“So am I” ve “So do I” En Doğru Şekilde Nasıl Kullanılır

“So do I.”

“So have I.”

“So am I.”

Muhtemelen bu ifadeleri daha önce duymuşsunuzdur. Anadili İngilizce olan kişiler bunları konuşma sırasında çokça kullanırlar. Peki ama ne anlama geliyorlar? Ve “Me too” (“Ben de”) ifadesi ile nasıl farklılık gösterirler?

Bugün, insanların onları kullandıklarında tam olarak ne anlama geldiklerini bilmeniz ve onları İngilizce konuşma esnasında kendiniz kullanabilmeniz için bu gizemin dibine inmenize yardım edeceğiz!

So ... I

Uzun lafın kısası, “So” ile başlayıp “I” ile biten tüm ifadeler “me too” anlamına gelir

Yukarıdaki diyalogları anlamakta sorun yaşıyorsanız, tüm “So ... I” ifadelerini “Me too” ile değiştirin. Aynı anlama gelirler ve hem resmi hem de gayri resmi İngilizcede kullanılırlar.

Ama “So … I” nasıl olur da “Me too” anlamına gelir? Şöyle ki, "so", İngilizce konuşanların tekrardan kaçınmak için sıklıkla kullandıkları bir kelimedir.

“I think so” gibi cümleleri düşünün. Biri size “Does your cat really like you?” (“Kediniz sizi gerçekten seviyor mu?”) diye sorduğunda, “I think my cat really likes me” (“Sanırım kedim beni gerçekten seviyor”) yerine “I think so” yanıtını verebilirsiniz. Aynı şey, “I love spicy food” (“Baharatlı yiyecekleri severim”) ifadesine katıldığınız zaman da geçerlidir. “I love spicy food too,” cümlesi yerine basitçe “So do I” diyebilirsiniz.

Neden Cümlenin Sonunda “I” Var?

Muhtemelen İngilizce cümlelerin bir özne ile başladığını öğrenmişsinizdir. Öyleyse neden “So … I” ifadesinin sonunda “I” var?

Aslında normal İngilizce cümle yapısının tersine çevrildiğini ilk kez görmüyorsunuz. Örneğin, birine “Where are you?” (“Neredesin?”) diye sorduğunuzda, bu aynı zamanda normal cümle yapısının tersine çevrilmesidir (“You are … ”).

“So … “ için cümleleri ters çevirme işlemi, bir cümleyi soru haline getirmek için ters çevirme işlemine benzer. Cümledeki fiil “to be” veya bir yardımcı fiil ise, ona dokunmayın.

 • I am busy. → So am I.
  Meşgulüm. → Ben de.
 • I can speak English. → So can I.
  İngilizce konuşabilirim. → Ben de.
 • I will be there. → So will I.
  Orada olacağım. → Ben de.
 • If I won the lottery, I would buy a mansion. → So would I.
  Piyangoyu kazansaydım, bir konak satın alırdım. → Ben de.

Cümle başka bir fiil içeriyorsa, "do" yardımcı fiilini kullanın. Orijinal fiille “do” kullandığınız sorulardan farklı olarak, bu durumda orijinal fiili “do” ile değiştirirsiniz.

 • I love spicy food. → So do I.
  Baharatlı yiyecekleri severim. → Ben de.
 • I go jogging every day. → So do I.
  Her gün koşuya giderim. → Ben de.
 • I eat a lot for breakfast. → So do I.
  Kahvaltıda çok yerim. → Ben de.
 • I have twenty dollars in my pocket. → So do I.
  Cebimde yirmi dolarım var. → Benim de.

Sadece fiilin zamanına dikkat ettiğinizden emin olun.

 • I loved spicy food when I was a kid. → So did I.
  Çocukken baharatlı yiyecekleri çok severdim. → Ben de.
 • I’ve been sick recently. → So have I.
  Geçenlerde hastaydım. → Ben de.

Ne Zaman “Me too” Yerine “So … I” Kullanılır

“Me too” yerine “So … I” ifadesini ne zaman kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. “Me too” daha basit ve aynı anlama geliyor, bu yüzden mümkün olduğunda onu kullanmak mantıklı.

Ancak, “Me too” ifadesinin kullanılamadığı iki durum vardır.

1. Daha uzun bir cümlenin parçası olarak

“Me too” ifadesinin aksine “So do I” ifadesi daha uzun bir cümlenin bir parçası olabilir. Örneğin, “Jay likes dogs” ve “I like dogs too” (“Jay köpekleri sever” ve “Ben de köpekleri severim”) cümleleri birleştirmek isterseniz, aşağıdakilerden birini söylemeniz gerekecek:

 • Jay likes dogs, and so do I.
 • Jay likes dogs, and I do too.

Kulağa doğal gelmemesinin yanı sıra, “Jay likes dogs and me too” cümlesi ayrıca belirsizdir. “Jay likes dogs and he likes me too” (“Jay köpekleri sever ve beni de sever”) gibi başka bir anlamada gelebilir:

2. Diğer zamirlerle

“Me too” ifadesi çok uygun olsa da, yalnızca “me” zamiri için işe yarar. “He too” veya “they too” diyemezsiniz. Ya bir fiil eklemeniz ("He does too") ya da "So + [fiil] + [zamir]" yapısını kullanmanız gerekir.

 • Jay likes dogs, and so does my sister.
 • Jay likes dogs, and my sister does too.

İşte birkaç örnek daha:

 • I’ve been to China before. → So has my sister.
  Ben zaten Çin'deydim. → Kız kardeşim de öyle.
 • I can speak Italian. → So can my friend, Bill.
  İtalyan'ca konuşabiliyorum. → Arkadaşım Bill de öyle.
 • I think that’s a great idea.→ So do we.
  Bence bu iyi bir fikir. → Bizce de öyle.
 • I’m hungry. → So are they.
  Açım. → Onlar da öyle.

Bonus: “Neither ... I”

Bu konuya gelmişken, “So… I” ifadesinin olumsuz versiyonu olan “Neither … I” ifadesinii de gözden geçirelim. "Me neither" ("Ben de değil") anlamına gelir.

 • I don’t speak German. → Neither do I.
  Almanca konuşmuyorum. → Ben de.
 • I’ve never had a pet before. → Neither have I.
  Hiç evcil hayvanım olmadı. → Benim de.
 • I’m not a fan of pizza. → Neither is my mom.
  Ben pizza hayranı değilim. → Annem de öyle.

Bu ifadeleri gerçek hayatta kullanarak biraz pratik yapmak ister misiniz? Ya da sadece İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? O zaman bir Engoo eğitmeni ile bir ders ayırtın! Ayrıca eğitmenlerimizle çalışabileceğiniz “So/Neither do I” üzerine bir gramer dersimizde var.