Engoo Blog Dil Tüyoları

Sosyal Medyada "K" ve "M" Ne Demektir?

Sosyal Medyada "K" ve "M" Ne Demektir?

İngilizce sosyal medya sitelerinde alfabenin rastgele harflerinin havada uçtuğunu hiç fark ettiniz mi? Örneğin, yazılarda:

 • Bu tweet’in 11.6 “K” beğenisi var. 
 • CNN International Twitter hesabının 12.5 “M” takipçisi var. 

Bu Instagram hesabı çalışanlarımızdan biri tarafından yönetilen ve 45.5 “K” takipçisi olan bir hesaptır:

K'nin "bin"in kısaltması olduğunu anlamış olabilirsiniz ama neden K? Peki ya M? Bugün bu harflerin neden bu şekilde kullanıldığını ve bu kısaltmaların İngilizce konuşmalarda da kullanılıp kullanılamayacağını inceleyeceğiz.

K

“10k takipçi” veya “5k beğeni” deki K, metrik sistemden gelir. Bu kısaltmalardaki K ile aynıdır:

 • km (kilometer)
 • kg (kilogram)
 • kB (kilobyte)

Peki K neden 1000 demek? Eh, bu eski Yunan'a kadar uzanıyor. Fransız bilim adamları metrik sistemi geliştirirken, Yunanca "bin" anlamına gelen "chilioi" kelimesini aldılar ve onu "kilo-" ön ekine çevirdiler.

Gayri resmi İngilizcede, özellikle para hakkında konuşurken insanların sadece K dediğini duyacaksınız. Örneğin, yılda “30k” kazandığını paylaşan bir doktora öğrencisinin videosu:

M

“Milyon”u temsil eden M de metrik sistemden gelir. Aşağıdaki gibi ölçü birimlerinde olan aynı M'dir:

 • MW (megawatt)
 • MB (megabyte)

Haber manşetlerinde, özellikle finans haberlerinde M'nin bu şekilde kullanıldığını göreceksiniz. Sonuçta, "m" veya "M" yazmak, tüm sıfırları veya tam sözcüğü ("milyon") yazmaktan çok daha fazla yer kazandırır.

 • “Kanada Facebook 'yanlış' gizlilik iddiaları nedeniyle $6.5m para cezasına çarptırıldı” (BBC)
 • “Japon gemi operatörü Mauritius petrol sızıntısı için $9M ödeyecek” (Washington Post)

Ancak M, K kadar standart bir kısaltma değildir. Dolayısıyla, insanların “Facebook CEO'su yılda 23m kazanıyor” gibi şeyler söylediğini duymazsınız.

Ayrıca, tüm haber ajansları “M”yi “milyon”un kısaltması olarak kullanmaz. Örneğin, New York Times bu kısaltmayı yaklaşık 2010'dan beri kullanmayı bırakmıştır. Bunun olası bir nedeni, küçük "m" harfinin aynı zamanda "metre" anlamına gelmesidir ve bu kısaltmanın da sıklıkla manşetlerde kullanılması kafa karışıklığına neden olabilir.

Dolayısıyla, M, "milyon"u kısaltmanın standart bir yolu olmadığından, "mn" veya bu gibi başka kısaltmalar görürseniz şaşırmayın.

Gündelik konuşmalarda, bazen insanların "milyon"un "değirmen" olarak kısaltıldığını duyarsınız. Örneğin, aşağıdaki videodaki bir kişi, bir işletmenin 7 yılda gelirinin "0'dan 100 milyona" nasıl çıktığını anlatıyor:

Bonus: “Grand”

İngilizce'de "bin dolar" demenin başka bir sıradan yolu olduğunu biliyor muydunuz?

 • Bu araba bana 30 bin dolara mal oldu.
 • ABD'de üniversite eğitiminin ortalama maliyeti yılda yaklaşık 35 bin dolar.

Bu ifadenin 1900'lerde Amerikan çeteleriyle başladığına inanılıyor. Bu yasadışı gruplar her zaman "büyük" miktarlarda paranın etrafında dolaşıyorlardı ve onlara atıfta bulunmak için kod kelimelere ihtiyaç duyuyorlardı. Tuhaf bir şekilde, onların kod kelimeleri o zamandan beri İngilizce konuşulan dünyada yaygın bir argo ifadesi haline geldi!

İngilizce hakkında başka sorunuz var mı? Veya İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Eğitmenlerimizden biriyle ücretsiz bir ders için kaydolun!