İngilizce Konuşanlar "Whom" Kelimesini Ne Zaman Kullanırlar

“Whom.” 

İngilizce dersinde öğrendiğin ama gerçek hayatta nadiren duyduğun şeylerden biridir. Ancak, tam da hiç beklemediğiniz bir anda, birdenbire beliriverir.

İnsanlar ne zaman ve neden “whom” derler? Sözlü ve yazılı verileri kullanarak, akıcı İngilizce konuşanların en çok ne zaman bu kelimeyi kullandığını ve sizin de kullanmayı ne zaman düşünebileceğinizi göstereceğiz.

1. Miktar Kelimesi + “Of Whom”

Araştırmamıza dayanarak, “whom” kelimesi “all of whom”, “each of whom”, “either of whom”,  gibi ifadelerde sıklıkla kullanılır. İşte haber sitemizden buna bazı örnekler:

 • A study on video games “looked at 3,274 people, all of whom were over 18 years old.”
  Video oyunları üzerine yapılan bir araştırma, "hepsi 18 yaşın üzerinde olan 3.274 kişiye baktı."
 • “The Faroe Islands are home to 50,000 people, most of whom live in Torshavn, the capital city.”
  "Faroe Adaları, çoğu başkent Torshavn'da yaşayan 50.000 kişiye ev sahipliği yapıyor."
 • A giraffe named “Forest” is “much taller than the two other giraffes at the zoo, both of whom are female.”
  "Forest" adlı bir zürafa, "hayvanat bahçesindeki ikisi de dişi olan diğer iki zürafadan çok daha uzundur."
 • A woman in Poland gave birth to six babies, “four of whom are girls.”
  Polonya'da bir kadın, "dördü kız" olan altı bebek doğurdu.

Peki ama bunların en yaygın kullanımlar olduğunu nereden biliyoruz? Şöyle ki, Amerikan İngilizcesi kütüphanesinde son yirmi yıldaki kaynakları aradık ve "of" kelimesinin açık ara en sık "whom" kelimesinin yanında görünen kelime olduğunu bulduk.

Daha sonra, o kütüphaneden ve ayrıca internetten örneklere baktık ve çoğu zaman “of whom” edat ifadesinin nicelikle ilgili bir kelimeden sonra geldiğini gördük.

İşin güzel yanı, gayri resmi konuşmada “[miktar] + of whom” ifadesi de oldukça yaygındır. Örneğin, İngilizce konuşulan altı ülkede, TV programı senaryoları kitaplığını aradık ve çoğu miktarla ilgili bir kelimeden sonra gelen yaklaşık 1200 "of whom" örneğini bulduk. İşte iki örnek:

 • I have three sons, each of whom is the center of his own universe. (Home Improvement)
  Her biri kendi evreninin merkezi olan üç oğlum var. (Home Improvement)
 • He just wants to do a good job, unlike these two, one of whom forgot to wear shoes. (Man Up!)
  Biri ayakkabı giymeyi unutan bu ikisinin aksine sadece iyi bir iş çıkarmak istiyor. (Man Up!)

Yani birinin “whom” dediğini duyduğunuzda, onu “[miktar] + of whom” yapısında kullanıyor olmaları yüksek olasılıktır.

2. Edat + “Whom”

“Whom” kelimesinin kullanıldığı ikinci en yaygın yol genel olarak edatlarla birliktedir. Yukarıdaki tabloya bakarsanız, “of” dışında “with”, “to”, ve “for” gibi başka edatların da olduğunu fark edeceksiniz.

Bu bir tesadüf değil. Bu günlerde, "whom" neredeyse her zaman bir edattan sonra kullanılıyor. Aslında, bir araştırma, Amerikan üniversite öğrencilerinin, dilbilgisi açısından yanlış olsa bile, edatlardan sonra "whom" kullandığını buldu.

Bir ABD şirketinin dahili e-postalarından bazı örnekler (bir skandaldan sonra kamuoyu ile paylaşılmıştır):

 • Please let me know with whom I should work to gather this information.
  Lütfen bu bilgiyi toplamak için kiminle çalışmam gerektiğini bana bildirin.
 • To whom should Ken send this letter?
  Ken bu mektubu kime göndermeli?

“[Edat] + whom” resmi ve gayri resmi İngilizcede kullanılır. Örneğin, aşağıda yaratıcılık hakkında gayri resmi bir konuşma yapan bazı insanların videosu var. İçlerinden birinin “with whom” ifadesini kullandığını fark edeceksiniz:

3. “To Whom It May Concern”

Son olarak, “[edat] + whom” formunun özel bir örneği ise resmi selamlamalardır, "To whom it may concern" ("İlgili kişiye").

Bu ifade "bu mesajı önemseyen herkese" anlamına gelir ve e-postalar ile mektupların başında kullanılır. Örneğin, bir işe başvuruyorsanız ve alıcının adını bilmiyorsanız, “To whom it may concern” ifadesini kullanabilirsiniz.

İlginç bir şekilde, bu ifade internette yeni bir hayat kazandı ve yabancılara duymak istemeyebilecekleri bir şey söylemeden önce çevrimiçi olarak selamlamanın bir yolu haline geldi. Bu ifade bir kısaltma haline bile geldi: “TWIMC”.

“Whom” yada “Who”?

Şimdiye kadar, İngilizce konuşanların aslında “whom” kelimesini kullandığı üç yaygın durumu ele aldık. Bu durumlarda “whom” kelimesinin “who” ile değiştirmenin mümkün olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

“To whom it may concern” ifadesinde, “whom” yerine “who” koymak, tabir sabit bir ifade olduğu için kulağa doğal gelmez. Peki ya diğer iki durumda?

1. Miktar + “Of Whom”

Bu durumda “whom”, “who” ile değiştirilemez. Aslında Lexico.com (Oxford University Press tarafından işletilen bir web sitesi) buna “zorunlu whom” diyor.

✕ I have three sons, each of who is the center of his own universe.
✕ A woman in Poland gave birth to six babies, four of who were girls.

Bununla birlikte, cümlenin geri kalanı “to be” fiili olmadan yeniden ifade edildiği sürece, buradaki “whom” başka bir kelimeyle - “them” ile değiştirilebilir.

 • I have three sons, each of them the center of his own universe.
 • A woman in Poland gave birth to six babies, four of them girls.

2. Edat + “Whom”

“[Preposition] + whom” yapısını kullanan cümleler, edat fiilden (veya fiilin nesnesinden) sonra taşındığı sürece “who” ile yeniden ifade edilebilir.

 • Please let me know who I should work with to gather this information.
 • Who should Ken send this letter to?

Aslında, “who … [edat]” hem resmi ingilizce hem de resmi olmayan İngilizcede “whom” karşılığına göre daha yaygındır. Bununla birlikte, “[edat] + whom” resmi olmayan bağlamlarda hala sıklıkla kullanılmaktadır, çünkü İngilizce konuşanlar bazen daha iyi gittiğini düşünürler!

Son Bir Tavsiye

Artık "whom" kelimesinin gerçekte ne zaman kullanıldığına dair daha iyi bir fikriniz olduğunu umuyoruz. Son bir ipucu olarak, modern İngilizce'de neredeyse her zaman bir edattan sonra "whom" kullanıldığını unutmayın.

İngilizce resmi tartışmalar yaparak pratik yapmak ister misiniz? Veya birinin İngilizce yazdığınız bir e-postayı kontrol etmesini mi istiyorsunuz? Bir Engoo hesabı oluşturun ve seçtiğiniz bir eğitmenden ücretsiz bir ders alın.