İngilizce Okuma Becerilerinizi Geliştirmenin Kesin Bir Yolu

İngilizcede her paragraf, haber makalesi veya kitap, tırmanılması gereken bir dağ gibidir. Doruğa ulaşmak için önemli bir beceriye ihtiyacınız var: yorumlama.

Basitçe söylemek gerekirse, yorumlama, aynı şey hakkında konuşmak için farklı kelimelerin kullanılmasıdır. Örneğin, Disneyworld hakkında bir haber makalesi okuduğunuzu varsayalım. Makale, 'Disneyworld'ü tekrarlamak yerine, büyük olasılıkla ondan 'eğlence parkı', 'lunapark' veya 'en iyi yaz destinasyonu' olarak bahsedecektir.

Disneyworld’den bahseden her bir ifadeyi fark ettiğinizde, haber makalesinin anlatmak istediğini anlamak için 'zirve' yönünde bir adım atmış olursunuz. 

Özellikle yorumlama ana konuya atıfta bulunduğu zaman, yorumlamayı kaçırırsanız, makaleyi anlamakta çok zorlanacaksınız. Bunu birkaç kez kaçırırsanız, parça anlamını tamamen kaybeder ve makalenin tüm anlatmak istediğini anlayamazsınız!

Bunun başınıza gelmemesini sağlamak için, bu makale sizi okuduğunuz herhangi bir metindeki yorumlamaları tanımaya hazırlar. İngilizce okuma geliştirme egzersizlerine hazır olun!

Yorumlama, okuduğunu anlamayı nasıl etkiler?

İlk önce, yorumlamaları tanımadaki başarısızlığın İngilizce okuduğunu anlamanı nasıl etkileyebileceğine bakalım. Diyelim ki "İkinci Dünya Savaşı Silah Koleksiyonu İçin Alman Adama Para Cezası Verildi" haberini okudunuz. İşte ilk birkaç paragraf:

Okuduğunuzu anlamak için bir mücadele verdiyseniz, endişelenmeyin - çoğu öğrenci bunu yaşar.

Bu makaleyi zorlaştıran şey, içerdiği tüm yorumlamalardır. Üçüncü paragrafta ise makale özneye dört farklı şekilde atıfta bulunmuştur. Başlıkta kişi bir 'Alman adam' olarak ifade ediliyor. Daha sonra kendisine "84 yaşında bir adam", "adam" ve son olarak da "sanık" deniyor.

Ayrıca mahkeme (bu hikayenin diğer önemli katılımcısı) "bir Alman mahkemesi", "kuzeydeki Kiel kenti eyalet bölgesi" ve "o" olarak tanımlanıyor.

Ayrıca makale, bu hikayedeki ana eylem olan adamın cezalandırılmasına da birkaç farklı şekilde atıfta bulunmaktadır. Başlıkta 'para cezası', ardından ilk paragrafta 'hüküm giydi' ve sonraki paragrafta 'hapis cezasına çarptırıldı' ve 'para cezasına çarptırıldı' diye yorumlanır.

Bu tanımların hepsinin aynı şeyi ifade ettiğini anladığınızda, parçanın ana fikri netleşiyor: Bir Alman mahkemesi, bir adamı yasadışı olarak İkinci Dünya Savaşı silah koleksiyonu yaptığı için cezalandırıyor.

'Peki ama bir yorumlamayı nasıl tanıyabilirim?" diye düşünebilirsiniz.

Yorumlama İngilizcede neye benziyor

Yorumlamaları bulmak için önce İngilizce'de nasıl göründüklerini bilmelisiniz. Örneğin, muhtemelen “it,” “she,” veya “they” gibi birçok kişi zamirini içerdiklerini biliyorsunuzdur. Aşağıda, başka sözcüklerin sıklıkla kullandığı birkaç form daha bulunmaktadır.

1. The …

Çoğu yorum "the" ile başlar. Bunun nedeni, 'the' ifadesinin genellikle daha önce bahsedilen şeylere atıfta bulunmak için kullanılmasıdır.

Örneğin yukarıdaki yazıda fark edeceksiniz ki Alman erkek önce “an 84-year-old man,” ve sonrasında “the man” and “the defendant” olarak yorumlanıyor. 'Defendant' kelimesini anlamamış olsanız bile, muhtemelen daha önce bahsedilen bir şeye atıfta bulunduğunu önündeki ‘the’ sayesinde anlayabilirsiniz.

2. Kapsayıcı Terimler (Hypernyms)

Bir hipernim (kapsayıcı terim), bir tür kategoriyi belirten bir kelimedir. Örneğin, "gıda", "meyveler", "sebzeler" ve "et" kelimelerinin kapsayıcı terimidir. 'Meyve', 'ılıman meyve' ve 'tropik meyve' için bir kapsayıcı terimdir ve o da 'ananas' ve 'muz' için bir kapsayıcı terimdir.

Kapsayıcı terimler genellikle yorumlamalarda kullanılır. Örneğin, ananaslarla ilgili bir ansiklopedi girişi, onlara "meyve" ve "tropikal meyve" gibi kapsayıcı terimlerle atıfta bulunacaktır.

3. Alt Terimler (Hyponyms)

Alt terimer, kapsayıcı terimlerin tersidir. Örneğin, 'meyve', 'yiyecek' için bir alt terimdir.

Açıklamalarda, alt terimler genellikle fazladan ayrıntılar içerir. Ayrıntılar basit olabilir, örneğin yukarıdaki haber özneye '84 yaşında bir adam' diye - adamın takma adı ile atıfta bulunur.

Ancak bazen ayrıntılar işleri karmaşıklaştırabilir. Bir örnek, Alman mahkemesinin "kuzeydeki Kiel kenti eyalet bölgesi" takma adıyla anılmasıdır. Çoğu öğrenci gibiyseniz, muhtemelen bu cümleyi okurken onu anlamada güçlük çekersiniz.

Ama korkmayın. Yorumu burada! Kafanızı karıştıracak kadar ayrıntılı bir ifadeyle karşılaşırsanız, derin bir nefes alın ve:

  1. Bir 'the' ile başladığı gerçeğine odaklanın.
  2. Bazı tanımların çok fazla ayrıntı içeren alt terimler olduğunu unutmayın.

Bu ipuçlarını fark ettiğinizde, cümlenin muhtemelen daha önce bahsedilen bir şeyin yorumlanması olduğunu anlamanız kolaylaşacaktır.

4. Eşanlamlılar (Synonyms)

Son olarak, eşanlam, yorumlamaların en sıklıkla aldığı bir biçimdir. Kulağa çok zor gelmeyebilir, ancak İngilizce'de eş anlamlı olan kelimelerin sizin dilinizde eş anlamlı olmayabileceğini unutmayın.

Örneğin, 'egzersiz yapmamanın' sağlık üzerindeki etkilerini ele alan bu haberde, 'fit olmama', 'egzersiz yapmama' ile yakından eşanlamlı haline geliyor. Bu bağlantıyı kaçırırsanız, parçayı tamamen yanlış anlayabilirsiniz!

Gerçek İngilizce pratiği ister misin?

İngilizce okuma becerilerinizi daha da geliştirmek istiyorsanız, ücretsiz Daily News derslerimizle çalışmayı deneyin! Her gün öğrenciler için özel olarak tasarlanmış yeni makaleler sunuyoruz. Buna ek olarak, her ders, aynı zamanda İngilizce konuşma becerilerinizi de geliştirebilmeniz için profesyonel eğitmenlerimizden biriyle tartışabileceğiniz sorular içerir!