Ana dili İngilizce Olanların Dil Bilgisini Açıklaması Neden Zor?

Ana dili İngilizce olan birine İngilizce dilbilgisi hakkında soru sorduysanız, muhtemelen tatmin edici bir cevap alamadınız. Belki de neden bahsettiğini bile bilmiyorlardı!

Ana dili İngilizce olan kişiler neden dilbilgisini açıklamakta zorlanıyor? Bunun dört ana sebep var.

#1 Anadili İngilizce Olan Kişiler Okulda Çok Az Gramer Öğreniyor

Bazı ülkelerde gramer bir okul dersidir. Öğrenciler "doğrudan nesne tamlayıcısı" gibi terimleri öğrenir ve fiil zamanlarını, cümle yapılarını ve daha fazlasını dikkatlice inceler.

Ancak İngilizce konuşulan ülkelerde dil bilgisi en az 60-70 yıldır eğitim sisteminin çok küçük bir parçası olmuştur. 1960'larda hem ABD hem de İngiltere'deki okullar dilbilgisi öğretmeyi bıraktı. O zamanlar, araştırmalar dilbilgisinin çocukların daha iyi yazmasına yardımcı olmadığını gösteriyor gibi görünüyordu, bu nedenle odak edebiyata ve gerçek yazma pratiğine kaydı.

Sonuç olarak, bugün anadili İngilizce olan çoğu kişi çok fazla gramer öğrenmemiştir ve bunu açıklamakta zorlanacaktır.

#2 Anadili İngilizce Olan Kişiler Dil Bilgisini Doğal Olarak Öğrendiler

Çoğunlukla, anadili İngilizce olan kişiler dilbilgisini doğal olarak öğrenirler. Örneğin, İngilizce konuşulan ortamlardaki çocuklar, üçüncü yaş günlerinden önce aşağıdaki dilbilgisini öğrenirler:

Hata yaparlarsa (ör. "I falled down."), ebeveynler, öğretmenler veya daha büyük çocuklar bunları düzeltecektir. Ya da herkesin ne söylediğini fark edecekler (örneğin "I fell down") ve bunu da söylemeye başlayacaklar.

Başka bir deyişle, ana dili İngilizce olan kişiler gramerlerinin çoğunu farkında olmadan öğrenirler. Bu tür öğrenmeye "örtük öğrenme" denir ve bir şeyi bu şekilde öğrenen kişilerin kuralları ve kavramları açıklamaları çok zordur.

#3 Ana dili İngilizce Olan Kişiler Ders Kitabı Dilbilgisini Bilmiyor

Ders kitaplarındaki dilbilgisi açıklamaları genellikle gerçek hayatta kullanılan dilbilgisini yansıtmaz. Örneğin, "Sarah is the woman whom I lent my umbrella to" veya "Whom should I call?" gibi şeyler söylemeyi öğrenmiş olabilirsiniz. Ancak, anadili İngilizce olan kişiler böyle konuşmazlar.

Öyleyse ders kitabı dilbilgisi ve gerçek dünya dilbilgisi neden bu kadar farklı? Bunun nedeni, çoğu ders kitabının dilbilgisine "prescriptivism" (Kuralcılık) adı verilen geleneksel bir yaklaşım benimsemesidir. Prescriptivism, insanlara nasıl düzgün konuşacaklarını ve yazacaklarını söyler.

Ancak kuralları, dili konuşan gerçek insanların gözlemlerine dayanmaz. Genellikle dilbilgisi uzmanlarının 18. ve 19. yüzyıllarda geliştirdiği ve Latince'den bazı etkilerle geliştirdiği kurallara dayanırlar. Bu yüzden anadili İngilizce olan arkadaşlarınız onları duymadıysa şaşırmayın!

#4 Ana Dili Konuşanların Çoğu Öğretmen Değildir

Son olarak, eğitimli öğretmenlerin bile İngilizce dilbilgisini açıklamak için çok fazla pratiğe ihtiyacı olduğunu ve ana dili İngilizce olan kişilerin çoğunun İngilizce öğretmeni olmadığını unutmayın!

Bu nedenle, dil bilgisi konusunda ciddiyseniz, ana dili İngilizce olsun ya da olmasın, eğitim ve deneyime sahip biriyle çalışın.

Engoo'da dilbilim ve/veya dil bilgisi geçmişine sahip olanları arayarak bunun gibi profesyonel İngilizce eğitmenleri bulabilirsiniz. Ayrıca gramer derslerimizi kullanarak çalışmanızı öneririz. Buradan başlayın.