Engoo Blog Eğitim

Neden Native Bir İngilizce Aksanına İhtiyacın Yok?

Neden Native Bir İngilizce Aksanına İhtiyacın Yok?

İngilizce öğrenenlerin çoğu, ana dili İngilizce olan kişiler gibi konuşmaları gerektiğini düşünüyor. İyi haber şu ki, bu doğru değil! Bugün size çoğu insanın ana dili İngilizce olan bir aksana ihtiyaç duymamasının üç nedenini anlatacağız.

1. Açıkça konuşursan, aksanının önemi yoktur.

Bir yetişkin olarak aksanınızı düzeltmek oldukça zordur. Dolayısıyla değiştirmene gerek yok. Sadece açıkça konuştuğundan emin ol. Açıkça konuşabildiğiniz sürece, Amerikan aksanınız veya İtalyan aksanınız fark etmez.

Aslında, birçok başarılı insan İngilizceyi net, anadili olmayan bir aksanla konuşur: ör. Arnold Schwarzenegger, Penélope Cruz, Arianna Huffington, Cristiano Ronaldo vb.

Muhtemelen ülkenizde de aksanlı ama anlaşılır İngilizce konuşan bazı ünlüler vardır. Ana dili İngilizce olan biri gibi konuşmaya çalışmak yerine, bu insanları iyi telaffuz için rol modeliniz yapabilirsiniz.

2. Ana dili İngilizce olmayan aksanlar normdur

Bugün dünyada anadili İngilizce olmayanların sayısının ana dili İngilizce olanlardan daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Bu, ana dili İngilizce olmayan aksanların (sizinki gibi) aslında norm olduğu anlamına gelir.

3. Aksanınız sizin bir parçanız

Yeni bir dil öğrenmek, kişiliğinizi, değerlerinizi veya kimliğinizin herhangi bir parçasını değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Buna aksanınız da dahildir.

Bu yüzden aksanınızı kaybetmeye çalışmak yerine kabul edin. Kendinize "Ben Türküm. İngilizceyi güzel bir Türk aksanıyla konuşuyorum" deyin. Hatta bazı insanlar aksanınızı ilginç bulabilir!

Ayrıca, İngilizcenin çeşitli lehçelerden ve aksanlardan oluştuğunu unutmayın. Örneğin, yerel İngilizce aksanları arasında Avustralya, İrlanda, İskoç, Güney Afrika, Güney Amerika ve Kuzey İngiliz aksanları sayılabilir. Aksanınız İngilizce dünyasına benzersiz bir renk katıyor.

Yerel bir aksan öğrenmenin faydaları var mı?

Bu noktada, ana dili İngilizce olan bir aksan öğrenmenin herhangi bir faydası olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Cevap "evet", ancak yalnızca belirli öğrenci türleri için.

  • Ana dili İngilizce olan bir ülkede yaşıyorsanız, yerel halk gibi konuşmayı öğrenmek daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.
  • İşiniz, anadili İngilizce olan kişilerle etkileşim kurmanızı gerektiriyorsa (örneğin, bir çağrı merkezinde çalışıyorsanız), onların aksanını öğrenmek onların sizi anlamasını kolaylaştıracaktır ve bunun tersi de geçerlidir.
  • Çalışma alanınız yerel aksanları tercih ediyorsa (örneğin, haber sunucusu olarak çalışıyorsanız), ana dili İngilizce olan biri gibi konuşmayı öğrenmek iş bulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Özellikle bir aksandan hoşlanıyorsanız, onu öğrenmek konuşurken kendinize olan güveninizi artırabilir.

Hangi aksanı öğrenmeyi seçerseniz seçin, Engoo size yardımcı olabilir. Yüzlerce ülkeden online İngilizce eğitmenlerimiz var, böylece istediğin aksanları öğrenebilirsin. Ayrıca 7/24 hizmetinizdeyiz, böylece evinizin rahatlığında günün her saatinde İngilizce öğrenebilirsiniz. Buradan bizim hakkımızda daha fazla bilgi edinin.