Engoo Blog Dil Tüyoları

Akıcılığa Odaklanın: İngilizce Konuşmanıza Yardımcı Olacak En İyi 15 Ders Kitabı

Akıcılığa Odaklanın: İngilizce Konuşmanıza Yardımcı Olacak En İyi 15 Ders Kitabı

Hangi ders kitabını kullanılacağınızı seçmek zor bir karardır. Ve akıcılığınızı geliştirmek istiyorsanız, çoğu İngilizce ders kitabı konuşmaya yeterince odaklanmadığı için işler daha da zorlaşır. 

İşleri kolaylaştırmak için, size akıcı İngilizce konuşmak konusunda yardımcı olabilecek en iyi 15 ders kitabının bir listesini derledik. Bütçe dostu (yani ücretsiz) bir şey arıyorsanız, yazının en altına göz atın!

Konuşmaya Odaklı Ders Kitapları

İlk dördü, özellikle sizi konuşturmak için tasarlanmış en iyi İngilizce kitaplardır.

1. Practice Makes Perfect: English Conversation

McGraw-Hill tarafından yayınlanan, Practice Makes Perfect, İngilizce konuşma pratiği geliştirmeye çalışan orta düzey öğrenciler için yazılmıştır. Her bölüm gerçek hayattan bir diyalogla başlar, ardından konuşmaya odaklı ipuçları, Amerikan İngilizcesinde yaygın olarak kullanılan ifadeler ve alıştırmalar sunar. 

Bu kitabın bir avantajı, çevrimiçi olarak ve mobil uygulamadan erişilebilen kayıtlı diyaloglarla birlikte gelmesidir, bu nedenle diğer birçok seçeneğin aksine, bir CD çalara ihtiyacınız yoktur.

2. Nice Talking With You

Nice Talking With You, yeni başlayanların ilk günden konuşmasını sağlamak için tasarlanmış bir Cambridge serisidir. Her derste, daha sonra dinleme ve konuşma alıştırmalarına uygulayabileceğiniz konuşma soruları ve stratejileri üzerinde çalışabileceğiniz kısımlar bulunur.

Level 1, yanlış başlayanlar (daha önce İngilizce öğrenmiş ancak konuşmayanlar) için tasarlanmıştır ve Level 2, ilkokul ve ortaokul öncesi öğrenciler içindir. 

3. Let’s Talk

Cambridge tarafından da yayınlanan Let's Talk, öğrencilerin çeşitli iletişim etkinlikleri aracılığıyla Amerikan İngilizcesini akıcı hale getirmelerine yardımcı olurken aynı zamanda dilbilgisi, kelime bilgisi, dinleme ve dilin diğer yönlerini ele alan bir kurstur. 

Üç düzeyi vardır: high-beginner, intermediate, ve high-intermediate

4. Collins Easy Learning English

Collins Easy Learning English, Collins English Dictionary şirketi tarafından üretilen bir kitap dizisidir. Dizi, konuşma üzerine iki kitap içeriyor: yeni başlayanlar için English Conversation Book 1 ve orta düzey öğrenciler için English Conversation Book 2.

Her kitap, İngilizcenin farklı günlük durumlarda nasıl kullanıldığını gösteren 14 üniteye sahiptir. Ayrıca yeni başlayanlar için iş İngilizcesi kısmıda mevcuttur.

Konuşmaya Başlatan Ders Kitapları

Eğer sadece konuşma dünyasına dalmak istiyorsanız ve alıştırmalara veya açıklamalara ihtiyacınız yoksa, bu bölümdeki kitaplar tam size göre.

5. Discussions A-Z

Discussions A-Z serisi Cambridge'den ilgi çekici tartışma etkinlikleriyle dolu bir dizidir. Intermediate ve Advanced kitaplarının her birinin, farklı bir konu üzerine odaklanan, 26 ünitesi vardır.

6. Compelling Conversations  

Compelling Conversations: Questions and Quotations on Timeless Topics ileri düzey öğrenciler arasında anlamlı sohbetler başlatmak için tasarlanmış bir kitaptır. 45 bölümün her biri, ilgili kelimelerinin bir listesiyle birlikte düşündürücü sorular ve alıntılar sunar.

7.1000 Conversation Questions

2016'da yayınlanmış, 1000 Conversation Questions kitabı tam olarak şudur: 1000 soru - ne fazla ne eksik. Bu sorular, yaşlanma, temizlik, aile değerleri ve daha fazlası gibi sohbette ortaya çıkan 100 konuya bölünmüştür.

Bu kitabı beğendiyseniz, aynı yazarın başka bir kitabını da faydalı bulabilirsiniz: 500 Grammar-Based Conversation Questions. 2014'te yayınlanan bu kitap, en yaygın olarak öğretilen dil bilgisi kalıplarını tanıtıyor ve ardından öğrencilerin bunları konuşmada kullanarak alıştırma yapmasına olanak tanıyan sorular veriyor.

8. 101 Conversations in English

Yerel halkla iletişim kurma becerinizi geliştirmek için gerçek hayattaki konuşmaları incelemek istiyorsanız, 101 Conversations in English tam size göre. Hem 101 Conversations in Simple English hemde 101 Conversations in Intermediate English Londra'da geçen 101 kısa diyalog aracılığıyla bir hikaye anlatıyor. Maalesef ses kayıtları mevcut değil, ancak sesli kitap sürümleri bulunmakta.

Kelime Dağarcığı Geliştiren Ders Kitapları

Sohbet etmek için kelime bilgisine ihtiyacınız vardır. Aşağıdaki ders kitapları size herhangi bir kelime değil; kesinlikle duyacağınız ve konuşmada kullanacağınız kelimeleri ve ifadeleri öğretiyor!

9. Conversational American English: The Illustrated Guide to Everyday Expressions of American English

McGraw-Hill'in Conversational American English kitabı, illüstrasyonlar aracılığıyla Amerikan İngilizcesindeki 3000 ifadeyi öğretir. Ayrıca, kibarca bir yerden ayrılmaktan birinin adını tekrar sormaya kadar günlük konuşmalarda olabilecek 350 ortak temayı da kapsar.

10. Speak English Like An American

Speak English Like An American, 300'den fazla yaygın olarak kullanılan Amerikan İngilizcesi deyimini öğretir ve hikayeler kullanarak öğrencilere bunları ne zaman ve nasıl kullanacaklarını gösterir. Kitabın bir bölümünü çevrimiçi bir derste ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Bu kitabı yararlı bulursanız, devamı niteliğindeki diğer bir kitaba göz atabilirsiniz More Speak English Like An American veya aynı yazarın diğer kitapları olan Speak Around English Around ve Speak Business English Like An American kitaplarına göz atabilirsiniz.

Bu kitapların her biri, ses kayıtlarını dinlemek için indirebileceğiniz bir uygulama ile birlikte gelir.

11. Shortcut to English Collocations

Deyimleri öğrenmekten hoşlanıyorsanız, bu kitabı da beğenebilirsiniz: Shortcut to English Collocations (örnekler dahil). 2017'de yayınlanan bu kitap, en yaygın 2000 eşdizimi tanıtır.

Eşdizimler, sıklıkla birlikte kullanılan sözcüklerdir. Örneğin:

  • "duş al" ("duş yap" yerine) 
  • "arkadaş edin" ("arkadaş bul" yerine)
  • "sona gel" ("sona ulaşmak" yerine)

Tek tek kelimeler yerine parçalar halinde konuşmanıza izin verdikleri için eşdizimleri iyi bilmek sizi daha akıcı hale getirir. Bu nedenle eğer akıcılık bir destek verecek bir şeyler arıyorsanız Shortcut to English Collocations kitabına bir göz atın.

12. Oxford Word Skills

Oxford Word Skills kitabları akıcılığınıza direk bir katkı sağlamasada, mevcut en çok tavsiye edilen kelime öğrenme kaynaklarından biri olduğu için bahsedilmeyi hak ettiğini düşündük.

Üç kitabın her biri, gerçek hayattaki konuşmalarda yararlı olması için özenle seçilmiş 2000 kelime içerir. Bu kitapları faydalı bulan öğrenciler, deyimler ve deyimsel fiillerle ilgili iki ek kitabı da inceleyebilirler. 

Kitaplar ayrıca kelimelere olan hakimiyetinizi kontrol etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz çevrimiçi testlerle birlikte gelir..

Diğer Ders Kitapları

Son olarak, daha kapsamlı bir öğrenme deneyimi istiyorsanız, işte dört beceriyi de (okuma, yazma, dinleme, konuşma) öğreten ancak yine de güçlü konuşma alıştırmaları olan bazı ders kitapları.

13. American English File

American English File (örnekler dahil) öğrencileri Amerikan İngilizcesinde A1 seviyesinden C1 seviyesine götüren başka bir seridir. Kelime ve dilbilgisi öğretmeye ek olarak, her bölümde öğrencilerin kendinden emin bir şekilde konuşmasını sağlamak için birçok konuşma alıştırması ve telaffuz ipucu bulunur.

14. Cutting Edge

Cutting Edge (örnekler dahil) öğrencilerin bağlam içinde yeni kelime dağarcığı ve dilbilgisi alıştırması yapmasına olanak sağlayan bir İngiliz İngilizcesi ders kitabı serisidir. Her ders, öğrencileri iletişimsel bir hedefe ulaşmaya yönlendirir.

15. New Total English

New Total English (örnekler dahil), öğrencilerin A1 seviyesinden C1 seviyesine kadar dört dil becerisini geliştirmelerine yardımcı olan bir ders kitabı serisidir. Kitaplar, öğrencileri sınıftan gerçek dünyaya getirecek çok sayıda özgün metin ve fotoğraf kullanıyor. 

Parasız mı yok? 

Engoo olarak kendi kaynak “kitaplarımız" ile yüz binlerce öğrenciye Akıcı İngilizce konuşma konusunda yardımcı olduk. Ders materyallerimiz tamamen ücretsiz ve halka açıktır, böylece öğrenci olsun veya olmasın herkes onları kullanabilir.

Materyallerimiz bireysel çalışmaya uygun olsa da, eğitmenlerimizden biriyle bunları kullanarak çok daha fazlasını öğreneceksiniz. Hemen kaydolun ve kendiniz görebilmek için ücretsiz bir deneme dersi alın!