Ödüllü Oyun Yazarı ve Daily News Yazarı Harry ile Tanışın

Ders materyallerimiz profesyonel yazarlar, gazeteciler ve eğitimcilerden oluşan bir ekip tarafından üretilir. Ama aynı zamanda ödüllü bir oyun yazarımız olduğunu biliyor muydunuz?

Harry Meech'le tanışın!

Bizim için oyun yazmasa da, Konuşma derslerimizin yanı sıra yüzlerce Daily News dersi de yazdı. Daha yakın zamanda, blogumuzun editörü oldu, bu yüzden onu burada tanıtmanın tam zamanı.

Bize kendinden bahset!

Wellington, Yeni Zelanda'dan bir yazar ve tiyatro uygulayıcısıyım. İngiliz Edebiyatı ve Tiyatro alanında lisans derecem ve yaratıcı yazarlık alanında yüksek lisansım var.

İçerik Ekibi için yazmanın dışında, yerel tiyatro endüstrisinde yapım müdürü, ışık tasarımcısı ve oyun yazarı gibi çeşitli rollerde çalışıyorum. Üç orijinal uzun metrajlı oyun yazıp ürettim ve birçok başka yapımda çalıştım.

İş ve yaratıcı uğraşlar dışında, eşim ve ben, oğlumuz ve iki köpeğimizle yaşadığımız evimizi yavaş yavaş tamir ediyoruz.

Harry and his dog, Falcon

Tiyatro ve İngiliz edebiyatında ilginizi çeken şey neydi?

Her zaman hikayelerin ve İngilizcenin aşığı oldum. ABD'de Kansas'ta bir lisede değişim öğrencisi olarak geçirdiğim yıl boyunca tiyatroyla ilgilenmeye başladım.

Okulun kapsamlı bir tiyatro programı vardı ve zanaatın tüm yönlerine aşık oldum. Okul bana her şeyi deneme fırsatı verdi – oyunculuk, yönetmenlik, oyun yazarlığı, set tasarımı ve inşası, doğaçlama. Bu deneyim olmasaydı, Yeni Zelanda'ya döndüğümde tiyatro okumayı seçmezdim sanırım.

Üzerinde çalıştığın oyunları bizimle paylaşır mısın?

Kesinlikle. İşte bir araya getirilmesine yardım ettiğim bir Hamlet yapımının fragmanı.

Çok temiz! Ve İngilizce eğitiminde ilginizi çeken ne oldu?

İngilizce dili ve yazma konusunda tutkuluyum ve İngilizce eğitimi bana bu alanlarda çalışmak için harika bir fırsat sundu. Ayrıca yazma becerilerimi kullanmama ve geliştirmeme izin verecek ama yine de yaratıcı olmaya devam etmem için bana zaman tanıyacak esnekliğe sahip bir iş arıyordum. Bu yüzden Engoo'nun İçerik Ekibi buna mükemmel uydu.

İçerik Ekibindeki rolünüz nedir?

Şu anda İçerik Ekibinde birçok rolüm var. Geçmişte asıl işim Daily News makaleleri yazmak, düzenlemek ve gerçekleri kontrol etmekti. Ancak son zamanlarda, blog içeriğimizin çoğunu denetleyen bir yönetim rolü üstlendim.

Ayrıca şirket içindeki farklı ekipler için sosyal medya ve blog gönderilerinden reklamlara ve öğrencilerimizle ve eğitmenlerimizle iletişimlere kadar başka içerikler düzenliyor ve oluşturmaya yardımcı oluyorum.

Daily News makalesi hazırlama sürecinden biraz bahseder misiniz?

Burada tam olarak açıklamam çok uzun sürecek oldukça karmaşık bir süreç. Tam bir ekip işi.

Örneğin, bir Daily News makalesi için, bir kişi makaleyi araştırır ve yazar, ardından başka bir kişi onu kontrol eder ve düzenler. Daha sonra başkaları kelime bölümü ve tartışma sorularını oluşturur ve diğerleri hiçbir hatanın gözden kaçmadığından emin olmak için son kontrolleri yapar.

Alt seviye makaleler için, tüm bu sürecin ardından çeviri ekleyen çevirmenler de var. Bu nedenle, sadece bir makale hazırlamak için çok fazla çalışma ve bütün bir insan ekibi gerekiyor.

Vay canına, sadece bir makale üretmek için arka planda devam eden o kadar çok iş var ki!

Aynen öyle. Tüm ekibimiz, yalnızca doğru İngilizce öğretmekle kalmayıp, makalelerimizdeki tüm bilgilerin ilginç, iyi araştırılmış ve olgusal olarak doğru olduğundan emin olmak için son derece sıkı çalışıyor. 

Harry at a Content Team meet-up in Seoul

Daily News için şu ana kadar yazdığınız en akılda kalan makale hangisi?

Daily News için yazdığım en sevdiğim makale "Man Records History of Humanity in Stone" çünkü makalenin konusu Jacques-Andre Istel ile telefon ve e-posta üzerinden röportaj yapabilecek kadar şanslıydım.

Fantastik bir hayat sürmüş son derece ilginç bir adam. Onunla röportaj yaptığımda 90 yaşındaydı. O yaşta bile, şimdiye kadar konuştuğum en hevesli insanlardan biriydi.

Onunla hayatı hakkında konuşabildiğim için çok minnettar hissettim ve bir yandan da yazmaktan çok keyif aldığım için bu makalenin yazdıklarımın en iyilerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Daily News makaleleri yazarken dikkat ettiğiniz şeyler nelerdir?

Derslerimizin yüksek sesle okunması gerektiğini her zaman hatırlamaya çalışırım. Bu önemlidir çünkü bazen sessizce okunduğunda iyi okunan şeyler yüksek sesle okunduğunda kulağa hoş gelmeyebilir veya İngilizce öğrenenler için telaffuzu zor olabilir. Yapmak istediğimiz son şey, yanlışlıkla bir tekerleme yaratmaktır!

Daily News yazmanın en zor yanının düşük seviyeli (beginner) makaleler yazmak olduğunu söyleyebilirim. Çok basit bir dil ve sınırlı bir kelime sayısı kullanarak tüm bir haber hikayesini doğru bir şekilde anlatmak çok zordur. Aslında düşük seviyeli bir Daily News makalesi yazmak, yüksek seviyeli bir Daily News makalesinden çok daha uzun sürüyor.

Yaratıcı bir yazar olarak deneyimlerinizin Daily News makalelerinize katkıda bulunduğunu düşünüyor musunuz?

Yaratıcı yazarlık geçmişine sahip olmak, yazdığım Daily News makalelerini okumanın ve bir hikaye anlatmanın eğlenceli olduğundan emin olmama yardımcı oldu. Makalelerime önyargı eklememeye her zaman çok dikkat ederim, ancak yine de onların ilgi çekici, merak uyandırıcı ve ilham verici olmalarını istiyorum ve yaratıcı yazma becerilerimin bunu başarmama yardımcı olduğunu düşünüyorum.

Yaratıcı bir eğitim almanın gerçekten büyük bir kısmı, etkili bir şekilde geri bildirim vermeyi ve almayı öğrenmek ve ortak çalışanlarınızın çalışmalarını düzenlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olmaktır, bu nedenle İçerik Ekibi üzerinde çalışırken de çok faydalı olmuştur. Yaptığımız işlerin çoğu iş birlikçi ve artık makaleleri yazmaktan daha çok düzenlediğim için yapıcı eleştiri becerilerime büyük ölçüde güveniyorum.

Son olarak, boş zamanlarında ne yaparsın?

Bir sürü hobim var. Kendime yeterince vakit ayırabildiğimde, yaratıcı yazarlık yapmayı severim – bunlar genellikle oyun senaryolarıdır, ancak şimdi senaryo yazımı ve çizgi roman gibi yeni yazı biçimleri öğreniyorum. Ama iyi bir şeyler yazmak için birkaç saat yalnız kalmaya ihtiyacım var, bu yüzden oğlum 2020'de doğduğundan beri buna fazla zamanım olmadı.

Bir de fotoğrafçılıktan zevk alıyorum. Birkaç film kameram var, bunlardan biri dedemden miras kalan da dahil, ancak şimdi çok pahalı olduğu için sadece özel günlerde film çekiyorum. Ayrıca yakın zamanda yeni bir Fujifilm aynasız fotoğraf makinesi satın aldım, bu yüzden kullanmak için yeni favori fotoğraf makinem bu.

Ara sıra video oyunları oynarım ama oğlum doğduğundan beri buna fazla zamanım yok. Oyun oynadığımda sadece arkadaşlarımla yapmaya çalışıyorum ki en azından bunu yaparken sosyalleşebileyim.

👋 Şimdilik bu kadar!

Sahne arkasına geçmekten ve Engoo'yu mümkün kılan insanlardan birini tanımaktan keyif aldığınızı umuyoruz. Henüz yapmadıysanız, Daily News derslerimize göz atın ve bunları Engoo eğitmeninizle tartışın!