Engoo Blog Dil Tüyoları

İngilizce Yazınızı Kontrol Etmek İçin Birine mi İhtiyacınız Var? İşte Bunu Ücretsiz Yapabileceğiniz 5 Site

İngilizce Yazınızı Kontrol Etmek İçin Birine mi İhtiyacınız Var? İşte Bunu Ücretsiz Yapabileceğiniz 5 Site

Yazmış olduğunuz İngilizce bir yazıyı kontrol etmesi için birine ihtiyacınız oldu, ancak kimden yardım isteyeceğinizi bilmiyor musunuz? Neyse ki, artık size bu konuda yardımcı olabilecek birçok ücretsiz web sitesi var!

Aşağıda, en iyi beş önerimizi sizlerle paylaşacağız.

1. Cambridge’s Write & Improve

Write & Improve, Cambridge tarafından, öğrencilerin İngilizce yazma geliştirme pratiği yapmaları için geliştirilmiş bir araçtır. Yazınıza A1'den C2'ye kadar bir puan verir ve ayrıca yazma becerisi nasıl geliştirilir gibi konularda geri bildirim sağlar.

Nasıl çalıştığını görmek için bu videoyu izleyin:

2. Ginger Software

Bugünlerde birçok ücretsiz çevrimiçi gramer ve yazım denetimi var. Ancak, yerli olmayan yazarlar için çok azı yapıldı. Ginger birkaç istisnadan biridir.

Metninizi düzeltmek için kullanabileceğiniz çevrimiçi bir düzeltici özelliği vardır. 

Yazılım sürümü, öğrencilerin yararlı bulabileceği birçok başka özelliğe de sahiptir, örneğin:

3. LanguageTool

Memnuniyetle tavsiye edebileceğimiz bir diğer web sitesi ise LanguageTool’dur. Çok sezgiseldir ve diğer hizmetlerin aksine, kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekmez.

Düzeltmeler yapmak için yazarların yaptığı en yaygın hataları içeren bir veritabanını kullanır. Ayrıca altı farklı İngilizce türündeki hataları da kontrol edebilir!

4. Hemingway

Yukarıdaki seçeneklerin aksine, Hemingway hataları bulmak için tasarlanmamıştır. Temel amacı, yazıyı "cesur ve net" hale getirmek için biraz cilalamaktır.

Metninizi düzenleyicide yazarsanız, aşağıdaki durumlarda sizi uyaracaktır:

  • Cümleler çok uzun veya karmaşık.
  • Gereksiz kelimeler (veya gereksiz yere zor kelimeler) var.
  • Pasif ses kullanıyorsunuz (ve aktif ses kullanmayı düşünebilirsiniz).

Farklı türdeki öneriler farklı renklerde gösterilir:

Hemingway, yazılarını daha net hale getirmeye odaklanmak isteyenler için harikadır.

5. Google Docs

Hali hazırda bilidiği üzere, Google Docs temel bir dil bilgisi ve yazım denetleyicisine sahiptir. Ayrıca, yazarken hatalarınızı düzelten bir otomatik düzeltme seçeneği de vardır.

Öğrenciler için bir diğer güzel şey ise, bir sonraki kelimenin ne olacağını tahmin eden bir metin tahmin özelliğine sahip olmasıdır. Her şeyi doğru tahmin edemez, ancak Google Docs'da ne kadar çok yazı yazarsanız, önerileri o kadar iyileşir.

Ve işe yaradığı zaman, sadece daha kısa sürede daha fazla yazmanıza olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size neyin doğal göründüğüne dair iyi bir ipucu verir!

Ama Hiçbir Şey İnsanların Yerini Tutamaz!

Çevrimiçi araçların mükemmel olmadığını unutmayın. Aslında ana dili İngilizce olmayan bir kişi tarafından yazılmış bazı metinleri bu makalede bahsedilen tüm dilbilgisi denetleyicileri aracılığıyla inceledik.

Yazım hatalarının çoğunu anlayabildikleri halde, aşağıdaki gibi hataları tespit edemediler:

  • Yanlış fiil zamanı: Bir dilbilgisi denetleyicisi şimdiki zaman mı yoksa geçmiş hakkında mı yazdığınızı anlayamaz. Yani "Bu yıl üniversiteye başlıyorum" yazıyor ama aslında "Bu yıl üniversiteye başladım" demek istiyorsan, gramer denetçileri bunu fark edemeyecek.
  • Yanlış cümle yapısı: “Does it really OK to do this?” cümlesi (“Is it really OK to do this?” olmalıdır) herhangi bir dilbilgisi denetleyicisi tarafından düzeltilemedi.

Yukarıdaki hatalar anadili İngilizce olan biri tarafından hemen fark edilebilir, bu nedenle bu araçları gerçek kişilerden gelen geri bildirimlerle birlikte kullanmak en iyisidir. Sonuçta, gerçek insanlar çevrimiçi araçların yakaladığı şeyleri kaçırabiliyor ve çevrimiçi araçlar, gerçek insanların yakaladığı şeyleri kaçırabiliyor.

Gerçek insanlardan yardıma ihtiyacınız varsa, Engoo'yu deneyin. Eğitmenlerimiz size 7/24 yardımcı olmak ve e-postalardan akademik makalelere kadar her şeyi kontrol etme deneyimine sahip olmanız için buradalar. Ayrıca, ilk seansınız ücretsiz, yani kaybedecek hiçbir şeyiniz yok!