Kelime Oyunlarıyla İngiliz Mizahının Kapısını Aralayın

What type of whale is always sad? Cevap “the blue whale.” (Anladınız mı? “Blue whale” bir tür balinadır, ve “blue” “üzgün” demenin bir diğer yoludur.)

Why is 6 afraid of 7? Because 7 8 9! (Anladınız mı? “7 ate 9”! - “7 9’u yedi”)

Anlamadıysan onun içinde geçerli olan bir şaka var:

(“Donut” kulağa “do not” gibi geliyor.)

Bunların hepsi, "puns" olarak bilinen bir tür kelime oyunu örnekleridir.

 • kulağa aynı gelen ancak farklı anlamlar taşıyan kelimeler (“eight” ve “ate”)
 • aynı şekilde yazılan ancak farklı anlamlara gelen kelimeler (“blue”, renk ve duyguda olduğu gibi)
 • kulağa benzer gelen kelimeler (“donut” ve “do not”)

Seni güldürselerde veya inletselerde, kelime oyunları İngilizce'de popülerdir! Bu yüzden bugün, öğrencilerin neden onları incelemesi gerektiği hakkında konuşacağız ve ayrıca size pratik yapmak için eğlenceli şeyler vereceğiz.

Neden Kelime Oyunlarını Öğrenmelisiniz?

Kelime oyunları çalışmanın dil öğrenenler için de birçok faydası vardır. Araştırmalar, kelime dağarcığı oluşturmanın akılda kalıcı bir yolu olmasının yanı sıra, kelime oyunları bulma pratiğinin öğrencilerin dil farkındalığını artırmaya ve onları daha rahat ve öğrenmeye motive etmeye yardımcı olduğunu da bulmuştur.

Ayrıca, Shakespeare'in kelime oyunlarıyla ünlü olduğunu biliyor muydunuz? Ya da klasik bir edebiyat eseri olan Alice Harikalar Diyarında'nın da birçok kelime oyunu içerdiğini?

Kelime oyunları İngilizce'de uzun bir geçmişe sahiptir ve haber başlıklarından sosyal medya gönderilerine, reklamlardan, işletmelerin ve ürünlerin adlarına ve daha fazlasına kadar bugün hala hemen hemen her yerdeler.

Yani her gün gördüğün İngilizceden bir anlam çıkarmak istiyorsan kelime oyunları hakkında bir iki şey bilmek isteyeceksin. Ama sadece bizim sözümüze itibar etmeyin. Aşağıda gerçek dünyadaki bazı kelime oyunları örnekleri verilmiştir.

Gerçek Dünyada Kelime Oyunu Örnekleri

Reklamlardan ünlü bir örnek, 1990'larda “Kay Jewelers” olarak bilinen bir Amerikan kuyumculuk şirketinin şu sloganı ortaya atmasıdır: “Every kiss begins with a Kay.” (“Her öpücük bir Kay ile başlar.”) Bu, K harfi (“kiss” kelimesini başlatan) ve şirketlerinin adı üzerinde yapılan bir kelime oyunudur.

İngilizce konuşanların çoğunun aşina olduğu bir başka kelime oyunu, genellikle turta yiyerek kutlanan bir tatil olan Pi Day'dir.

Pi Day için pi sembolü olan bir pasta

Ve işte bir ABD devlet kurumunun Instagram gönderisindeki bir kelime oyunu:

Bu gönderi, "bir durumu tersine çevirmek" anlamına gelen “turn the tide” deyiminin bir kelime oyunu içeren halidir. "Tide" kelimesi aynı zamanda yazının konusu olan okyanusa da atıfta bulunuyor. Gördüğünüz gibi, kelime oyunu sadece birkaç kelimeye çok fazla anlam ve görüntü sığdırıyor.

Kelime Oyunu Pratiği 

Kelime oyunlarından kaçınamayacağınız için, onları anlamak için biraz pratik yapabilirsiniz! Aşağıda özellikle öğrenciler için seçtiğimiz bazı kelime oyunları bulunmaktadır. Seviyenizi bulun ve resimlerin altındaki cevaplara bakmadan önce kaç tane alabileceğinizi görün! Her setteki sonuncusu bir meydan okumadır.

Yeni başlayanlar için

 1. What can you catch but not throw?
 2. Why can’t a bicycle stand on its own?
 3. At the beach, you can see waves. What about at a tiny beach?
 4. Aşağıdaki resimdeki kelime oyunlarını tanımlayın:

Yanıtlar:

 1. Soğuk almak (“catch a cold”) mümkündür ama onu atamazsınız (“throw”)!
 2. Bisiklet iki tekerlekli (“two-tired”) olduğu için “too tired” diyerek kelime oyunu yapılabilir.
 3. Microwaves. Bu kelime oyunu, “micro” (çok küçük) ve “wave” kelimelerinin birleşimi olan “microwaves” kelimesi uzerindedir. 
 4. “You crack me up” ifadesi "beni güldürüyorsun" anlamına gelen bir ifadedir. Bu göz yumurta yapmak için bir yumurtanın “kırılması” gerekir. Ve son olarak, yumurtada bir kırık vardır!

For Intermediate Learners

 1. What starts with T, ends with T, and is full of T?
 2. What do astronauts do before throwing a party in space?
 3. Kelime oyununu bulun: “I can’t stand sitting.”
 4. Kelime oyununu bulun: “Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana.”
Muz kabuğu üzerinde bir meyve sineği

Cevaplar:

 1. “Teapot” kelimesi T harfi ile başlayıp biter ve içinde çokça “tea” (çay) vardır!
 2. They planet. (“Planet” kulağa “plan it” gibi gelir)
 3. “Stand” kelimesinin iki anlamı vardır. Basit olan anlamı “stand up”tır (ayağa kalkmak). Fakat, “I can’t stand …” kalıbı “… sevmiyorum” anlamına gelir. Yani bu kelime oyunu "Otururken ayakta duramıyorum" ve "Oturmayı sevmiyorum" anlamına gelir.
 4. “Time flies like an arrow” ifadesi zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlatır. İkinci cümle “flies” kelimesi (fiil değil isim olan) ve “like” (“hoşlanmak”) kelimeleri ile ikili bir kelime oyunu oluşturur.

İleri Düzey Öğrenciler İçin

 1. What flowers grow under your nose?
 2. What’s a snake’s favorite subject?
 3. Kelime oyununu bulun: "Bugs really bug me."
 4. Kelime oyununu bulun: “Atheism is a non-prophet institution." – George Carlin

Cevaplar:

 1. Tulips (two lips) burun altında bulunur.
 2. Snakes love history (hiss-tory – yılanlar hislemeyi (“hiss”) severler).
 3. "Bug someone” ifadesi birini rahatsız etmeyi ifade eder. Yani bu kelime oyunu, "Böcekler beni gerçekten rahatsız ediyor" anlamına geliyor.
 4. “Non-prophet institution” ifadesi “non-profit institution” (kar amacı gütmeyen kurum) ifadesi üzerine bir kelime oyunudur. Ateizm, tanrının olmadığına inanmak demektir, dolayısıyla ateistlerin de peygamberlere ihtiyacı yoktur elbette!

Have a Pun-derful Day

Tanıştığınız herkese kelime oyunları yapmaya başlamadan önce, artık Shakespeare'in zamanında olduğu kadar havalı olmadıklarını unutmayın. Bu videoda da görebileceğiniz gibi, bu günlerde genellikle “dad jokes" ("baba şakaları") olarak bilinirler:

Bu yüzden, kendi başınıza bazı kelime oyunları yapmak eğlenceli olsa da, şimdilik onları tanıma ve anlama yeteneğinizi geliştirmeye odaklanmaya çalışın. Bunu yapmakta ne kadar iyi olursanız, kendiniz için bazı esprili kelime oyunları bulma olasılığınız o kadar artar!