngilizce derslerini daha eğlenceli hale getirmek için bahsedilen tüm ipuçları:

  1. Çevrimiçi İngilizce öğrenmenin faydalarını açıklayın
  2. Çevreyi öğrenmeye daha elverişli ve rahat hale getirin
  3. Onları ders havasına sokun
  4. İhtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olmak için iki kez kontrol edin
  5. Zaman zaman onlara göz atın

Ve eğer profesyonel çevrimiçi eğitmenler arıyorsanız, Engoo'da çevrimiçi eğitim DNA'mızda vardır. Eğitmenlerimiz, çevrimiçi dersleri çocuklar için eğlenceli hale getirme konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir ve en küçük yaştakiler için bile öğrenme materyallerimiz bulunmaktadır. 7/24 hizmet veren İngilizce eğitmenleri bulabilirsiniz. Bizimle çocuklar İngilizce öğrenmekten zevk alır, bu yüzden ücretsiz bir dersle denemekten çekinmeyin!