TOEIC Okumada Zamanın Bitmesi Nasıl Önlenir?

TOEIC okuma testi sırasında her zaman telaşlı hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Teste girenlerin çoğu, yalnızca 75 dakikada cevaplamaları gereken 100 soru karşısında şaşkına dönüyor!

Neyse ki, Engoo'da öğrencileri sınavlara hazırlama konusunda çok fazla deneyime sahibiz. Bugün, TOEIC okuma testini zamanında bitirmek için stratejilerimizi paylaşacağız.

7. Bölümle Başlayın ve Zamanınızın Çoğunu Ona Harcayın

TOEIC okuma testinin üç bölümü vardır:

 • Bölüm 5: Tamamlanmamış Cümleler (30 soru)
 • Bölüm 6: Metin Tamamlama (16 soru)
 • Bölüm 7: Okuduğunu Anlama (54 soru)


7. bölüm diğer iki bölüme göre daha zor ve uzundur. Bu nedenle, Bölüm 5 ve 6 ile başlayıp Bölüm 7'den önce kendinizi yormak yerine, önce son bölümü yapmanızı ve zamanınızı şu şekilde ayarlamanızı öneririz:

 • Bölüm 7: 55 dakika (soru başına yaklaşık 1 dakika)
 • Bölüm 5: 10 dakika (soru başına en fazla 20 saniye)
 • Bölüm 6: 10 dakika (soru başına en fazla 30 saniye)

Bölüm 7'ye daha fazla zaman vermek, test puanınızda daha büyük bir fark yaratabilir. Oxford University Press tarafından yayınlanan bir TOEIC kılavuzu şunları açıklar:

Öğrenciler Bölüm 5 ve 6'daki soruları cevaplamak için gereken anahtar kelimeleri bilmiyorlarsa, fazladan zaman harcamak yardımcı olmayacaktır. Ancak 7. bölümde, zor bir soru için fazladan bir dakika ayırmak, doğru cevabı aramada büyük bir fark yaratabilir.

7. Bölüm Stratejisi

Tamamen boşluk doldurmadan oluşan bölüm 5 ve 6'nın aksine, bölüm 7 çok daha fazla çeşitliliğe sahiptir. Farklı türde sorularla birlikte uzun bölümler - hatta bazen birden çok bölüm - vardır.

Bu kısım sizi zorluyorsa, daha kolay sorularla başlamanızı öneririz. Bunlar en az okumayla cevaplanabilecek olanlar. Örneğin, aşağıdaki üç sorudan hangisini yanıtlamanız daha kolay?

 1. 3. paragraftaki "highlight" kelimesi aşağıdaki kelimelerden hangisine anlamca en yakındır?
 2. Müşteri hangi ürünü iade etmek istiyor?
 3. Müşterinin sipariş ettiği ürünle ilgili en doğru olan nedir?

Soru 1, kullanılan bir kelime kelimesini sorarken, soru 2, metni hızlıca tarayarak bulabileceğiniz belirli bir ayrıntıyı sorar. Öte yandan, 3. soru, tüm metin hakkındaki anlayışınıza dayanarak bir tahminde bulunmanızı ister. Bu yüzden soru setleri üzerinde çalışırken 1. ve 2. gibi sorularla başlayın.

Oxford rehberi bu yaklaşımın başka bir faydasını açıklıyor:

Belirli bilgi sorularını yanıtlamak için metni hızlıca tarayarak test katılımcıları metnin ne hakkında olduğu ve nasıl düzenlendiği hakkında genel bir fikir edinebilirler. Daha kolay soruları yanıtladıklarında, daha zor soruları yanıtlamak için zaten yeterli bilgiye sahip olabilirler veya en azından cevabı bulmak için nereye bakacakları konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaklardır.

Bölüm 5 ve Bölüm 6 Stratejisi

Bölüm 5 ve 6'daki soruları 20-30 saniyede nasıl yanıtlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Birçok test katılımcısı, soruları iki turda gözden geçirmeyi faydalı buluyor.

 1. İlk turda, mümkün olduğu kadar çok soruyu olabildiğince çabuk yanıtlamaya çalışırsınız. Zor veya zaman alıcı bulduğunuz soruları atlayın.
 2. İkinci turda, ilk seferde atladığınız sorulara geri döner ve onları çözmek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırsınız. Bir soru sizi 20-30 saniyeden fazla tutarsa, en iyi tahmininizi yapın ve devam edin.

Ama hangi soruları atlayacağınızı nereden biliyorsunuz? Bölüm 5 ve 6'da iki ana soru türü vardır:

 1. Kelime soruları
 2. Dil bilgisi soruları

Kelime soruları, bir kelimenin ne anlama geldiğine ve/veya nasıl kullanıldığına dair bilginizi test eder. İşte resmi TOEIC el kitabından bazı kelime soru örnekleri.

Öte yandan, dil bilgisi soruları dil bilgisi bilginizi test eder. Kelime sorularının aksine, bunları tüm anahtar kelimeleri anlamadan çözebilirsiniz. Bunun nedeni, birçoğunun aşağıda görebileceğiniz gibi, aynı kelimeyi farklı biçimlerde içermesidir:

101. soru için, "complicated" kelimesinin ne anlama geldiğini anlamasanız bile, doğru cevap olduğunu tahmin edebilirsiniz çünkü "unnecessarily" bir zarftır ve ardından bir fiil veya sıfat gelmesi gerekir.

Aynı şey 103. soru için de geçerli. "learning" bir fiildir, yani ondan önceki kelimenin muhtemelen bir zarf olması gerektiğini bilirsiniz: "regularly."

Yani bir kelime sorusuna takılıp kaldıysanız, sadece bir tahminde bulunun ve devam edin. Ancak dil bilgisi odaklı bir soruya takılıp kalırsanız, cevabı çevreleyen kelimeleri kullanarak bulmaya çalışın.

İngilizce Konuşma Pratiği Yap

Son ipucumuz bol bol İngilizce konuşma pratiği yapmak üzerine. TOEIC Dinleme ve Okuma sınavında konuşma bölümü olmadığı için bu mantıklı görünmeyebilir. Ancak, Oxford'un açıkladığı gibi:

Grup çalışmasında ortak olan sözlü üretim ve etkileşim türleri (..). TOEIC'de başarılı olmak için öğrencilerin ihtiyaç duyacakları temel bilgi ve becerileri uygulamanın ve pekiştirmenin doğal ve güçlü yollarıdır.

Öğrencilerimiz de buna katılıyor. Bize online İngilizce konuşma derslerinin onlara TOEIC'e hazırlanırken öğrendikleri kelime ve grameri kullanma şansı verdiğini söylediler. Ayrıca, online dersler, ders çalışmaktan çok daha eğlencelidir!Online İngilizce derslerini TOEIC çalışma planınızın bir parçası yapmak istiyorsanız, Engoo'ya katılın ve profesyonel eğitmenlerimizin birinden ders alın. (Eğitmenlerimizden bazıları, öğrencilerini TOEIC'e hazırlama konusunda deneyime sahiptir!)