İngilizce Maaşınızı Görüşmek için 3 İpucu

Araştırmanızı yaptınız ve ne kadar almanız gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi bu maaşı alacağınızdan nasıl emin olacaksınız?

Halihazırda bir teklif almış olsanız da ya da henüz mülakatta olsanız da, maaşınızı İngilizce olarak konuşmak için bu üç ipucuna göz atın.

1. Çok Doğrudan Konuşmayın

İngilizce konuşulan ülkelerde para hassas bir konudur. Bunun hakkında konuşmak için çok hevesli görünmek istemezsin. Bu yüzden maaşınızı müzakere ederken kelimelerinizi dikkatli seçin. Örneğin, "pay" veya "money" demek yerine daha az doğrudan kelimeler deneyin. İşte bazı seçenekler:

  • "Compensation": Bedel, para (ör. maaş, ikramiye ve komisyon) ve diğer şeyler (ör. sosyal haklar ve öz sermaye) dahil olmak üzere şirketin size ödediği her şeyi içerir.
  • "Pay scale" veya "Salary range": Bu ifadeler tam bir sayı yerine bir aralık ister.

Ayrıca, maaşı artırmadan önce, İngilizce konuşanlar genellikle önce olumlu bir şey söylerler. Örneğin, görüşmeciye teşekkür edebilir veya işle ne kadar ilgilendiklerini söyleyebilirler.

Thank you for the offer. I'm excited that your team wants me on board! However before accepting the offer, I'd like to address the proposed salary.

Teklif için teşekkürler. Ekibinizde beni görmek istediğiniz için heyecanlıyım! Ancak teklifi kabul etmeden önce, önerilen maaşa değinmek istiyorum.

I appreciate the time you've taken to speak with me today. To make sure we're truly a good fit for each other, could you tell me a bit about compensation? I don't think I saw any specifics in the job listing.

Bugün benimle konuşmak için ayırdığın zaman için minnettarım. Birbirimize gerçekten uygun olduğumuzdan emin olmak için, bana biraz bedellerden bahseder misin? İş listesinde herhangi bir ayrıntı gördüğümü sanmıyorum.

Ayrıca insanların para hakkında konuşurken "something" kelimesini kullandıklarını da duyacaksınız. Bu, dolaylı olmanın iyi bir yoludur: ör. "I had something slightly higher in mind" or "I was hoping for something in the range of X and Y."

2. Önce Bir Sayıdan Bahsetmeyin

Bir görüşmeci maaş beklentilerinizi sorduğunda, söylememek daha iyidir.

  • Bir numarayı çok düşük olarak adlandırırsanız, daha sonra daha fazlasını istemeyi zorlaştırırsınız.
  • Bir sayıyı çok yüksek tutarsanız (ve buna değer olduğunuzu henüz gösterme şansınız olmadıysa), şirket sizi düşünmeyi bırakabilir.

Bu nedenle, bir pozisyon için tam olarak ne kadar ödemeniz gerektiğini bilseniz bile, önce bir numara belirtmekten kaçınmak daha iyidir. Genel olarak, İngilizce konuşanlar, adil bir teklifin nasıl görüneceğini bilmek için rol hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını söyleyerek bunu yaparlar.

Ayrıca şirkete ne ödemeyi beklediklerini de sorabilirsiniz. Tüm şirketlerin işe aldıkları pozisyonlar için bir bütçesi vardır. Bu bütçeyi bilmek, müzakereler için size daha iyi bir başlangıç noktası sağlayacaktır. İşte bunu gündeme getirmenin bazı yolları.

I think I need to know more about the role and the company to give you an accurate number. Can you give me an idea of the salary range you had in mind?

Size doğru bir sayı vermek için rol ve şirket hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Aklınızdaki maaş aralığı hakkında bir fikir verebilir misiniz?

I'd be happy with a salary that reflects my experiences and qualifications. What can you share about the budget for this position?

Deneyimlerimi ve niteliklerimi yansıtan bir maaştan memnun olurum. Bu pozisyon için bütçe hakkında neler paylaşabilirsiniz?

3. Neden Daha Fazlasını Hak Ettiğinizi Açıklayın

Daha yüksek maaş istemekten korkmayın.

It can be a good idea to ask for more money than you actually expect to get. Your boss may say no, but they may also consider something closer to the amount you suggest — or even offer exactly what you ask!

Aslında almayı beklediğinizden daha fazla para istemek iyi bir fikir olabilir. Patronunuz hayır diyebilir, ancak önerdiğiniz miktara daha yakın bir şey düşünebilir - hatta tam olarak ne istediğinizi teklif edebilir!

"How to Negotiate a Better Salary" | Engoo Daily News

Ancak, bir teklifin "düşük" olduğunu doğrudan söylemekten kaçının, çünkü bu İngilizce'de kulağa kaba gelebilir. Bunun yerine:

  1. Aklınızda daha yüksek bir maaş olduğunu söyleyin.
  2. Neden ekstra ödemeye değer olduğunuzu açıklayın.

İsteğinizi haklı çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı nedenler şunlardır:

  • Şirketin ihtiyaç duyduğu çok özel bir beceri setiniz veya geçmişiniz vardır.
  • Şirketin başlangıçta talep ettiğinden çok daha fazla deneyime ve uzmanlığa sahipsinizdir.
  • Önerilen maaş, sektör standardından, mevcut maaşınızdan veya başka bir şirketin size teklif ettiği maaştan daha düşüktür.

Ayrıca şirkete, teklifi neden yaptıklarını anladığınızı (örneğin bütçeleme sorunları) anladığınızı söylemek ve esnek olmak istediğinizden emin olmak isteyebilirsiniz. İşte bunu yapmanın bazı yolları:

I understand there are budget constraints and I definitely want to be flexible. However, since I have more than a decade of experience in corporate sales and a solid track record of managing client relationships, I'd like to explore whether a slightly higher salary of $100,000 would be possible.

Bütçe kısıtlamaları olduğunu anlıyorum ve kesinlikle esnek olmak istiyorum. Bununla birlikte, kurumsal satışlarda on yıldan fazla bir deneyime ve müşteri ilişkilerini yönetme konusunda sağlam bir geçmişe sahip olduğumdan, (senelik)100.000$ gibi biraz daha yüksek bir maaşın mümkün olup olmayacağını araştırmak istiyorum.

Based on my research, similar positions in this area pay between £40,000 and £47,000. Given my experience, I'd expect something on the higher side, though I'm open to discussing other forms of compensation.

Araştırmama göre, bu alandaki benzer pozisyonlar 40.000 ile 47.000 Sterlin arasında ödeme yapıyor. Tecrübelerime dayanarak, diğer ücret miktarlarını tartışmaya açık olmama rağmen, daha yüksek bir şey beklerdim.

Bonus: Bir Eğitmenle Pratik Yapın

Herhangi bir alanda bir iş görüşmesine hazırlanmak için yardıma ihtiyacınız varsa, profesyonel bir İngilizce öğretmeni ile pratik yapmayı deneyin. Engoo'da öğretmenlerimiz grafik tasarım ve müzikten muhasebe ve finansa kadar çeşitli sektörlerde çalıştı. Birçoğunun, öğrencileri iş görüşmelerine hazırlama deneyimi de vardır. Böylece ihtiyacınız olan yardımı kesinlikle alacaksınız. Buradan kaydolun!