Sosyal Medya Jargonu: "This," "Fr tho," "OK, boomer" ve Fazlası

Milyonlarca insan her gün online olarak düşüncelerini ve duygularını paylaşıyor ve daha da fazla insan onlara katılarak veya katılmayarak yanıt veriyor. Bugün, insanların tam da bunu yapmak için kullandıkları altı İngilizce argo ifadeyi öğrenelim.

Tasdik İfadeleri

Fr tho

"Fr tho", "for real though" anlamına gelir ve "Düşüncelerinizi veya duygularınızı anlıyorum. Onlar gerçektir." İngilizce konuşanlar, ilişkilendirilebilir bir şey hakkında yorum yaptıklarında genellikle bu ifadeyi kullanırlar.

Örneğin, burada bir partiden hoşlanıyormuş gibi görünen ama aslında eğlenmeyen birinin resimlerini içeren "fr tho" ifadesini kullanan bir gönderi var. Bunu yazan kişi ("Stakk"), resimdeki kişiyi anladıklarını ve muhtemelen daha önce aynı durumda olduklarını söylüyor.

Preach

Sosyal medyada "preach", "Bu harika bir nokta. Bunu daha fazla insan duymalı!" anlamına geliyor. İngilizce konuşanlar, birisiyle kesinlikle aynı fikirde olduklarında bu ifadeyi kullanırlar.

Örneğin, burada "PREACH" yazan bir gönderi var. ardından hem feminist olabileceğinizi hem de aynı anda bir erkek arkadaş isteyeceğinizi söyleyen bir video geliyor. Bu gönderiyi ("One Day at a Time") yapan hesap, videoya katıldıklarını ve bu mesajı daha fazla kişinin duymasını umduklarını söylüyor.

"Preach" neden bu anlama sahip? "Preach"ın asıl anlamı dini bir konuşma yapmaktır. Sözcük burada dini bir bağlamda kullanılmasa da, tıpkı dini bir konuşma gibi, bir düşüncenin veya fikrin anlayışlı veya ilham verici olduğunu ima eder.

This

Sosyal medyada, insanların tek başına "This" yazdığını sık sık görürsünüz. "preach" gibi, "this" de biriyle kesinlikle aynı fikirde olmanın bir yoludur. "İyi dedin!" anlamına gelir. ve "Bu önemli bir mesaj. Hepimiz buna dikkat edelim."

Örneğin, burada "this" ifadesini kullanan bir gönderi ve ardından insanların online mesajlara hemen yanıt vermeleri gerektiğini düşünmemeleri gerektiğini söyleyen bir paragraf var. Bu gönderiyi yapan hesap, aşağıdaki paragraflara kesinlikle katıldıklarını ve paylaşılan fikirlerin önemli olduğunu düşündüklerini göstermek için "this" ifadesini kullanıyor.

Karşıt İfadeler

Şimdi, İngilizce konuşanların sosyal medyada diğerlerine katılmamak için kullandıkları bazı ifadeleri öğrenelim. Bunlar kaba olabilir, bu yüzden çok yakın olduğunuz kişiler dışında bunları kullanmanızı önermiyoruz.

Delete your account

"Delete your account" (hesabını sil), birisiyle aynı fikirde olmamanın alaycı bir yoludur. İngilizce konuşanlar bunu söylediğinde, aslında birisine hesabını kapatmasını söylemiyorlar. Bu ifade, "Çok aptalca veya saygısızca şeyler söylüyorsunuz" anlamına gelir.

Örneğin, aşağıdaki gönderide ABD'li politikacı Hillary Clinton, başka bir politikacı olan Donald Trump'ın tweetine "Delete your account" sözleriyle yanıt veriyor.

O sırada hem Clinton hem de Trump Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı için yarışıyordu ve Trump, Twitter'da Clinton'a hakaret etmişti. Yanıt olarak Clinton, "Delete your account" tweetini attı. Bunu, "Yazdıkların o kadar saçma ki, buna cevap vermeyeceğim. Twitter'da kendini kandırmaktan vazgeç." şeklinde yorumlayabiliriz.

This ain't it, chief

"This ain't it, chief", "Sana karşı dürüst olacağım. Söylediğin şey doğru değil" anlamına geliyor.

Örneğin, burada yazar J.K. Rowling. "Öyle değil şef" diyerek aşağıdaki yazıya katılmıyor. "Birbirimize karşı dürüst olalım. Söylediğin şey olmadı" diyor.

"Chief" aslında sizden daha yüksek bir konumda olan birini ifade eder. "Bu değil şef" ifadesinde ironik bir şekilde kullanılmıştır.

OK boomer

"OK boomer", İngilizce konuşanların eski moda ve muhtemelen rahatsız edici fikirleri olan insanlarla aynı fikirde olmamak için kullandıkları bir deyimdir.

Örneğin, aşağıdaki gönderi, birçok insanın inandığı bir şeye yanıt olarak başlıkta "OK boomer" ifadesini kullanıyor: "Kızların saçları uzun olmalı." Buradaki "OK boomer" ifadesi, "Eski moda inançlarınız umurumda değil" gibi bir anlama geliyor.

@sybil.kappert ok boomer #skeletonmoves #awkwardtexts #artschool #fyp ♬ ok boomer - Peter Kuli

"Boomer", 1946 ve 1964 yılları arasında doğan "baby boomer" kuşağını ifade eder. Dolayısıyla "OK boomer" genellikle gençler tarafından yaşlılara yönelik olarak kullanılır.

Daha fazla İngilizce jargonu öğrenmek ister misiniz?

Daha fazla İngilizce jargonu ifade öğrenmek istiyorsan, profesyonel bir online öğretmenden ders al! Engoo'da, size bilmek istediğiniz tüm argoyu öğretebilecek ABD, İngiltere ve Avustralya'dan yüzlerce ana dili İngilizce olan öğretmenimiz var. Daha fazlasını buradan öğrenin.