Engoo Blog Eğitim

IELTS Konuşma Sınavında ki “Telaffuz” Ne Anlama Gelmektedir?

IELTS Konuşma Sınavında ki “Telaffuz” Ne Anlama Gelmektedir?

Telaffuz, IELTS Konuşma Testi puanınızın % 25'ine karşılık gelir. Ama IELTS'teki “telaffuz” ifadesinin aksan anlamına gelmediğini biliyor muydunuz?

Bu makalede, IELTS sonuçlarını değerlendiren kişilerin telaffuzunuzu derecelendirirken nelere dikkat ettiklerini ve bu kategoride iyi bir puan için en iyi ipuçlarını öğreneceğiz.

Diğer kategorilerdeki puanınızı geliştirmeye ilişkin ipuçları için sözcüksel kaynak, dilbilgisi aralığı ve doğruluğu, akıcılık ve tutarlılık hakkındaki yayınlarımıza göz atın.

IELTS “telaffuz” ile neyi kasteder

Anlaşılırlık

IELTS konuşma testi, İngilizce ne kadar iyi iletişim kurduğunuzun bir ölçüsüdür. Dolayısıyla sınavlar esas olarak “anlaşılabilirlik” konusuna odaklanıyorlar. Bu, konuşma esnasında ne kadar anlaşılabildiğinizi ifade eder.

Anlaşılabilirlik o kadar önemli ki, IELTS’in Kamu Puanlama Kılavuzu, telaffuz kategorisindeki her grup puanından bahsediyor. “Grup puanları” IELTS'in farklı puanlar veya seviyeler dediği şeydir. 1 en düşük bant skorudur ve 9 en yüksek puandır.

2 grup skoru, genellikle anlaşılması zor olduğunuz anlamına gelir, 9'luk bir grup puanı, anlaşılmanın çok kolay olduğunuz anlamına gelir ve arasındaki gruplar farklı anlaşılabilirlik seviyelerini temsil eder.

Bant puanıIELTS ne diyorNe anlama geliyor
2"Konuşma genellikle anlaşılmazdır"Denetçi söylediklerinizin çoğunu anlayamaz.
4"Yanlış telaffuzlar sık görülür ve dinleyici için biraz zorluğa neden olur"Kelimeleri ve sesleri yanlış telaffuz edersiniz ve bu, denetçinin sizi anlamasını zorlaştırır.
6"Genellikle anlaşılabilir, ancak bireysel kelimelerin veya seslerin yanlış işlenmesi zaman zaman netliği azaltır"Denetçi söylediklerinizin çoğunu anlayabilir, ancak yine de denetçinin sizi anlama yeteneğini etkileyen bazı kelimeleri veya sesleri yanlış bir şekilde telaffuz edersiniz.
8"Etraflıca anlaşılması kolaydır; L1 aksanının anlaşılabilirlik üzerinde minimum etkisi vardır ”Telaffuzunuzun anlaşılması kolaydır. Aksanınız, denetçinin sizi anlama yeteneğini gerçekten etkilemez.
9"Anlamak zahmetsizdir"Telaffuzunuzun anlaşılması çok kolaydır, denetçi sizi denemeden anlayabilir.

Telaffuz özellikleri

Sınavcılar ayrıca “telaffuz özelliklerine” de dikkat ederler. Telaffuz özellikleri, telaffuz araç setinizdeki araçlar gibidir. Ne kadar çok araç - ve onları ne kadar iyi kullanırsanız - telaffuzda da o kadar yüksek puan alabilirsiniz.

Örneğin:

 • Mantığa uygun bir şekilde bir cümlenin ve maddenin sonunda duraklıyor musunuz?
 • Bir cümledeki en önemli kelimeleri vurguluyor musunuz?
 • Tonunuzun doğal olarak yükselip düşmesine izin veriyor musunuz? (Örneğin, konuşmanızın bittiğini göstermek için yanıtınızın sonuna tonunuz düşüyor mu?)
 • Sesli ve sessiz harfleri düzgün bir şekilde telaffuz ediyor musunuz?

Eğer öyleyse, bu kategoride başarılı olacaksınız demektir! Öte yandan, rastgele duraklıyorsanız, her kelimeyi eşit olarak vurguluyorsanız, tutarsız bir tona sahipseniz ve temel sesleri karıştırıyorsanız, sizi anlamak zor olacaktır ve bu da sonucunuza yansıyacaktır.

Denetçinizin nelere dikkat edeceği hakkında daha net bir fikir edinmek için, IELTS’in genel puanlama kılavuzunun farklı grup puanlarındaki telaffuz özellikleri hakkında söylediklerini kontrol edin.

Bant puanıIELTS ne diyorNe anlama geliyor
4"Sınırlı telaffuz özelliği kullanır" ve "özellikleri kontrol etmeye çalışır ancak hatalar sıktır"Bazı telaffuz özellikleri kullanırsınız, ancak çok değil ve bunları kullandığınızda birçok hata yaparsınız.
6“Karışık kontrollü bir dizi telaffuz özelliği kullanıyor” ve “özelliklerin etkili bir şekilde kullanımını sergiler, ancak sürdürülebilir değidir”
Birçok telaffuz özelliği kullanırsınız ve bunları farklı amaçlar için kullanabilirsiniz, ancak bazı hatalar yapar veya onları tutarlı bir şekilde kullanmazsınız.
8"Çok çeşitli telaffuz özellikleri kullanıyor" ve "sadece ara sıra hatalarla esnek özellik kullanımını sürdürüyor"Birçok telaffuz özelliği kullanmakta rahatsınız ve çok az hata yapıyorsunuz.
9“Hassasiyet ve incelikli bir dizi telaffuz özelliği kullanıyor” ve “Etraflıca özelliklerin esnek kullanımını sürdürüyor”Çoğu (veya tüm) telaffuz özelliklerini kullanmakta rahatsınız. Bunları doğru zamanda ve doğal bir sesle kullanıyorsunuz.

IELT “telaffuz” ile neyi kastetmez : aksan

IELTS aksanınızı pek umursamaz. Aslında, Kamu Puanlama Rehberi aksandan sadece bir kez bahseder.

Bant puanıIELTS ne diyorNe anlama geliyor
8"L1 aksanının anlaşılabilirlik üzerinde minimum etkisi vardır"Aksanınız, denetçinin sizi anlama yeteneğini gerçekten etkilemez.

IELTS'in açıkladığı gibi:

Herkes bir aksanla İngilizce konuşur. Örneğin,… Avustralyalı, İrlandalı veya Amerikalı bir kişi… hepsi mükemmel, ama farklı aksanlarla İngilizce konuşurlar. IELTS denetçileri… Aksanınızı değil, konuşulan İngilizce'yi değerlendirir. Her zaman geniş bir aksan yelpazesi duymaya hazırdırlar.

Aksanım IELTS puanımı etkiliyor mu? | IELTS

Diğer bir deyişle:

 • Denetçiler bir aksanınız olduğunu varsayar.
 • Aksanınız iyi bir bant puanı almanızı engellemez.
 • Amerikalı veya İngiliz aksanı gibi belirli bir aksanla konuşmak için ödüllendirilmeyeceksiniz. IELTS uluslararası bir sınavdır, bu nedenle tüm aksanlar eşit derecede kabul edilebilir.

Aksanınız sadece denetçinin sizi anlayamayacağı kadar katı ise bir sorun olabilir. Ama o zaman bile, sorunun kökü aksanınız değildir; Eksik olduğunuz tüm telaffuz özellikleridir.

İyi bir puan nasıl alınır

Artık sınav görevlilerinin nelere dikkat ettiğini bildiğimize göre, IELTS puanınızı en üst düzeye çıkaralım! Telaffuz kategorisinde daha yüksek puan almak için aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

İpucu 1: Zorlandığınız sesler üzerinde çalışın

IELTS'e hazırlanmak, İngilizce'de zorlandığınız sesler üzerinde çalışmak için harika bir fırsattır. Bu yüzden, sıkıntı yaşadığınız seslerin bir listesini yapın ve net bir şekilde telaffuz edebileceğinizden emin olana kadar bunların üzerinde çalışın.

İşte bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı ücretsiz kaynaklar:

Özellikle güçlük çektiğiniz sesler için, bazı "minimal çift" egzersizlerini deneyin. Bir minimal çift alıştırmada, bir ses dışında neredeyse aynı sese sahip kelime çiftlerini (örn. "pat" ve "bat") söyleme ve dinleme alıştırması yaparsınız.

İşte "fit" ve "feet" kelimelerinde ki sesli harfler arasında ayrım yapma alıştırması yapmanıza yardımcı olacak bir minimal ikili alıştırma örneği:

Minimal çift alıştırmalar, sizi iki benzer sesi ayırt etmeye zorlayarak telaffuzunuzu geliştirebilir. Tüm IELTS derslerimizin başında minimal ikili alıştırma bulabilirsiniz.

İpucu 2: Zorlandığınız kelimeler üzerinde çalışın

Şimdi, kelimeleri doğru telaffuz etme üzerinde çalışın. Her gün yanlış telaffuz ettiğiniz veya telaffuz etmekte zorlandığınız kelimeleri yazın. Ardından, bunları telaffuz etme alıştırması yapın ve aşağıdaki iki şeye dikkat edin.

 1. Doğru heceyi vurguluyor musun? Ayrıca vurgulanan hecenin bazen kelimenin biçimine göre değiştiğini unutmayın. Bir örnek, "geOgraphy" ve "geogrAphic" karşılaştırmasıdır.
 2. Sesleri atlıyor musunuz? Örneğin, kelime "name" ise, sonunda M sesini telaffuz ettiğinizden ve yanlışlıkla atlamadığınızdan emin olun.

İşte kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini kontrol etmenize yardımcı olacak bazı ücretsiz kaynaklar.

 1. Cambridge Dictionary, hem Amerikan hem de İngiliz İngilizcesinde telaffuz edilen kelimelerin kayıtlarına sahiptir.
 2. Anadili İngilizce olanların bir kelimeyi gerçek hayatta nasıl telaffuz ettiğini duymak istiyorsanız, onu Youglish'te arayın. Bu kelimeyi Amerikan, İngiliz ve Avustralya İngilizcesinde söyleyen insanların Youtube videolarını bulacaktır.

Bir kelimeyi yanlış telaffuz edip etmediğinizi her zaman bilemeyeceğiniz için gerçek bir kişiden yardım almalısınız. Profesyonel İngilizce eğitmenlerimizden biriyle ders rezervasyonu yapmanızı öneririz - İngilizceniz konusunda size yardımcı olmak için 7 gün 24 saat hizmet veren 10.000'den fazla eğitmenimiz bulunmakta!

İpucu 3: Kelime gruplarına odaklanın

Ardından, anlamlı kelime gruplarına dikkat ettiğinizden emin olun. Yazı yazarken bunu, doğru yerlere virgül koyarak yapabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki cümlelere bir göz atın.

Let’s eat mom and dad!
Let’s eat, mom and dad!

Gördüğünüz gibi virgüllü cümle çok daha net. Virgülsüz cümlede, insanları anne babanızı yemeye mi davet ettiğiniz yoksa anne babanızı yemeye mi davet ettiğiniz belli değil.

Virgül, cümleyi anlamlı kelime gruplarına ayırır ve okuyucunun sizi anlamasını kolaylaştırır. Benzer şekilde, konuştuğumuz zaman, düşüncelerimizi anlamlı kelime gruplarına bölmek için doğru yerlerde duraklamamız dinleyiciye yardımcı olur.

Bu yüzden IELTS Speaking sınavına girerken durakladığınız noktalara dikkat edin. Ayrıca her kelime grubunda hangi kelimeyi vurguladığınıza dikkat edin. Aşağıdaki cümleye bir göz atın ve nerede duracağınızı ve hangi kelimeleri vurgulayacağınızı düşünün.

My name is Claire. I come from France and I'm learning English to get a job in tourism.

İngilizcede, her bir kelime grubundaki anahtar kelimeleri vurgularsanız, anlaşılması çok daha kolay olacaktır. Genellikle bunlar isimlerdir.

 • My name is CLAIRE.
 • I come from FRANCE.
 • And I’m learning ENGLISH.
 • To get a job in TOURISM.

En önemli kelimeyi en çok vurgulamayı unutmayın. Bu, neye odaklanmak istediğinize bağlı olacaktır. Örneğin:

 • Eğer size biri “What language are you learning to get a job?” diye sorarsa, siz “English” kelimesini “job” kelimesinden daha çok vurgulamalısınız: “I’m learning ENGLISH to get a job.”
 • Eğer size “Why are you learning English?” diye sorarsa, siz de burda “job” kelimesini vurgulamalısınız: “I’m learning English to get a JOB.”

Her kelimeyi eşit derecede vurgularsanız veya hiçbir kelimeyi hiç vurgulamazsanız, sınav görevlinizin sizi anlamak için daha fazla çaba sarf etmesi gerekecektir ve bu da puanınızı etkileyecektir.

Kelime gruplarının telaffuzunu geliştirmek için bazı şeyleri yüksek sesle okumanı öneririz. Örneğin, IELTS derslerimiz örnek diyaloglar içerir. Satırları yüksek sesle okuyabilir ve öğretmeninizden doğru yerde durup durmadığınız ve doğru kelimeleri vurgulayıp vurgulamadığınız konusunda size geri bildirim vermesini isteyebilirsiniz.

İpucu 4: Ritme dikkat edin

Her dilin kendine has bir ritmi vardır. İspanyolca ve Çince gibi bazı dillerin çok sabit bir ritmi vardır ve her hece aynı uzunlukta telaffuz edilir. Ancak, İngilizce'de bu şekilde konuşursanız, anlamakta zorlanacaksınız.

Örneğin, “I’m learning English to get a job in tourism” cümleside ki her heceyi eşit uzunlukta okursanız kulağa şöyle gelir: “I’m. lear. ning. Eng. lish. to. get. a. job. in. tou. rism.”

Böyle konuşsaydın muhtemelen bir robot gibi konuşuyor olurdun! Bunun nedeni, İngilizce'de tüm hecelerin aynı uzunlukta olmamasıdır. Bazıları daha uzun ve bazıları daha kısadır.

Ayrıca kısa heceler daha çabuk telaffuz edilir çünkü onlar o kadar önemli değildir. Örneğin, ana dili İngilizce olan biri turizm cümlesini şu şekilde telaffuz edebilir: “I’mlearning ENG lishtogeta JOBin TOUrism.” Daha önemsiz hecelerin birbirine karışmış olduğuna dikkat edin.

Genellikle kısa hecelerin telaffuzu da değişir. Bu yüzden “fish and chips” kalıbı genellikle “fish ‘n’ chips” olarak telaffüz edilir. Bu kalıptaki “and” kelimesi daha az önemlidir, bu nedenle insanlar telaffuzlarını zayıflatır.

İngilizce ritminizi geliştirmek için İngilizce müzik dinleyebilir ve hangi hecelerin vurgulandığına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca İngilizce podcast dinleyebilir veya videolar izleyerek konuşmacının ritmini kopyalamaya çalışabilirsiniz.

Bir şeyi yüksek sesle okurken, daha az önemli hecelerin üzerini çizebilir veya parantez içine alabilirsiniz: örneğin “(I’m learning) Eng(lish to get a) job (in) tour(ism).” Bu size daha az önemli hecelere daha az odaklanmanızı hatırlatacaktır.

Bonus ipucu: Bir IELTS sınav görevlisi tarafından tasarlanmış bir IELTS Konuşma kursuna katılın

Bonus bir ipucu olarak, normal hayatta bir IELTS sınav görevlisi olan biri tarafından verilen bir kursa katılmanızı öneririz.

Engoo'da kendi IELTS Konuşma kursumuz, IELTS öğretmenliği konusunda 15 yılı aşkın deneyime sahip bir sınav görevlisi tarafından hazırlanmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için kursa giriş ile ilgili bu makaleyi okuyun veya kendiniz inceleyin!

Bu kursu profesyonel bir İngilizce eğitmeni ile birlikte aldığınızdan emin olun. Birçok Engoo eğitmeni, IELTS eğitimine ve öğretim deneyimine sahiptir. Arama çubuğuna "IELTS" yazarak onları bulabilirsiniz. Bol şanlar!