“Kadın” için 3 İngilizce Kelimenin Arkasındaki Tarih

Bugün Dünya Kadınlar Günü! Bu bayramın şerefine, kadınlara atıfta bulunmak için kullandığımız üç yaygın kelimenin arkasındaki tarihi öğrenelim.

1. Girl

Bugün "girl", bir kız çocuğunu ifade eder. Ancak, 16. yüzyıldan önce, genellikle sadece çocuk anlamına geliyordu. Bunun neden olabileceğine dair bir fikir edinmek için 1637 tarihli bu tabloya bakın. Kaç tane erkek çocuk görüyorsunuz?

"I. Charles'ın Beş Büyük Çocuğu" Anthony van Dyck

Çoğu insan bir der. Ama soldan ikinci çocuk (kırmızı elbise giyen) aslında "James" adında bir çocuk. Elbise giyiyor çünkü o sırada ortadaki kardeşi Charles gibi pantolon giyecek yaşta değildi.

Geleneksel olarak, küçük erkekler ve kızlar benzer giysiler giyerdi ve o kadar da farklı görünmüyorlardı. Aralarında ayrım yapmak tamamen gerekli olmadığı için "girl" her ikisine de atıfta bulunmak için yeterliydi.

2. Lady

Bu günlerde, "lady" bir kadın için başka bir kelimedir. Ama bu kelimenin büyük olasılıkla "loaf" (somun) ile ilgili olduğunu biliyor muydunuz?

İki somun ekmek

Oxford İngilizce Sözlüğü'ne göre, "lady" aslında “female head of household” (kadın hane reisi) anlamına geliyordu. "Loaf (somun)" ve "dige" (kazmak) ("hamur yoğuran kişi" anlamına gelir) birleşimidir. Bu arada, aslen "evin erkek reisi" anlamına gelen "lord", "somun" ve "ward" ("bekçi" anlamına gelen) kelimelerinden gelir.

Yani "lady" aslında "ekmek yapan" ve "lord" "ekmeği koruyan kimse" anlamına geliyordu.

3. Woman

"Woman" is what we call female adults. The word is a combination of "wif" and "man." However, it doesn't mean "the wife of a man"!

"Woman", kadın yetişkinlere seslendiğimiz kelimedir. Kelime, “wif” (eş) ve “man” (erkek) kelimelerinin birleşimidir. Ancak, "bir erkeğin karısı" anlamına gelmez!

  • “Wif" aslında genel olarak yetişkin kadınlara atıfta bulunur. Bu anlam, İskoç İngilizcesinde ve modern İngilizcede birkaç kelimede hala varlığını sürdürmektedir. Örneğin, “midwife” (ebe) kelimesi, evli ya da değil, diğer kadınlara doğumda  yardım eden bir kadını ifade eder.
  • "Man" genellikle Eski İngilizce'de "kişi" veya "insan" anlamına geliyordu.

"Wif" and "man" combined into "wifmann," "wiman," and eventually "woman." So "woman" actually means "adult female person."

"Wif" ve "man", "wifmann", "wiman" ve sonunda "woman" olarak birleştirildi. Yani "woman" aslında “yetişkin kadın kişi” anlamına gelir.

Uluslararası Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

"girl", "lady" ve "woman" sözcükleri hakkındaki bu eğlenceli gerçekleri beğeneceğinizi umuyoruz. Daha fazla kelime öğrenmek veya İngilizce konuşma pratiği yapmak için Engoo'da online bir İngilizce dersi ayırtın!