İngilizce Çalışmaları Nasıl Daha İlginç Hale Getirirsiniz?

“İngilizce öğrenmek sıkıcıdır.”

Sizde daha önce böyle hissettiyseniz, kulübe hoş geldiniz.

Fakat bu yüzden İngilizcede iyi olmadığınıza inanıyorsanız, iki kere düşünün. Milyonlarca insan akıcı ingilizce konuşmak için çabalıyor ve çoğunun bunu sevgiden değil, zorunluluktan yaptığına emin olabilirsiniz!

Öyleyse sevgili okuyucumuz, İngilizceyi sevmiyor olsanız bile sizin için bir umut var ve işte hemen başlayabilmeniz için üç basit adım.

1. Zihniyetinizi Değiştirin

İlk adım, İngilizceye bakışınızı değiştirmektir. Onu okulda bir ders olarak veya Shakespeare'in konuştuğu dil olarak görmemeye çalışın. Sadece ne olduğunu görün: bir araç.

Evet, İngilizce bir araçtır ve diğer tüm araçlar gibi, ancak başka bir şeyi başarmanıza yardımcı oluyorsa onu kullanmayı öğrenirsiniz. Bisiklete binmeyi, araba kullanmayı veya bilgisayar kullanmayı nasıl öğrendiğinizi bir düşünün. Bunların tümü, muhtemelen özellikle ilgi gösterdiğiniz araçlar değildirler.

Ama bunları öğrendiniz çünkü ilgilendiğiniz diğer şeyleri elde etmenize yardımcı oldular. Örneğin, bisiklet ve araba, arkadaşlarınızı görmek veya alışveriş yapmak için şehirde dolaşmanıza yardımcı oldu. Ve bilgisayar, çevrimiçi olarak oyun oynamanıza veya film izlemenize olanak sağladı.

Bu yüzden İngilizceyi ilgi duymanız gereken bir şey olarak görmek yerine, diğer ülkelerden insanlarla konuşmak, kariyerinizi ilerletmek veya hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı sürdürmek gibi hayatta daha önemli şeyleri başarmanıza yardımcı olacak bir araç olarak görmeye çalışın.

Bugün bu son kısma odaklanacağız. Sonuçta, herkesin kariyer nedenleriyle bir yabancı dile ihtiyacı yoktur, ancak herkes hobileri ve ilgi alanları aracılığıyla İngilizce çalışmalarını daha eğlenceli hale getirmekten yararlanabilir!

2. İlgi Alanlarınızı Düşünün

Bu nedenle bir sonraki işiniz, bir çalışma planına karar verirken hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı dikkate almak olsun. Bu gereksiz bir zaman kaybı gibi gelebilir, ancak bu adımı atlamak aşağıdaki gibi sinir bozucu durumlara yol açabilir:

  • Bir arkadaşınız size bir bilim kurgu romanı önerir. Sizde bu romani bir denemek istersiniz, ancak ileri düzey bir öğrenci olsanız bile, kelime dağarcığında hızla boğulursunuz. Olay örgüsünü anlamanızdan bahsetmiyoruz bile.
  • Başlangıç seviyesinde bir İngilizce öğrencisisin. Popüler bir İngiizce öğrenme uygulamasını indiriyorsun ve ilk birkaç dersten biri sana yirmi hayvanın adını tanıtıyor. Hepsini ezberlemekte zorlanıyorsun, motivasyonunu kaybediyorsun ve sonunda İngilizceden vazgeçiyorsun.

Bu tür bir hayal kırıklığını önlemenin kolay bir yolu, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyler hakkında dikkatlice düşünmektir. Örneğin, ana dilinizde bilimkurgu romanları okumuyorsanız, neden İngilizce okuyasınız?

Şimdi, sizi keşfetmekten vazgeçirmediğimizi unutmayın. Sonuçta, yeni bir dil öğrenmek genellikle insanları yeni ilgi alanlarına yönlendirir. Ancak şimdilik, neden keyif alacağınızı bildiğiniz bir içerikle başlamıyorsunuz? (En azından İngilizce konusunda biraz daha rahat olana kadar!)

Araştırmalar öğrencilerin ilgi duydukları materyallerle öğrenmelerine odaklanmalarının onların yabancı dildeki performanslarını iyileştirdiğini bulmuştur. Örneğin, öğrencilerin ilgi alanlarına göre okuma materyalleri seçmenin okuduğunu anlamalarını geliştirdiğini ve bu ilginin öğrencilerin standart sınavlardaki performansını bile etkilediğini keşfeden araştırmalar var!

O yüzden sırf İngilizce öğrenmek için bir şeyler yapma ihtiyacı hissetmeyin. Bunun yerine, ilgi alanlarınızın öğrenmenize rehberlik etmesine izin verin.

3. İlgi Alanlarınızın Peşinden Gitmek İçin İngilizce Kullanın

Artık bir ilgi alanları ve hobiler listeniz olduğuna göre, İngilizceyi şu veya bu şekilde kullanırken onları takip etmenin bazı yollarını bulun.

İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsanız, bu hiç de zor olmamalı. Örneğin, dans etmeyi seviyorsanız, katılmak için bazı dans dersleri bulun. Futbolu seviyorsanız, yerel bir bara gidin ve diğer taraftarlarla futbol izleyin.

İngilizce konuşulan bir ortamda olmasanız bile, internet size keşfetmeniz için birçok seçenek sunar. Örneğin:

  • Yemek yapmayı seviyorsanız, İngilizce tariflere bakın.
  • Modayı seviyorsanız, İngilizce konuşulan moda blogarını takip edin.
  • Satrancı seviyorsanız, ünlü satranç oyuncularının oyunlarını İngilizce yorumlarla izleyin.
  • Seviyenize uygun ilginç materyaller bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, ücretsiz materyal kitaplığımıza bir göz atın.

Sadece pasif bir şekilde İngilizce içerik tüketmediğinizden emin olun. Ek olarak insanlarla etkileşim kurmaya çalışın. İşte başlamanız için birkaç fikir:

  • Sosyal medyadaki sayfaları takip edin ve hobilerinize ve İngilizceye olan ilginize odaklanan çevrimiçi tartışma forumlarına (Reddit, Stackexchange, vb.) katılın. Twitch gibi bazı canlı yayın siteleri de ilgi alanlarınızı paylaşan insan toplulukları bulmanıza yardımcı olabilir.
  • İlgilendiğiniz konularda konferanslara katılın.
  • Among us gibi dünyanın her yerinden oyuncularla İngilizce olarak etkileşim kurmanıza izin veren video oyunları oynayın.
  • Engoo'da dünya çapında binlerce eğitmenimiz var ve ilgi alanlarınızı paylaşan eğitmenler bulabilirsiniz. Hatta şimdi kaydolarak ücretsiz bir ders bile alabilirsiniz!

Yani ne yapmaktan hoşlanıyorsanız, kesinlikle buna İngilizce'yi de dahil etmenin bir yolu vardır!

Şimdi İngilizce ile Eğlenme Zamanı!

Umarız bu makale, öğrenmek için İngilizce'ye ilgi duymanıza gerek olmadığını anlamanıza yardımcı olmuştur. Ancak İngilizce'yi ilgi alanlarınızdan herhangi birine kesinlikle dahil edebilirsiniz.

Şimdi gidin ve ileri seviye ingilizce sahibi olmak için ilgi alanlarınızın gücünü kullanın!