İngilizce Gramerde Çift Olumsuz Yanlış mı?

Bugünün blog yazısında, tartışmalı bir İngilizce gramer konusunu açıklayacağız: "çift olumsuz" veya "çift olumsuzlama". İşte ele alacağımız şeyler:

 1. Çift olumsuz nedir?
 2. Çifte olumsuzluğun olmadığı durumlar
 3. Çift olumsuzluk durumları
 4. Bu konudaki düşüncelerimiz

Çift Negatif Nedir?

İngilizce'de insanlar genellikle bir ifadeyi tek bir olumsuz kelimeyle reddederler. Buna "tek olumsuz" denir.

 • I did not steal anything.
 • I stole nothing.

Çift olumsuzlama, olumsuz bir ifade yapmak için iki olumsuz kelimenin kullanılmasıdır.

 • I did not steal nothing. [= I did not steal anything.]
 • He does not know nobody here. [= He does not know anybody here.]

Klasik bir örnek, Rolling Stones'un "I Can't Get No Satisfaction" anlamına gelen "I can't get any satisfaction." şarkısıdır.

O halde İngilizcenin aslında olumsuz bir ifadede bulunmanın iki yolu var mı: tek ve çift olumsuzlama? Yoksa biri doğru diğeri yanlış mı? Bu kime sorduğunuza bağlı!

Çifte Olumsuzlamaya Karşı Durumlar

Most English textbooks, teachers, and educated native speakers will say that you can only make a negative statement with single negation.

Çoğu İngilizce ders kitabı, öğretmen ve eğitimli anadili İngilizce olan kişiler, yalnızca tek bir olumsuzlukla olumsuz bir ifadede bulunabileceğinizi söyleyecektir.

Onlara göre, çifte olumsuzlama mantıklı değil. Matematikte olduğu gibi: İki negatif sayıyı çarptığınızda, pozitif bir sayı elde edersiniz, başka bir negatif sayı değil. Yani çifte olumsuzlamayı kullanan insanlar aslında olumlu açıklamalar yapıyorlar!

 • "I didn't steal nothing" aslında "I stole something." demek
 • "He doesn't know nobody", "He knows somebody." anlamına geliyor

Çifte Olumsuzlama Örneği

Ancak, bu konuyu daha fazla okursanız, çifte olumsuzluk için biraz destek bulacaksınız. Destekleyenler, çifte olumsuzluğun mantıklı olduğunu söylüyor. Örneğin, anadili İngilizce olan hiçbir kişi "I didn't steal nothing" ifadesini duymaz ve bunun "I did steal something" anlamına geldiğini düşünmez. Yani çift negatif mantıklı.

Destekleyenler ayrıca çifte olumsuzlamanın İngilizce gramerde uzun bir geçmişi olduğuna dikkat çekeceklerdir. Pek çok vakası Eski İngilizcede bulundu ve geçmişte ünlü yazarlar çift ve hatta üçlü negatifler kullandılar.

Nowher so bisy a man as he ther nas,

[= Nowhere so busy a man as he there never was,]

- Chaucer in The Canterbury Tales

I never was, nor never will be.

- Shakespeare in Richard III

Taraftarlara göre, çift olumsuzluğun yanlış gramer haline gelmesinin nedeni, 18. yüzyıldan kalma İngilizce gramer rehberleridir.

Lindley Murray'in İngilizce Grameri özellikle etkiliydi. ABD'de, Birleşik Krallık'ta ve tüm dünyada birçok baskıdan geçti ve Edgar Allen Poe ve Charles Dickens gibi ünlü yazarlar tarafından saygı gördü. İşte çift negatif hakkında söyledikleri:

İngilizcede iki olumsuz birbirini yok eder

Destekleyenler, bunun gibi gramer kılavuzları nedeniyle çifte olumsuzlamanın kötü bir dilbilgisi olarak görüldüğüne inanıyorlar.

Biz Ne Düşünüyoruz

Çifte olumsuzluğun hem destekçileri hem de eleştirmenleri haklıdır

 • Çifte olumsuzluğun kendisinde yanlış bir şey olmadığını söyleyen destekçilere katılıyoruz. İngilizcenin birçok lehçesi vardır ve her lehçe gramer açısından farklıdır. Yani bazı lehçelerde çift olumsuzlama aslında doğru kabul edilir.
 • Bununla birlikte, eleştirmenler, İngilizce sınıfında öğrendiğiniz türler gibi, İngilizce'nin daha yaygın olarak konuşulan lehçelerinde çifte olumsuzluğun artık doğru olmadığı konusunda haklılar. Bu yüzden haberlerde, yasal belgelerde veya akademik makalelerde görmeyeceksiniz ve çifte olumsuzlamayla şarkı söyleyen birçok pop yıldızı röportajlarda tek olumsuzlamayı kullanacak.

İnsanların bilmediği bir başka şey de, gramer kılavuzlarının ortaya çıkmasından yüzyıllar önce başlayan dildeki doğal değişiklikler nedeniyle çifte olumsuzluğun 16. yüzyılda zaten yaygın olmadığıdır.

Bu yüzden İngilizce öğrenenlere tavsiyemiz standart tek olumsuzlamayı kullanmaya devam etmeleridir, ancak bazı İngilizce konuşanların bugün hala çift olumsuzu kullandığını unutmayın.

İngilizce gramer konusunda daha fazla yardım için ücretsiz gramer derslerimize göz atın ve profesyonel İngilizce eğitmenlerimizden biriyle ders rezervasyonu yapın. Eğitmenlerimiz 7/24 hizmetinizdedir ve İngilizce ile ilgili her konuda size yardımcı olmaya hazırdır! Buradan bizim hakkımızda daha fazla bilgi edinin.